[Nasıl]Zenwalk çalışan(live) Usb Flash Disk Yapımı

Başlatan ta2mtf, 20 Mayıs 2009 - 23:53:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ta2mtf

Geçen hafta zenwalk'ın yeni çalışan sürümünü denedim ve çok beğendim.Çalışan bir cd olarak oldukça sorunsuz ve keyifli.
    3 gündür de bu çalışan cd'yi USB flash diskten çalıştırmaya uğraşıyordum birçok yöntem denedim, hatta kendi sitesindeki kolay gibi görünen yöntem dahi başarısız oldu; ama şimdi kendim bir yöntem uyguladım ve benim gibi acemiler için oldukça kolay bir yöntem gibi görünüyor, umarım beğenir ve faydalı bulursunuz.

Bu işlemlerin tamamını Ubuntu altında yapabilirsiniz,anlatım benim gibi acemiler düşünülerek yazılmıştır.
1- Zenwalk ın kendi sitesinden live edition'ı indirin  buradan,

2- Masaüstüne unetbootin indirin   buradan

Masaüstünüze gelen simgeye sağ tıklayın özellikler-erişim hakları-bir program gibi çalışmasına izin ver seçin

1 gb veya daha fazla boş fat formatlanmış USB diskinizi takın Unetbootin simgesine çift tıklayıp çalıştırın,disc image tıklayıp Iso dosyasının yerini sağdaki .... simgesine tıklayıp gösterin
.
Usb diskinizi zaten muhtemelen görmüştür, drive kısmını kontrol edin. Sonra OK tıklayıp bekleyin;muhtemelen 2-3 saniye sonra işlemin tamalandığını ve sistemi reboot edin yazısı çıkacaktır reboot now seçmeyip,programdan çıkın.

Önemli not:Unetbootin programı normalde çalışan usb nizi hazırlar ama muhtemelen sizde de aynı sorun olacak ve sadece boot dosyalarını hazırlayacaktır.

3- Son işlem olarak masaüstüne indirdiğimiz zenwalk ISO dosyasına çift tıklayıp içinde bulunan iki klasörü( boot ve zenlive)  USB diskinize kopyalayın.

Sonuç olarak nispeten basitçe çalışan USB disk hazırlamış olacağız. Böylelikle çalışan cdleri taşıma derdine, cd'nin çizilme derdine son vermiş olacağız.

Saygılarımla

heartsmagic

Teşekkürler @ta2mtf. Kopyalanacak iki dizinin ismini de yazarsan çok açık olacaktır her şey.

Not: Bağlantılarda fazladan http:// vardı temizledim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s7e7v7e7n

evet ama unetbootin zenwalk da 5.2 olan sürümüne destek veriyor şuan ki sürümü 6.1 ve bu sürüme destek vermiyor sanırım kurulum da mutlaka bir şekilde sorunlar cıkartabilir.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot