Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan ihtiyar said, 23 Nisan 2009 - 14:36:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

volkana34

masaüstü resmi değişti.
resimleri ve müzikleri farklı disk bölümünde tuttuğum için bunu bilmiyorum.
yaklaşık 700 mb update yaptı ve kurdu,yaklaşık 2,5 saat sürdü.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: cakal1907 - 25 Nisan 2009 - 22:47:14
Güncellemeden sonra masaüstünde ve resim müzik gibi klasörler
sıfırlanıyormu?
Ayrıca update ne kadar sürüyor.
9 kararlı sürümü indiriyorum.
Sıfırdan mı kursam update mi etsem
kararsız kaldım :)

Güncellemeden sonra klasörlerin sıfırlanmaz.
Ne kadar süreceği bağlantı hızına, depoların hızına ve bilgisayarına göre değişir.
Nasıl istiyorsan öyle yap, son karar senin. ;)

ironic

kurulum yaklaşık 15-20 dk arası (15 e daha yakın :) ) sürdü. Ekran kartı , kamera vs. ile uğraşmadım. Eski haline getirmem 1.5 saat falan aldı.  Donanım sorunu yoksa gerçekten  her şey çok hızlı.

cakal1907

4 MB hız var bakalım ne kadar sürecek
geçen süreyi sizin ile paylaşırım.

Alıntı yapılan: ironic - 25 Nisan 2009 - 22:55:28
kurulum yaklaşık 15-20 dk arası (15 e daha yakın :) ) sürdü. Ekran kartı , kamera vs. ile uğraşmadım. Eski haline getirmem 1.5 saat falan aldı.  Donanım sorunu yoksa gerçekten  her şey çok hızlı.

ubuntucu

Merhaba Arkadaslar

Ubuntunun --üvey evlat mualemesi goren üvey kardeşi-- kde tabanlı kubuntu 9.04ünün 64 bit versiyonunu dizüstü bilsayarıma kurdum. Açılması kısaldı kde 4.2.2 kullanıyorlar ama hala aynı eski kubuntu. Bu sürümde sanki onu ortada bırakmış gibi yapmışlar. Yani, "hadi şu kubunutuyu yapalım da, gitsin"  gibi olmuş. Diğer arkadaşların dediği doğruysa, gercekten de aceleye gelmiş gibi olmuş. Ne yazılım takibi, ne de programları kontrol edecek, donanimları kontrol edecek bir şey yok ortada. Onu bulmak için illa ki kurcalamak mı lazım? Opera'yı kuramıyorsun, Etherape ve firestarteri kurmak için Gnome tabanlı, 150 mb geçen bağımlılıkları -hele hele kotalı adsl kullanan kullancılar bunu düşünsünler- kurmak mı lazım? Bu ubuntunun üvey evladı kubuntu benden de bir gecer not alamadı gitti yine. Bu kubuntuyu denedikten sonra, ileriki çıkacak kubuntunun versiyonları da artık kuramacağım aşikar. Arkadaşlar beni yanlış anlamasın ama bu kubuntu defterini tamamen kapattım artık.Burada kubuntuyu eleştirmek gibi niyetim yok.   
"Çalışmadan, yorulmadan,üretmeden, rahat yaşamak isteyen
toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, ve daha
sonrada istiklal ve istikballerini kaybederler" M.K.Atatürk

xwes

Alıntı yapılan: ubuntucu - 25 Nisan 2009 - 23:27:00
Merhaba Arkadaslar

Ubuntunun --üvey evlat mualemesi goren üvey kardeşi-- kde tabanlı kubuntu 9.04ünün 64 bit versiyonunu dizüstü bilsayarıma kurdum. Açılması kısaldı kde 4.2.2 kullanıyorlar ama hala aynı eski kubuntu. Bu sürümde sanki onu ortada bırakmış gibi yapmışlar. Yani, "hadi şu kubunutuyu yapalım da, gitsin"  gibi olmuş. Diğer arkadaşların dediği doğruysa, gercekten de aceleye gelmiş gibi olmuş. Ne yazılım takibi, ne de programları kontrol edecek, donanimları kontrol edecek bir şey yok ortada. Onu bulmak için illa ki kurcalamak mı lazım? Opera'yı kuramıyorsun, Etherape ve firestarteri kurmak için Gnome tabanlı, 150 mb geçen bağımlılıkları -hele hele kotalı adsl kullanan kullancılar bunu düşünsünler- kurmak mı lazım? Bu ubuntunun üvey evladı kubuntu benden de bir gecer not alamadı gitti yine. Bu kubuntuyu denedikten sonra, ileriki çıkacak kubuntunun versiyonları da artık kuramacağım aşikar. Arkadaşlar beni yanlış anlamasın ama bu kubuntu defterini tamamen kapattım artık.Burada kubuntuyu eleştirmek gibi niyetim yok.   
Oysa ben de bu surumle beraber kubuntuya kesin geçiş yaptim :) Ben gayet memnunum . Açiliş suresi (nedense) bendeki ubuntudan kisa. Uzerinde biraz kişiselleştirme yaparsaniz tadindan yenmiyor bence. Ornegin ben hemen masaustunu normal folder view moduna aldim, widgetleri kaldirdim. Panle gorunmunu degiştirdim. Açilan programlarin ve servislerin bazilarini kapattim, konqueroru kaldirip firefox kurdum. kendi paket yoneticisini kaldirip synaptic kurdum. kopeteyî kaldirip emesene kurdum. Şu an tam istedigim gibi oldu. Ktorrentin hiz sinirlarini sistem tray'deki ikon uzerinden ayarlamaya çalişmadikça hiç çokme raporuyla karşilaşmadim. Bir de power manager'in ontanimli ayarlari bana ters idi onlari da kendime gore ayarladim. compiz kurdum ama kde'nin kendi efektleri bana daha hoş geldigi için kaldirdim. Bu tur degişimlerden sonra sistem beni çok memnun ediyor.
Eger KDEyi hiç uzun sureli kullanmadiysaniz onceleri gicik gorunmesi normal. Ornegin ben gnome'nin artik her bir ayarini nerden yapabilirim biliyorum, o yuzden kolay geliyor. KDE 4.2ye geçince her bir ufak ayar için araştirma yapmak gerekiyor. Ancak kisa zamanda sisteme hakim olmaya başliyorsunuz. Bence yilmayin, uzerine gidin alişirsiniz.
Bahsettiginiz programlari kullanmadigim için kurmaya çalişmadim ancak bende kurulmayan program olmadi. Bir de indirilen gnome kutuphanelerinden bahsetmişsiniz. Bu tabi kurmak istediginiz programa gore degişiyor. Program GTK tabanli ise tabi ki bazi kutuphaneleri kurmasi gerekiyor. Ancak ben de o kadar fazla (mesela 150 mb) indirmedi hiç. Gnome uzerinde amarok, kdenlive, kopete, konqueror, k3b, dolphin kullanmaya kalkarsaniz bu kez de bir suru kde kutuphanesi kurmaniz gerekir.

ubuntucu

Ben de uzun zamandır kde kullanıyorum-  Masaüstü bilgisayarımda Mandriva, dizüstü bilgisayarımda OpenSuse kurulu. Bu konudu@xwes arkadaşa katılıyorum ama işletim sistemini ele aldığında, ayarlara fazla gerek olmaksızın kullanmalı. Belki ben Mandriva, Opensuse, PcLinuxOS ve bu tip benzer linux işletim sistemlerini uzun zamandır kullandığım için, aradığım rahatlığı Kubuntu'da bulamadım. Bu tamamıyla kişisel zevkle ilgili bir şey. 
"Çalışmadan, yorulmadan,üretmeden, rahat yaşamak isteyen
toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, ve daha
sonrada istiklal ve istikballerini kaybederler" M.K.Atatürk

xwes

Alıntı yapılan: ubuntucu - 26 Nisan 2009 - 00:53:38
...ama işletim sistemini ele aldığında, ayarlara fazla gerek olmaksızın kullanmalı...
Ama bu zorunlu gibi. Çunku sonuçta aramizda ubuntuyu kurunca kodekleri eklemeyen var mi, ya da compiz settings ve emeraldi eklemeyen, amsn veya emesene kurmayan, totem dişinda player kurmayan vs.? Sonuçta bir bu kadar degişikligi gnome'da da yapmak zorunda kaliyordum. Ritimkutusunu silip amarok kurmak, emesene, smplayer, k3b, kdenlive kurmak gibi... Hangi sistem olursa olsun insan bir şeyleri mutlaka ekleyip çikarma ihtiyaci duyuyor.

eren

Alıntı yapılan: xwes - 26 Nisan 2009 - 00:19:01
Ornegin ben hemen masaustunu normal folder view moduna aldim, widgetleri kaldirdim. Panle gorunmunu degiştirdim. Açilan programlarin ve servislerin bazilarini kapattim, konqueroru kaldirip firefox kurdum. kendi paket yoneticisini kaldirip synaptic kurdum. kopeteyî kaldirip emesene kurdum.

Normal klasör görüntüleme nasıl oluyor?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

Alıntı yapılan: Eren - 26 Nisan 2009 - 03:25:09
Alıntı yapılan: xwes - 26 Nisan 2009 - 00:19:01
Ornegin ben hemen masaustunu normal folder view moduna aldim, widgetleri kaldirdim. Panle gorunmunu degiştirdim. Açilan programlarin ve servislerin bazilarini kapattim, konqueroru kaldirip firefox kurdum. kendi paket yoneticisini kaldirip synaptic kurdum. kopeteyî kaldirip emesene kurdum.

Normal klasör görüntüleme nasıl oluyor?
Masaustune sag tiklayin, gorunum ayarlarina girin, masaustu eylemi başligi altinda tip olarak "masaustu" seçilidir, bunu "dizin gorunumu" olarak degiştirin.

okanlnx

ihtiyar said'in yorumları üzerine bende 64 bit kurdum. sorunsuz ve daha hızlı çalışıyor. hızın sebebi ext4'ten midir yoksa 64 bit'ten mi anlamadım açıkçası ama 7.04'ten bu yana kurduğum ubuntu sürümleri içinde beni en çok mutlu edeni oldu açıkçası (hele 8.10'da yaşadığım eternet kartı, ekran kartı muaammasından sonra ilaç gibi geldi valla :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: okanlnx - 26 Nisan 2009 - 03:49:03
ihtiyar said'in yorumları üzerine bende 64 bit kurdum. sorunsuz ve daha hızlı çalışıyor. hızın sebebi ext4'ten midir yoksa 64 bit'ten mi anlamadım açıkçası ama 7.04'ten bu yana kurduğum ubuntu sürümleri içinde beni en çok mutlu edeni oldu açıkçası (hele 8.10'da yaşadığım eternet kartı, ekran kartı muaammasından sonra ilaç gibi geldi valla :)

Hayırlı olsun. :)

Ben, 32bit de denedim ext4 formatlı olarak ama bu kadar hız göremedim açıkçası. Hissedilir derecede bir fark var, 32bit ile 64bit arasında.

holywars

Windows yüklü makineme Ubuntu 9.04 kuracağım fakat merak ettiğim, yazdırdığım Cd ile resetart yaptıgımda yine windows açılıyor, normalde altdaki ekranın gelmesi gerekmiyormu? Yoksa windows'damı kurulumu gerçekleştireğiz:)

HDD'de ham bir bölüm vardı ubuntu için ayırmıştımda :D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: holywars - 26 Nisan 2009 - 15:42:59
Windows yüklü makineme Ubuntu 9.04 kuracağım fakat merak ettiğim, yazdırdığım Cd ile resetart yaptıgımda yine windows açılıyor, normalde altdaki ekranın gelmesi gerekmiyormu?
...

HDD'nizin bir bölümüne kurmak istiyorsanız CD'den açmanız gerekiyor. Bunu da bios ayarlarınızdan başlangıçta CD-ROM ile açılmasını ayarlayarak yapabilirsiniz.

holywars

IBM olunca deli oluyor insan, netvista için bütün F tuşlarını ve del tuşunuda denedim ama giremedim bir türlü bios'a  :(

Lakin Win Xp cd'sini takınca otomatik olarak tanıyor, ve CD'den başlıyor ayarları normal olsa gerek diye düşünüyorum ama yinede emin olmak için bu bios'a girmem şart ama nasıl?

erginemr

Alıntı yapılan: holywars - 26 Nisan 2009 - 17:01:23
IBM olunca deli oluyor insan, netvista için bütün F tuşlarını ve del tuşunuda denedim ama giremedim bir türlü bios'a  :(

Lakin Win Xp cd'sini takınca otomatik olarak tanıyor, ve CD'den başlıyor ayarları normal olsa gerek diye düşünüyorum ama yinede emin olmak için bu bios'a girmem şart ama nasıl?

Şu siteye göre:
http://www.computing.net/answers/hardware/getting-into-bios-on-ibm-netvista/4264.html

IBM Netvista bilgisayarları, daha açmadan önce F1'e bastıktan sonra, F1 sürekli basılı iken açarsanız BIOS'a girebiliyormuşsunuz.

hellrider

Arkadaşlar yeni sürümümüz hayırlı olsun 8)
Küçük bi sorunum var. Yükseltmeden sonra facebookta video izleyemiyorum. Youtube'da izlediğim videolar da donuk donuk geliyor. Sebebi ne olabilir?

xwes

Alıntı yapılan: hellrider - 26 Nisan 2009 - 18:28:56
Arkadaşlar yeni sürümümüz hayırlı olsun 8)
Küçük bi sorunum var. Yükseltmeden sonra facebookta video izleyemiyorum. Youtube'da izlediğim videolar da donuk donuk geliyor. Sebebi ne olabilir?
Bununla ilgili birkaç başlik açildi, oralarda soylenenleri uygulamayi deneyin.

holywars

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Nisan 2009 - 17:06:45
Alıntı yapılan: holywars - 26 Nisan 2009 - 17:01:23

Şu siteye göre:
http://www.computing.net/answers/hardware/getting-into-bios-on-ibm-netvista/4264.html

IBM Netvista bilgisayarları, daha açmadan önce F1'e bastıktan sonra, F1 sürekli basılı iken açarsanız BIOS'a girebiliyormuşsunuz.

erginemr  dediğin gibiymiş bios'a girdim, bu iyi haberdi.

Kötü haber 2 defa kurmuş olmama rağmen ne ubuntu açılıyor, nede windows.

BU yazıları ancak Lİve CD durumunda yazabiliyorum.

Aldığım hata,

Alıntı YapGrub Loding stage1.5.

ekranında

Internal error: the second sector of stage 2 is unknown.

Şİmdi ben bu hatayı nasıl düzeltirim yada yüklediğim çalışmayan ubuntuyu nasıl kaldırırım. Çünkü Windows'ada ulaşamazsam bu gece zehir olur bana:(

Yardımlarınızı bekliyorum.

mustafa.tr

Çalışan cd ile bilgisayarı açtıktan sonra kurulu Ubuntu'nun bölümünde /boot/grub/menu.lst altında gerekli değişiklikleri yaparak grub'un çalışmasını sağlayabilirsiniz. Hatta belki grubu tekrar kurmak işinize yarayabilir. Forumda arama yaparsanız menu.lst dosyasını düzenlemekle ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Son ihtimal, Ubuntu'yu tekrar kurarsınız.

xwes

Grubu yeniden kurmayi deneyin;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,192.0.html

(burada anlatilan ikinci yontemi beceremedim ama ilk yontem işe yariyor)

holywars

Konsola girdiğimde hiç bir şey yazamıyorum yada yazdıklarımı göremiyorum sadece beyaz bir ekran var..

Pc çok yeni değil biraz eskice belki o yuzden bilemiyourm. KOnsol dışında başka bir yerden yapabilirmiyiz.

holywars

KOnsol'dan işlem yapamadığımız için, kurulu (çalışmayan) ubuntu'yu komple silsem jhiç değilse windows'a ulaşabilirmiyim?

Silerken'de nasıl silmeliyim?

Edit: Bugunlük bu kadar yeter sanırım. Windows'a geri döndüm. Live Cd'den ubuntu bölümlerini sildim. Sonrasında windows Cd'si ile HDD'de ubuntuya ayırdığım bölümü tekrar ham hale getirip çıktım. Ve windows'a geri dönebildim.

Sanırım haftaya tekrar kurmayı deniyeceğim, insallah bu sefer başarabilirim, acaba ext4 seçmemden mi kaynaklandı sorun bilemiyorum. Eger bu evdeki makinaya kuramazsam iç yerindeki 8.02'yide değiştirmekde kararsız kalacağım :(

volkana34

Alıntı yapılan: holywars - 26 Nisan 2009 - 21:14:26
Sanırım haftaya tekrar kurmayı deniyeceğim, insallah bu sefer başarabilirim, acaba ext4 seçmemden mi kaynaklandı sorun bilemiyorum. Eger bu evdeki makinaya kuramazsam iç yerindeki 8.02'yide değiştirmekde kararsız kalacağım :(

cd de problem olabilir,kontrol ettiniz mi?

Ubuntu 9.04 iso dosyasının md5sum kontrolünü yapıp ,16x hızında tekrardan yenibir cd oluşturursanız hiç sorun yaşamayabilirsiniz.

erginemr

Konsola bir şey yazamama konusunda ise, bu Gnome'un konsolu ise, bir dahaki denemenizde Ctrl+Alt+F1-6 ile sanal terminallerden birine giriş yaparak komutları buradan da girebilirsiniz.