Veri kurtarma [Photorec]

Başlatan blood_rhyme, 21 Aralık 2008 - 12:44:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmetux

Alıntı yapılan: hasanaa - 12 Nisan 2011 - 20:43:02
bölümleme tablosunu gördüm şimdi gparted dan tıklayınca diskteki herşeyi silecek bu emin misin diyor
Aman aman sakın tablonu değiştirme. Ben sadece testdisk ile görebildiğimi söylemek istedim.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

raspacı

hasanaa yukardaki testdisk görüntünde fat disk bölümlerinden birinde * işareti ok tuşlarıyla değişiyor mu? İmleç o satır üzerine gelip deneyeceksin.  Olacağını sanmıyorum ama...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2011 - 21:07:55

Testdiskle halledilir mi bilemem ama ubuntu forumlarında aynı şekilde gücü kapatan arkadaşın testdisk görüntüsü seninkine benziyor. Kendisi testdisk ile sonuç alamayınca windows üzerinden File Scavenger  programıyla verilerini kurtarmış. http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9086790
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

hasanaa

o * işaretlilere invalid fat boot sector diyomuş anca farkettim
analyze değilde altındaki advanced dan boot seçeneğini seçtim galiba boot sector ü onarıyor. işlem devam ediyo bakalım görücez

@raspacı senin dediğine de baktım * işareti herhangi bir tuşla değişmiyor.
Dropbox referansım

raspacı

Mesajımı güncelledim hasanaa kusura bakma.

hasanaa

boot sector ü onarma işi bitsin hala çözemezsem (inşallah problem budur ve çözülür) onu da denerim. hala devam ediyo artık nezaman biterse (2milyon900 sektörden 280bininde henüz)
Dropbox referansım

Mx0Ub

photorec neden kısıtlı bir uzantı aramaya sahip ben mesela .avi dosyalarını arayamıyorum
ve neden dosyaları isimleri ile bulmuyor ?
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

raspacı

Çünkü öyle yazmış yazan kişi. Öyle de ondan yani :) Daha iyi programlar vardır mutlaka.

hasanaa

ya testdisk in sitesinde(http://www.cgsecurity.org/wiki/Advanced_FAT_Repair) şöyle diyo
Alıntı YapIf the FAT boot sector is damaged, data can not be accessed. Windows will prompt The drive is not formatted, do you want to format it now? A Linux mount will display wrong fs type, bad option, bad superblock

TestDisk let you manipulate the boot sector of FAT partitions. In the Advanced menu, select the partition you want to modify and choose Boot.

bende de "wrong fs type, bad option, bad superblock" diyodu diski ilk taktığımda. o tam diski silerken usb kablosunu çıkardığımda FAT boot sector hasar görmüş de ondan mı böyle yapıyo acaba benimki de?

bende orda dediği gibi advanced menu den boot u seçtim 29saattir tarama yapıyo anca yarıya geldi. :-\
Dropbox referansım

Mx0Ub

Alternatif bilen varmı .avi dosyalarınıda bulabicemiz
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

umitf

Merhaba üstadlar

Şimdi benim pc de windows7 vardı yani harddisk ikiye bölünüktü d kısmındada harddiskime sığmayan belgeler ve resimlerim vardı.Yedek programları şirket bilgileri vs

Ben bir galyana geldim ubuntu 10,10 ve pardus u bu windows7 nin yanına kurdum.Dahada galyana geldim ubuntu altında virtualbox altında windowsun serisini kurdum dalga geçiyordumki  olan oldu :)

disk yöneticisinden birimlere isim vereyim dedim(her birime verdiğim isimle adımı oluşturacaktım gereksiz fantazi yani ) İsim verirken hata vermedi ununtu

restart ettim mbr piyasada yok.Grub ilkesi olmadığından hiç birşey açmıyor pc.Neyse gel gelelim ben ubuntunun deneme yeteneğinden faydalanarak yaklışk 2,5 saat araştırdım mbr yi kurtaracak o durumda herhangi birşey bulamadım.Sitedeki yollarda işe yaramadı. Kalktım komple yeniden bölümler oluşturdum ve yeni ubuntu kurdum.

Ve malum soru bu veriler kurtulur mu?  Lütfen kurtulur deyin

if

@umitf, veriler üzerinde işlem yapıldığı için hepsi kurtaramayabilirsiniz ama kurtulur.

umitf

İf hocam çok teşekkür ederim.Şimdi geldim evime bir deneyeceğim photorec ile becerebilirsem.En olmadı durum çok vahim olduğu için şu harddiskten veri kurtararn şirketlere en olmadık zamanda para vermek zorunda kalacağım bir denyeyimde inşallah kurutulur bakalım Cevabımı yazarım
Saygılar

if

Rica ederim @umitf. Hocam diye hitap ederek gösterdiğiniz incelik için teşekkür ederim yalnız ben de sizin gibi bir kullanıcıyım. Aramızda fark yok. İnşallah kurtarırsınız verilerinizi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: umitf - 15 Mayıs 2011 - 22:24:11
İf hocam çok teşekkür ederim.Şimdi geldim evime bir deneyeceğim photorec ile becerebilirsem.En olmadı durum çok vahim olduğu için şu harddiskten veri kurtararn şirketlere en olmadık zamanda para vermek zorunda kalacağım bir denyeyimde inşallah kurutulur bakalım Cevabımı yazarım
Saygılar

Ayrıca:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27281.msg327044.html#msg327044
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umitf

Son bir soru sorsam şimdi hem windowsun hem ubuntunun gördüğü klasörü ismen aratma gibi bir yol var mı bana saçma geldi ama belki vardır ?
Diğer çabalarımın sonuçarı aşağıda ama lütfen şu soruma cevap verin :) Saygılar
Evet photorec test disk derken arayıp bulabildiğim bütün yöntemleri denedim yaklaşık 60 gb lık resim için 100 gb veri için aldığım Sonuç :birdaha şımarmayacağım Birdaha ubuntu pardüs windows u birlikte kullanmayacağım.Muhtemelen windows tabanlı kurtarma programlarını ddeneyeceğim.adamlar 350 dolar istiyor kurtarmaya oda garanti vermiyorlar.:D

Ya şimdi resimler kurtarıyor ama nasıl çok garip.Dosya arma seçenkelrinden jpeg seçiyorum bu efendi programcık çerezlerdeki küçük resimleri kurtarıyor genelde mesela facebook ta anasayfada çıkan arkadaşlarınınz resmine kadar.Dolayısıyla ayrıştırmak çok zor oluyor.mp3 leri geçtim zaen denemek için birkere denedim zira kurtarmadı.mpeg mp4 3gp gibi bebek olan kardeşimin işe dair eğitim videolarını vb film ıvır zıvır her neyse hiç birini kurtaramadım.

Resimlerden kurtulanlar yaklaşık olarak 1gb tan azcık az.  .exe leri kurtaramadım     .doc lar kurtarıldı göstersede tıpkı exe ler gibi çalışmıyor. .psd ler çalışmıyor. bazı .pdf lerçalışıyor(çok az)

.rar veya .zip ler çalışmıyor açılmıyor artık ne derseniz. geriye pekte birşey kalmadı aslında bu sebepten şimdi flash belleğe windows7 iso su atıp önce windows 7 kurup verileri kurtarıp sonra ubuntuyu bir köşede hobi amaçlı kullanmayı düşünüyorum.
Zaten iso dosyasını flash belleğe yazacak olan başlangıç disk oluşturucu iki programda ne komut satırından(uç birim) nede arayüzden bu işlemi yapmıyor.İso yu seçiyorum ama ana panele getirmiyor görmüyor kabul etiyor artık neyse.Ubuntu ile diğer sıkıntılarımı diğer taraflarda yazacağım.
Hepinize teşekkürler. Her nekadar işlerim çok büyük sekteye uğrasada:(
özelliklede sana HOCAM :)

heartsmagic

Ufak bir itirafla sana tavsiye vereyim. Testdisk her ne kadar veri kurtarsa bile önizleme özelliği olmadığı için ne var ne yok anlayamazsın. Windows üzerindeki uygulamalar bu konuda biraz daha başarılı. Gerçi Testdisk'te varsa böyle bir özellik, biri düzeltsin lütfen beni.

grayloop

Taze bir Ubuntu kullanıcısı olarak aşağıdaki linkleri buldum, işe yarar umarım:

http://www.howtogeek.com/howto/15761/recover-data-like-a-forensics-expert-using-an-ubuntu-live-cd/

http://ubuntu-rescue-remix.org/

NOT: ben buldum, bilenler anlatsın :)
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

umitf

Teşekkürler üstadlarım. Şimdi fırsat buldum bi bakayım sonucu size aktarırım :)

grayloop

Ben yukarıda verdiğim linklerdeki uygulamaları ihtiyacım olmadığından denemedim. Ama eğer Win üzerinden kurtaracaksanız ve eski partition üzerinde çok oynama yapmadıysanız Partition Find and Mount programını kullanabilirsiniz. Ben bu programla silinmiş bir partitiondan 670 GB (mb değil) film ve müziğimi kurtardığımı biliyorum, gece başlatıp sabaha tarama bittiğinde filmlerimi-müziklerimi buldum ve takrar yükleyebilmek için de 3-4 saat uğraştım, ama değdi. Nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız "find and mount kullanımı" yazın karşınıza çıkacak. Program da ücretsiz.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Gunef

programı synaptic den kurdum fakat tam olarak sildiğim klasörleri nasıl geri getireceğimi çözemedim yardım ederseniz sevinirim.
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

if

@Gunef, anlatılan şekilde adımları uyguladınız mı?

Gunef

http://dl.dropbox.com/u/19285977/qwerty.png

programı açtıktan sonra burada ne yapmam gerektiği belirtilmemiş başlıkta. burdakileri kurcaladım fakat hiç bir şey anlamadım.
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

emreseckin

Recovery işlemi HDDyi öldürüyor diye duydum ömrünü yarıya çekiyormuş ne kadar doğru ?

heartsmagic

Nereden duydun? Bir diskin ömrü nedir, nelere bağlıdır, ortalaması var mıdır? Veri kurtarmanın zararla ne gibi bir ilgisi olabilir. Zamanında "format" denilen hadisenin de diskin ömründen %10 aldığını söyleyenler vardı yanlış hatırlamıyorsam :)

fender84

arkadaşlar yanlışlıkla yedeği olmayan ve bana ait olmayan bir bilgisayardaki 20gb fotoğrafı formatladım. yardımcı olacak kimse var mı?

konum burada: [size=78%]http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37841.msg454383#msg454383[/size]