wine ve Photoshop

Başlatan engin_dlk, 07 Aralık 2008 - 13:18:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

engin_dlk

Arkadaşlar Adobe master Cs3 kullanıyorum. Wine ile photoshop'u açınca lisans bölümünü geçemiyorum. Bir çaresi var mı? Photoshop 8.0 sorunsuz çalışıyormuş, Cs3 & 9.0 çalıştırabilen var mı?

Deline Cancel Accept tuşları fonksiyonusuz.

Linux> windows & Ubuntu windos işletim sistemlerini döver :)

atomkarinca

wget  http://kegel.com/wine/winetricks  && sh winetricks gecko gdiplus

yaptıktan sonra tekrar yüklemeyi deneyin. Bu arada kullananlar çok yavaş olduğunu söylüyor.

engin_dlk

@atomkarinca teşekkürler. Ama bir değişiklik olmadı.

Çağlar

Gerçekten şu an alakasız bir giriş olacak ama GimpShop denediniz mi?
We got a badass over here!

engin_dlk

Alıntı yapılan: Çağlar - 07 Aralık 2008 - 18:12:41
Denemedim malesef. Bahsettiğiniz program Gimp'den farklı değil mi? Bu aradada neden gimp kullanamıyorum: Çünkü Gimpte sanki fareyi düzgün kullanamıyorum gibi geliyor bana. Yani hakimiyet bende değilmiş gibi. Teknik kısmını bilemiyorum ama öyle hissediyorum. Yoksa eminim Gimp'in bir eksiği yoktur, fazlası vardır..

Çağlar

Yok GimpShop Photoshopa benzetilmiş hali Gimp'in deneyin bence kaybedecek bir şeyiniz olmaz.

atomkarinca

Alıntı yapılan: Çağlar - 07 Aralık 2008 - 18:22:24
Yok GimpShop Photoshopa benzetilmiş hali Gimp'in deneyin bence kaybedecek bir şeyiniz olmaz.

GimpShop uzun süredir geliştirilmiyor benim bildiğim kadarıyla.

Çağlar

Olsun bence geliştiği haliyle de idare eder gibi değil mi @atomkarinca ?

atomkarinca

Alıntı yapılan: Çağlar - 07 Aralık 2008 - 18:54:35
Olsun bence geliştiği haliyle de idare eder gibi değil mi @atomkarinca ?

Eğer sadece görünümü için kullanacaksanız o zaman GimPhoto kullanmak daha mantıklı değil mi?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: engin_dlk - 07 Aralık 2008 - 18:17:26
Denemedim * maalesef. Bahsettiğiniz program Gimp'den farklı değil mi? Bu aradada neden gimp kullanamıyorum: Çünkü Gimpte sanki fareyi düzgün kullanamıyorum gibi geliyor bana. Yani hakimiyet bende değilmiş gibi. Teknik kısmını bilemiyorum ama öyle hissediyorum. Yoksa eminim Gimp'in bir eksiği yoktur, fazlası vardır..

Böyle bir problem yok. Dergi çalışmalarını Scribus Gimp ve Inkscape kullanıyorum. Photoshop'ta yaptığınız herşeyi Gimp ile  yapabilirsiniz. Sadece alışkanlık meselesi.

engin_dlk

Seçim yaparken felan öyle hissediyorum. Belkide söylediğin gibi alışkanlık meselesidir. Bu arada gimpshop'u kurdum ama Gimp'in görünümünü mü değiştircekti?... Ne Gimp değişti ne de yeni bir program geldi..

master

cs2 9 sorunsuz çalışıyor

koenig

@çağlar
Gimpshop tavsiyen için teşekkürler indirdim deneyecem ama gimp' inde hakkını yememek lazım XP' de de gimp kullanmışlığım var ve bence PHOTOSHOP yerini alabilecek tek yazılım yeterki insan faktörü onu öğrenipte kullanmayı becerebilsin :D
Bu arada Scribus 'uda deniyorum biraz inceledim MS Publisher ve corel tadı var gibi geldi ama kesinlikle daha gelişmişi gibi öğrendikçe anlayacağım :D
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

Çağlar

Aslına bakarsanız Scribus pek gelişmiş değil. :) Ancak ne yapalım özgür olan tek yazılım o ve işimizi görüyor. İdare ediyoruz yani ne yapalım. :) @atomkarinca'nın tavsiye ettiği Gimphoto'da çok güzel bence bir inceleyin. ;)

solidsnake

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 07 Aralık 2008 - 21:09:23
Alıntı yapılan: engin_dlk - 07 Aralık 2008 - 18:17:26
Denemedim * maalesef. Bahsettiğiniz program Gimp'den farklı değil mi? Bu aradada neden gimp kullanamıyorum: Çünkü Gimpte sanki fareyi düzgün kullanamıyorum gibi geliyor bana. Yani hakimiyet bende değilmiş gibi. Teknik kısmını bilemiyorum ama öyle hissediyorum. Yoksa eminim Gimp'in bir eksiği yoktur, fazlası vardır..

Böyle bir problem yok. Dergi çalışmalarını Scribus Gimp ve Inkscape kullanıyorum. Photoshop'ta yaptığınız herşeyi Gimp ile  yapabilirsiniz. Sadece alışkanlık meselesi.
gimp ile bu mümkünmü .gerçi photoshop da ben belirli seviyeden sonra kullanıcının yaratıcılığına kaldığını düşünüyorum .gimp ile ilgili ders vb. bulabileceğim site varmı?

Çağlar

Dergide Gimp derslerimiz var ancak sadece 1. Sayımız var şu anda her ayın 15'inde yeni sayı çıkıyor. Yani 5 gün sonra yeni Sudo'da bir ders daha bulabilirsiniz. Haricen google amca bilir. Gimp>=Photoshop bana göre. :)

erginemr

@solidsnake,

Gimp eğitim videoları ve dersleri için ayrıca:
http://www.gimptr.com/
http://www.gimp.org/tutorials/

bijehr

photoshopu cs2 yi kurdum çalışıyor ama aktiasyonu yapmama rağmen filter menüsünün yarısı işlevsiz görünüyor. ne yapmam lazım bilgisi olan var mı?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: bijehr - 13 Ocak 2009 - 11:34:19
photoshopu cs2 yi kurdum çalışıyor ama aktiasyonu yapmama rağmen filter menüsünün yarısı işlevsiz görünüyor. ne yapmam lazım bilgisi olan var mı?

Problem yok. O filitrelerin hepsi aktif olmaz zaten. Uygun resim katman lazım.

bijehr

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 13 Ocak 2009 - 12:43:13

ilginç valla. dediğin doğru yeniden katmanlar oluşturdum oldu ama gariptir bir tane psd var onun üzerinde açılmıyor. sanırım bilmediğim bir özellikten kaynaklanıyor netten bakarak yaptıgım bir psd idi. o bilmediğim şey yüzünden de 3,4 gündür photoshopu kruuyorum siliyorum kuruyorum siliyorum:)
teşekkürler

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: bijehr - 13 Ocak 2009 - 13:18:12
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 13 Ocak 2009 - 12:43:13

ilginç valla. dediğin doğru yeniden katmanlar oluşturdum oldu ama gariptir bir tane psd var onun üzerinde açılmıyor. sanırım bilmediğim bir özellikten kaynaklanıyor netten bakarak yaptıgım bir psd idi. o bilmediğim şey yüzünden de 3,4 gündür photoshopu kruuyorum siliyorum kuruyorum siliyorum:)
teşekkürler

Probleminin çözüldüğüne sevindim.