Dell Inspiron N5110 için fare imlecinin yanıp sönme sorunu çözümü

Başlatan mtugrul, 06 Mart 2014 - 10:01:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mtugrul

Ubuntu 13.10 sürümünde yaşadığım bir problemin çözümünü sizinle paylaşmak istedim. İmleç hareket ettikçe yanıp sönüyor ve titriyordu. Dolayısıyla bu gözü oldukça yoruyor. Başta bunun driver uyumsuzluğu olduğunu sandım ama sonra daha basit bir şekilde çözüldüğünü gördüm.

İngilizce kullananlar için :

System Settings > Displays seçeneği altında, Unknown monitor görünecektir, tıklayıp onu iptal etmeniz gerekmekte.

Türkçe kullanıyorsanız;

Sistem Ayarları > Ekranlar seçeneği altında, Bilinmeyen monitor görüncektir, tıklayıp onu iptal etmeniz gerekmekte.

Tabi dilerseniz bunu panelden de yapabilirsiniz, önce terminali açın ( CTRL + ALT + T ) ardından ve xrandr yazın. Şimdi karşınıza çıkan yazılardan LVDS1 yazan sizin laptop ekranınızın adıdır. Diğer çıktılar ise VGA-1 veya VGA-2 olarak adlandırılır. Öncelikle LVDS1 ismini bir yere not edin.Ardından grub'u düzenlemek gerekecek, sudo -H gedit /etc/default/grub ve video=VGA-1:d (Buradaki VGA-1 yanlış ekranın ismidir, VGA-2 de olabilir). Yaptığınız işlemler sonucu GRUB_CMDLINE_LINUX satırı şunun gibi olacaktır: GRUB_CMDLINE_LINUX "video=VGA-1:d".

Hemen ardından, grub'u güncellememiz gerekli, sudo update-grub yazıyoruz ve yeniden başlatıyoruz.

Kaynaklar:
http://askubuntu.com/questions/360423/mouse-cursor-flickering-and-disappearing
http://askubuntu.com/questions/362081/two-monitors-when-only-having-one-in-13-10/365017#365017

heartsmagic

Dizüstünün marka ve modeli nedir acaba?
Merak ettim hangisinde böyle oluyor diye. Ayrıca çözüm paylaşımı için teşekkürler. Eğer belirli bir modelde oluyorsa başlığı azıcık düzenleriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mtugrul

yupe

aynı model bilgisayarı ben de kullanıyorum ve aynı sorunu yaşadım. nvidia optimus sürücülerini yükleyince sorun ortadan kalkdı. çift ekran problemiyle çözmeye çalıştığımda stabilitede sorunlar yaşadım , sanıırm en makul çözüm ekran kartı sürücülerinin güncellenmesi...

araknafobia

Hortlatmak gibi olmasın ama bende de aynı sorun oldu arkadaşın dediği yöntem ile çözdüm.
Hiç bir güncelleme yapmadım belki güncelleme ile de geçebilirdi.
Lenozo z570 Windows 8.1 64x + Ubuntu 14.04.1 64x Monitör kullanıyordum.