Dell 5520 fan sesi sorunu

Başlatan fatihkilicc, 07 Aralık 2012 - 21:42:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatihkilicc

dell 5520 notebookumu yeni aldım. almadan önce forumları gezerken sessiz çalıştığını okumuştum (windows kullanıcılarının yorumlarında) ama ben de inanılmaz rahatsız edici bi fan sesi var. ayrıca batarya performansı düşük, 90 dk kadar kullanabildim. yüklemem gereken bi driver falan var mı radeon için? bu arada *bilgisayar ubuntu kurulu olarak geldi. üzerinde stikerı bile var ubuntunun :)

lspci  nin çıktısı:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Ivy Bridge DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Ivy Bridge PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 0166 (rev 09)
00:14.0 USB Controller: Intel Corporation Panther Point USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Panther Point MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation Panther Point USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Panther Point High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Panther Point PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation Panther Point PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation Panther Point USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Panther Point LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation Panther Point 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation Panther Point SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc SI THAMES [AMD Radeon HD 7600M Series]
07:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
08:00.0 Network controller: Intel Corporation Device 0887 (rev c4)

heartsmagic

Konuyu bölüyorum zira eski başlıkta sorunları konuşmak verimli olmazdı. İki tane grafik kartı var sistemde. Bu konuya yoğunlaşmış mıydın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fatihkilicc

dün gece forumda sadece nvidia için sonuçları görebildim, optimus ve bumblebee gibi programlarla sorunun çözülebildiğini. radeon için sanırım  fglrx benzer iş görüyor? onu ek sürücülerden kurmayı denediğimde aldığım yanıt:  "Sorry, installation of this driver failed. Please have a look at the log file for details: /var/log/jockey.log"  bu arada 11.10 kurulu geldi, yükseltme yerine 12.10 temiz kurulum mu yapmalıyım?

heartsmagic

ATI konuları da olacaktı aslında forumda, ben çok hakim değilim orası ayrı. Ancak son Catalyst sürücüleri ile sanırım kartlar arasında geçiş yapılabiliyordu. Elbette sorunlu modeller olabilir, çünkü konuşulduğunu hatırlıyorum. Bir de vgaswitcheroo yöntemi vardı galiba, ancak orada sahipli sürücüleri kurmamak gerekiyordu.

12.10 denenebilir, zira mevcut sürüm 11.10 ve LTS değil. Bir süre sonra illa ki yükseltmek durumunda kalacaksın. 12.10 ile şansını deneyebilirsin henüz işin başındayken.

fatihkilicc

en mantıklısı sanırım 12.10 kurmak. sonrasında da catalyst sürücülerini yüklemek. bu arada notebook lar için özel sürümü falan var mıydı? desktop için olanını mı kuruyoruz?

burk

fatihkilicc

12.10-desktop-amd64.iso yu indiriyorum. yalnız forumu tekrar incelerken alttaki başlığı buldum ve acaba 12.04 mü kurmalıyım diye bi soru takıldı kafama.. (kullanıcı arkadaş sanırım nvidia sahibi zira "12.04 sürümü için bumblebee en iyi çözüm. Tek sorun şuan en güncel olan 12.10 kurulumunda çalışmıyor olması. " şeklinde bi ifade kullanmış )

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35733.0

burk

fatihkilicc

verdiğiniz link nvidia için. benim ekran kartım ati radeon.  ilk kez ubuntu kullanmıyorum ama uzun süreli kullanmadım ve çok fazla bilgi sahibi olduğum söylenemez. yani sorumu iyi ifade edememiş olabilirim. ati radeon için de 12.10 için uygun bi catalyst sürümü bulamayabilir miyim demek istedim. öyleyse 12.04 kurmak daha mantıklı olabilir diye düşündüm. bu arada şöyle bi başlık buldum, sanki sorumun cevabını veren;
http://www.unixmen.com/ubuntu-12-10-and-amd-catalyst-problem-solved/

(ingilizcem çok iyi olmadığından emin olamadım.)

heartsmagic

Senin kartın oradaki serlerden birine ait değil, kısacası "legacy" denilen sürücüyü kurman gerekmiyor. 12.10 kurup normal sürücüleri bir deneyebilirsin.

burk

fatihkilicc

12.10 kurmaya çalışıyorum şu an. iso uzantılı dosyayı indirdim md5 bütünlğünün doğruluğunu kontrol ettim.  dvd ye yazdırdım. bilgisayarı dvd den başlatacak şekilde ayarladım ama bilgisayarım normal açılıyor gene. :s yani kurulum ekranına kavuşamadım bi türlü, yaklaşık 1 saattir bununla uğraşıyorum.

indirdiğim .iso uzantılı dosyayı dvd ye kaydederken yapmam gerekn bi şey var mıydı? daha önce windows yüklü bilgisayarıma ubuntu kurarken infrarecorder diye bi program kurmuştum yanlş hatıralmıyosam. ubuntu için böyle bi program kurmam gerekmez heralde?

burk

Kalıbı DVD içine yakın, herhangi ayrıca bir şey yapmanıza gerek yok.

heartsmagic

Veri dosyası olarak değil ama @burk'un söylediği şekilde kalıp, "imaj", iso olarak yakman gerekiyor. Kullandığın uygulamada bu seçenekler mevcuttur.

fatihkilicc

sanırım sorun yazdırdığım dvd den kaynaklanmış. yenisiyle hallettim. an itibariyle 12.10 dan yazmaktayım. yalnız enteresan bi şekilde modemi görmüyor. nete bağlanabilmek için 2 bina yanda oturan ablama geldim, burdaki modemin de mmarkası aynı ama burdan bağlanabildim :s

heartsmagic

Anlık bir sorun olabilir, şifreleme türü meselesi olabilir. Ağ sorunu için ilgili çıktılar lazım fakat konu gittikçe farklı bir yöne kayıyor bu şekilde :) Kısacası eğer fan ve grafik kartı sorunu halledildiyse bu konuyu kapatalım. Ağ kartı meselesi için başka bir başlıktan devam ederiz.

fatihkilicc

ağ meselesi için forumu tarıyorum deminden beri. fanda bi değişiklik yok gibi. güncelleştirmeleri yaapabildim ancak farklı sürücüleri deneme şansım olmadı. şimdi eve gidip nete bağlanmayı tekrar deneyecem sonuç alamazsam yarın akşama kaldı. sabah mesai erken başlıyor :) yardımlarınız için teşekkürler.  sonuçları paylaşırım

burk

fatihkilicc

fan konusuna eğilecek zaman bulamadım. yani ısınma sorunu devam ediyor. nete bağlanamıyorum. garip bir şekilde benim bağlandığım dışındaki modemleri görüyor ama benim nete bağlandığım modemi görmüyor (12.10 kurmadan önce bağlandığım modemi kastediyorum - şu an farklı bi modemden bağlanıyorum). kabloyla bağlanıp deneme şansım yok çünkü modem komşuda ortak kullanıyoruz ve fazla samimi değilim daha taşınalı 2-3 hafta oldu.

burk

@fatihkilicc modeme bağlanamama durumları genelde şifreleme türü ile alakalı sorunlar yüzünden yaşanıyordu, bu açıdan modeme ulaşamamanız sorunun çözümünü zorlaştırır. Fan ve ısınma konusunda ise dilerseniz daha fazla irdelenebilir.

fatihkilicc

windows kurdum şimdilik. komşu fatura istemeye geldiğinde konuşup şifreleme türünü değiştirmeyi planlıyorum :) fan sesiyle ilgili windows 8 de beklediğim performansı göstermedi. catalsyt kurmayı denedim hata verdi. şimdi onla uğraşıyorum. fazla vaktim de olmuyor açıkçası. ilgi ve yardımınıza teşekkür ederim

burk