Dell Studio XPS 1645 ile Ubuntu Deneyimi

Başlatan ufuk_k, 25 Mayıs 2010 - 23:16:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Merhaba,
Uzun zaman sonra edindiğim Dell dizüstü bilgisayarım Windows 7 64 bit sürümüyle geldi ve ben de tabii ki hemen Ubuntu'nun 10.04 LTS 64 bit sürümünü indirip kurdum. Bu cihazı ya da benzerlerini alan arkadaşlara yardımcı olabilsin diye deneyimlerimi paylaşayım diye düşündüm.

1. Kurulum

Hem Ubuntu hem de Kubuntu 10.04 64 bit kurulumunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim. İki sürümün de kurulum süreçleri geçmiş sürümlere göre görsel açıdan tatmin edici ve yeni kullanıcı için oldukça açıklayıcı diyebilirim. El ile (manual) disk bölümlemesi yaptım ve herhangi bir sorun yaşamadım. Grub 2 kurulumu başarıyla tamamlandı ve grub 2 Windows loader bölümünü görüp listeye ekledi.

2. Kurulum Sonrası

Kurulum sonrasında eksik kalan paketler ve kapalı kodlu sürücüleri kurmak istediğimde beklediğim bir sorunla karşılaştım. Dell Wireless Card sürücüsü kurulum sırasında yüklenmediği için internet bağlantısı sağlayamadım. Bu duruma en akıllıca çözüm kablo ile bağlanıp Donanım Sürücüleri (Hardware Drivers) bölümünden Broadcom sürücülerini indirmek. Bir seferinde böyle bir şansım olmadığı için uğraştırıcı bir çözüm buldum: Windows'a dönerek Ubuntu paketlerinin bulunduğu bağlantıdan (packages.ubuntu.com) "bcmwl-kernel-source" adı ile başlayan pakedi ve bağımlılıklarını indirdim. Tabii bu çok zahmetli oldu, çünkü bağımlılıklarının bağımlılıklarını da indirmem filan gerekti. Broadcom sürücüsü yüklendikten sonra ATI'nin kapalı kaynak sürücülerini (ATI HD 4670) indirdim ve sorun çıkarmadan kuruldu. Açık kaynak sürücüsü de direct rendering sağlasa da 3 boyutlu uygulamalarda kapalı kaynak sürücü çok farkettiriyor. Ancak yine de bu sürücüler tamamen sorunsuz değil:

-Sistem açılırken kullanılan Plymouth uygulaması ile gördüğümüz güzel Ubuntu/Kubuntu başlama ekranı sürücü yüklendikten sonra bozulmaya uğradı ve çözünürlüğü düştü, grub.conf ile oynasam da tam anlamıyla düzeltemedim;
-KDE Kwin masaüstü efektlerini aktifleştirince Blender gibi bazı uygulamaların menülerinde ve zaman zaman videolarda sorunlar olabiliyor, yani bu tip uygulamaları kullanırken efektleri deaktive etmek gerekiyor.

Sorun çıkarmasını beklediğim bir başka donanım ise işlemciydi. Intel'in i serisi işlemcilerinde bir donanım özelliği olarak Turbo Boost denen bir özellik geliyor. Bu özellik ile normalde 1.6 ghz ile çalışan i7 işlemci, yük altında 2.8 ghz hıza çıkabiliyor. Linux kernelinin bunu destekleyip desteklemediğimden emin değildim, fakat ufak bir araştırma sonucunda 2.6.31 sürümünden sonraki sürümlerin bu özelliği desteklediğini öğrendim. "cat /proc/cpuinfo" komutundan aldığımız çıktıda "flags" kısmında bulunan "ida" parametresi bu özelliğin aktif olduğu bilgisini veriyormuş.

Ses kartı ve sürücüleri de bir sorun dışında düzgün bir şekilde çalıştı: Kulaklık girişlerinden ses alamadım. Bu sorunu da https://help.ubuntu.com/community/HdaIntelSoundHowto bağlantısındaki yönergeleri takip ederek çözdüm.

Bunların dışında multimedya tuşları, klavye tuş aydınlatması ve touchpadin bazı özellikleri (gesture) kendiliğinden çalıştı. Webcam de çalıştı ancak renk ve ışıkta bazı gariplikler görüyorum.

Yorum

Daha önce de Dell ürünü kullandığım için Ubuntu/Linux dağıtımları için sorun çıkarmayacağını düşünmüştüm ve öyle de oldu. Wireless sürücüsünde sorun yaşanacağı akılda tutulmalı. ATI ekran kartı kullanılmış olması da eskisi kadar olmasa Linux dağıtımlarıyla ufak anlaşmazlıklar olacağını gösteriyor.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

pwl

öncelikle xps 1645 modeliniz hayırlı olsun iyi günlerde güle güle senelerce kullanın :) süper bir tanıtım olmuş tamamen ubuntu ve xps1645 odaklı.

konuyla alakası olmayan  birşey soracağım, bu ürünü Türkiye'den mi aldınız yoksa yurtdışı mı? benimde aklımda iki model var birisi xps 1645 diğeri acer 4820tg(bu ekonomik olduğu için seçiyorum)

birde nvidia ekran kartına sahip notebooklar, ati'lere göre daha kararlı çalışıyor değil mi?

ufuk_k

Teşekkürler. Ürünü yurtdışından getirme olanağım olmadığı için buradan aldım. Cihazlar konusunda çok özel bir takıntım yok, bence bütçeye uygun, beklentileri karşılayan bir seçim yapmak mantıklı olur. Her markanın her modeli birbirinden farklı olabiliyor.
Nvidialı laptoplar daha kararlı oluyor diye bir şey söylemek yanlış olur. Çünkü ikisi de benzer ayarda üreticiler ve ikisi de diğer donanımlarla uyumlu çalışıyor. Yalnız ATI Linux sistemlerde sürücü sorunu çıkarabiliyor. Ancak Nvidia'nın da benzer sorunlar yaşattığını gördüm. Yine modeller çok belirleyici bu konuda. Cihaza karar verip sonra sorunlarla ilgili araştırma yapmak yerinde olur. 

nomercy

Öncelikle dell alarak çok doğru bir seçim yaptığınızı belirtmek istiyorum eminim ki üründen memnun kalıcaksınz gerek linux uyumu gerekse özellikleri ve teknik servis desteği ile ayrıca hayırlı olsun yeni bilgisayarınız
Alıntı yapılan: pwl - 26 Mayıs 2010 - 21:18:23
konuyla alakası olmayan  * bir şey soracağım, bu ürünü Türkiye'den mi aldınız yoksa yurtdışı mı? benimde aklımda iki model var birisi xps 1645 diğeri acer 4820tg(bu ekonomik olduğu için seçiyorum)

Acer almayınız bence ileride bilgisayar da olası bir problem olduğunda teknik servisin ne kadar önemli olduğunu görüceksiniz örnek vermek gerekirse dell anakartımda oluşan bir problem için sorunu belirtmemden 2 gün sonra eve gelerek anakartımı değiştirdi fakat acer kullanan bir arkadaşım klavye değişimi için neredeyse 1 ay bekledi

pwl

anladım teşekkürler bilgilendirme için artık ürün alırken sonrasını da düşünmek gerekiyor. ne güzel yav tüketicimiz bilinçleniyor buna çok sevindim..

hedehode1

Ben de aynı laptop u aldım ve wireless sorunu yaşadım. bahsettiğiniz driverleri elimden geldiğince bağımlılıkları ile kurmaya çalıştım ama malesef bir türlü başaramadım. acaba biraz daha ayrıntı vererek anlatabilir misiniz?

heartsmagic

@ufuk_k, geldiğinde daha iyi yardımcı olacaktır ancak en kolay yol kablo ile bağlanıp öyle kurmaktır bu paketleri. Eğer bu mümkün değilse bağımlılıklarını indirip kuracaksın. Elimden geldiğince yaptım demişsin, neleri indirdin tam olarak? Nasıl kurdun bunları? libc6-dev kurulu değil midir bilmiyorum ancak asıl paketin yanında headers paketini mutlaka edinmelisin:
http://packages.ubuntu.com/lucid/linux-headers-generic

Ardından tüm paketleri kurmalısın. Dediğim gibi biraz daha detay verirsen güzel olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hedehode1

yüklediğim (yüklemeye çalıştığım) paketlerin bir kısmı şunlar:

bunlardan başka 5-6 tane daha var ki onlar bağımlılıklar yüzünden kurulamıyordu. bunları çöpe atmıştım, diğerlerini sinirden doğrudan sildim. o ona bağlı bu şuna vs vs. knoppix kurdum onda bu sorun yoktu. ordaki sürücüyü nasıl alırım diye düşündüm vazgeçtim. bi de windows sürücülerini kurma diye bişey varmış onu da pardusta nasıl yapılacağını anlatıyorlardı ubuntuda nasıldır bilmem.

mis gibi işletim sisteminin böyle basit bişeyle insanın boğazından getirmesi ne kötü. umarım bu driver sorunları yakında çözüme kavuşur.

heartsmagic

İlk gözüme çarpan şey bir önceki iletimde belirttiğim headers paketi. Listede yok.
Sürücü meselesi bir kabloya bakıyor aslında. Şöyle düşün, Windows'ta da bu sorunu yaşıyorsun, ne yapardın? Bir şekilde edinirdin paketleri. Benzer bir sorun bu da. En kolay yol, geçici bir şekilde kablo ile bağlanmaktır internete.

ufuk_k

Açıkçası, ben de benzer şekilde zorlanıp illallah ettiğim için, tek tek paketleri kurma konusunda hangileri olduğunu hatırlamıyorum. Yaptığım şey genel olarak packages.ubuntu.com üstünden belli paketleri ve bağımlılıklarını indirmek, sonra bu bağımlılıklar da başka paket isteyince tekrar paket indirmekti. O yüzden @heartsmagic'in dediği gibi, 5 dakikalığına da olsa bir kablo ile bağlanırsan çok kısa sürede sürücüyü kurup bağlanırsın.

hedehode1

kablo biraz zor benim için ama bir yolunu bulalım bakalım. teşekkürler.

chingy_31

Arkadaşlar bende de 1645 var.c sürücüsünde windows x sürücüsünde kişisel bilgiler e sürücüsünde ise ubuntu yüklü.wubi ile yükledim ubuntuyu.Yalnız sorunum wireless kartımı tanımadı.kablo ile bağlanın diyorsunuz onu da denedim yine olmadı.nasıl olcak?
bunlarda çıktılar;
lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DMI (rev 11)
00:03.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express Root Port 1 (rev 11)
00:08.0 System peripheral: Intel Corporation Core Processor System Management Registers (rev 11)
00:08.1 System peripheral: Intel Corporation Core Processor Semaphore and Scratchpad Registers (rev 11)
00:08.2 System peripheral: Intel Corporation Core Processor System Control and Status Registers (rev 11)
00:08.3 System peripheral: Intel Corporation Core Processor Miscellaneous Registers (rev 11)
00:10.0 System peripheral: Intel Corporation Core Processor QPI Link (rev 11)
00:10.1 System peripheral: Intel Corporation Core Processor QPI Routing and Protocol Registers (rev 11)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 4 (rev 05)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 05)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 6 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Device 9488
02:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV710/730
05:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM43224 802.11a/b/g/n (rev 01)
09:00.0 SD Host controller: Ricoh Co Ltd Device e822 (rev 01)
09:00.1 System peripheral: Ricoh Co Ltd Device e230 (rev 01)
09:00.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd Device e852 (rev 01)
09:00.3 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd Device e832 (rev 01)
0b:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM5784M Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-Core Registers (rev 04)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 04)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 04)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 04)
ff:03.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller (rev 04)
ff:03.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Target Address Decoder (rev 04)
ff:03.4 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Test Registers (rev 04)
ff:04.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Control Registers (rev 04)
ff:04.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Address Registers (rev 04)
ff:04.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Rank Registers (rev 04)
ff:04.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Thermal Control Registers (rev 04)
ff:05.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Control Registers (rev 04)
ff:05.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Address Registers (rev 04)
ff:05.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Rank Registers (rev 04)
ff:05.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Thermal Control Registers (rev 04)

lsusb
Bus 002 Device 007: ID 413c:8156 Dell Computer Corp. Wireless 370 Bluetooth Mini-card
Bus 002 Device 006: ID 413c:8158 Dell Computer Corp. Integrated Touchpad / Trackstick
Bus 002 Device 005: ID 413c:8157 Dell Computer Corp. Integrated Keyboard
Bus 002 Device 004: ID 0a5c:4500 Broadcom Corp. BCM2046B1 USB 2.0 Hub (part of BCM2046 Bluetooth)
Bus 002 Device 003: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Port Mouse
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0c45:640e Microdia
Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

iwlist scan
lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

heartsmagic

@chingy_31, sorun yeni bir başlıkta konuşulsa belki daha güzel olurdu ancak kablo ile bağlandıktan sonra tam olarak ne yaptın? Başlıkta söyleneni uyguladın mı örneğin?

chingy_31

yeni bi başlık açmak istemedim çünkü burda hazır 1645 ile ilgili konu açılmış.Ama isterseniz yeni başlık açabilirim.
Kablo ile internete bağlanmadı zaten bağlansa paketleri indircektim ama bağlanmadı.Kabloyu takıyorum biraz bekliyorum ondan sona sağ üst köşede kutucukta you are offline diye bi yazı çıkıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ekim 2010 - 22:28:56

Arkadaşlar bu arada ben şurdan indirdim ubuntuyu doğru indirmişim değil mi?
http://ubuntu.positive-internet.com/releases//maverick/ubuntu-10.10-desktop-amd64.iso
desktop amd64 yazıyor ama başka seçenek yoktu.Sadece bu vardı?Zaten yüklendiğine göre doğru indirmişimdir herhalde?:)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2010 - 06:28:21

Arkadaşlar bu saate kadar uğraştım.Bütün paketleri ve bağımlılıklarını yükledim.sadece kdebase-runtime ve konqueror kaldı.Gerçekten zahmetli bi işmiş:DYine olmadı yine olmadı bu internet.(Kablo ile bağlanmadım hiç)

chingy_31

Arkadaşlar ndiswrapper ile bilgisayarımın kendi içinde driverları ubuntuyu kurmaya çalıştım.
bcmwl6
k57nd60a
ndiswrapper -l gibi bi komut yazınca
fakat bcmwl6 için invalid driver dedi.
k57nd60a için ise driver installed 14E4-4353 ve "present (alternative driver tg3)" gibi bişiler yazıyor
everestten wireless kartımın özelliklerine bakıyorum DW1520 Kablosuz-N WLAN Half-Mini Kartı [14E4-4353] [NoDB] yazıyor.
aslında wireless kartımın yüklü olması gerekiyor.Ama niye hala bağlanamıyorum ben.Arkadaşlar iki gündür sabahlara kadar uğraşıyorum biri bana yardım edebilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2010 - 13:01:49

Arkadaşlar lütfen yardım edin yaa:S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2010 - 14:28:39

oh beee:)valla oldu.broadcom sürücüsünü dün akşam yükledim broadcomun sitesinden.Tabi bunun yanında bir sürü paket ve bağımlılıkları yükledim elle ubuntunun sitesinden.Ndiswrapper programıyla wireless  driverlerını yüklemeyi denedim.Kısacası her yöntemi denedim.Tam olarak ne yüklediğimi bende bilmiyom:)Biraz öncede kablo ile internete bağlanınca direk girdi internete zaten.Sonra update manager açtım ordan bütün güncelleştrmeleri kurdu ve yeniden başlattıktan sona artık wireless da çalışıyor şuanda ubuntu dan yazıyorum.Yardım edenlere teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2010 - 16:56:22

Arkadaşlar yine sorun çıktı.şimdide belli aralıklarla wireless bağlantım kesiliyor:(
Neden böyle oluyor?Biraz araştırdım sonuca ulaşan pek yok.Yani en önemli şey internet.İnternette bağlantısında sorun çıktı mı olmuyor.java paketini yüklemeye çalışıyorum biraz uzun sürüyo tabi wireless bağlantı kopunca yarıda kalıyor ve yüklenmiyor.

heartsmagic

@chingy_31, ne kurdun ne kaldırdın bilemiyoruz haliyle. Dediğim gibi ve bu başlıkta anlatıldığı üzere aslında sadece kablo ile internete bağlanıp güncellemeleri almak yeterli oluyor normalde.

chingy_31

Alıntı YapBiraz öncede kablo ile internete bağlanınca direk girdi internete zaten.Sonra update manager açtım ordan bütün güncelleştrmeleri kurdu ve yeniden başlattıktan sona artık wireless da çalışıyor şuanda ubuntu dan yazıyorum.Yardım edenlere teşekkür ederim.
Diye yazmıştım zaten.
Şu anda internete bağlanıyor ama belli aralıklarla kesiliyor internet.Birde ses yok bilgisayar hiç bi şekilde ses gelmiyor.

heartsmagic

Benim de söylemek istediğim arada yazdığın diğer şeyler, örneğin Ndiswrapper ile kurulum denemişsin. Oradan neler kaldı, arkada kalıntı var mı vs.?

chingy_31

Alıntı YapOradan neler kaldı, arkada kalıntı var mı vs.?
Burayı anlamadım?  :-[

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2010 - 17:17:52

Alıntı YapOradan neler kaldı, arkada kalıntı var mı vs.?
Burayı anlamadım?  :-[

ufuk_k

Normalde yapacağın işlem, kablo ile bağlanarak, Sistem-->Yönetim-->Ek sürücüler altında Broadcom STA yazan sürücüyü etkinleştirmek ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kablosuz ile bağlanmak. Ancak ndiswrapper ile de uğraşmışsan bazı kalıntılar olabilir belki, modül yüklemede sorun oluşmuş olabilir. Bir de şunu belirteyim, ben de evde ya da başka bir kaç yerde kesintisiz bağlantı sağlıyor olsam bile, bazı yerlerde aynı WPA şifreleme kullanılmasına rağmen bağlantıda kesilmeler yaşayabiliyorum. Sorun burada da olabilir. Çünkü Broadcom sorunsuz bir sürücü değil.

Ses sorununun sebebini pek anlayamadım. Ama şu işlemleri yapıp yeniden başlatarak duruma bakabilirsin:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf ile dosyayı açıp, dosyanın en altına şunu ekle:
options snd-hda-intel model=dell-m6 kaydet, kapa. Yeniden başlat.

chingy_31

Hıı anladım ama ben ilk ubuntuyu yüklediğimde zaten kablo dan denemiştim bağlanmayı fakat bağlanmamıştı sonra ndiswrapper ile c:windows-drivers-network klasöründe 3 tane dosya vardı onları yüklemeye çalıştım sonra kabloyu denediğimde girdi internete.Sonra zaten dediğiniz gibi yaptım.Yeniden başlattım ve kablosuz ile bağlandım.Yani kalıntıların kalmasından dolayı mı internette kesilmeler oluyor diyorsunuz?"wpa şifreleme kullanılmasına rağmen" demişsiniz diğer şifrelemeler ile wpa arasındaki fark nedir ki "wpa ya rağmen kesilmeler yaşıyorum" diyorsunuz?
Ses sorunun sebebini bende bilmiyorum sadece ses yok yani.dediğinizi yaptım yeniden başlattım ayrıca aşağıdaki linktekini de denemiştim sizden önce o da olmamıştı.
http://www.garrettwp.net/wordpress/2009/11/11/ubuntu-9-10-and-dell-xps-16-i7-install/

Kalıntılar falan diyorsunuz acaba ben yeniden mi kursam ubuntuyu şöyle güzelce temizinden yeniden mi kursam.Çünkü manuel olarak yani elle ubuntunun packages sitesinden 350 ye yakın paket indirdim ve kurdum.Çünkü bu internetin sürekli kopması olmuyor.Hem sinir bozucu hemde kullanışlı değil.
Bu arada siz şuanda 1645 sorunsuz bi şekilde ubuntu ile mi kullanıyorsunuz?

ufuk_k

Normalde Windows gibi "format at-temiz baştan kur" gibi bir yöntem önerilmez pek, çünkü gerek duyulmaz. Ancak senin durumun biraz farklı, hangi işlemleri yaptığından çok emin değilsin ve elle bir çok paket yüklediğini söylüyorsun. O yüzden, temiz bir kurulum yap. Kablo ile internete bağlan ve Ek Sürücülerden kablosuz sürücünü kur, yeniden başlatıp kablosuz ağa bağlan. Güncelleştirmeler uyarı verince güncelleştirmelerini yükle. Ses sorununu yine yaşadığın zaman ayrı bir başlık aç. Başka bir sorun yaşarsan yine ayrı bir başlık aç, çünkü tek başlık altında soruları konuşmak zor.

Kimse tamamen sorunsuz kullanmıyordur ama, genel olarak günlük işlemlerimi ve fazlasını yapacak kadar sorunsuz kullanabiliyorum Ubuntu'yu, bu cihaz üzerinde. Yaşadığım pürüzlerin de çoğu ATI ekran kartı sürücülerinden kaynaklanıyor diyebilirim.

chingy_31

Hıı anladım.Evet tam olarak ne kurduğumu bilmiyorum önüme gelen paketi kurdum.Bağımlıkların bağımlıklarını kurdum derken baya bi karıştı.
Bu hafta vizeler de var aslında ben vizelerden sonraya bıraksam bu işi daha iyi olcak gibi yoksa sabahlara vaktimi alıyor.
Yardımlarınız için teşekkürler...
Başlığınızı da kirlettim ama:SKusura bakmayın artık.