[Çözüldü] hiç bir şey güncelleyemiyorum

Başlatan cevher, 29 Eylül 2013 - 19:03:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cevher

ubuntuyu ilk defa, kaldırmamak üzere, xp ye geçmemek üzere kurmaya karar verdim.bir şey bilmiyorum denile bilir.  ubuntuyu yükledim. bir kaç problem var... daha önce de 9.04 yüklemiştim o zaman bütün güncellemeleri ıvır zıvırı kendisi ben söylemeden otomatik yapıyordu... geçeç gün, ubuntuya geçmeye karar verdiğim güni, "bir tane ubuntu cdsi yapayım, ubunyuya geçeyim, ilk başta öğrenmesi de kolay olsun diye önceden bir kaç defa kullandığım versiyon 9.04 ü indireyim"dedim  internetten bulup  cd olarak hazırladım, kurdum. şimdi ise bir kaç ufak tefek sebebini hiç anlamadığım sorunlar ortaya çıktı...
şöyle ;
versiyon 9.04

türkçe dil paketi indirmeyi denedim %65 ten sonra ilerlemiyor
ubuntu sürüm güncelleme denedim 100\35'e geliyor devam etmiyor
firefox güncellemeyi denedim 30dan sonra yüklemiyor
flash player yüklemek istedim hiç bir dosyayı indirmiyor devamlı error diyor.

bu problemleri  görünce, "acaba cd de mi problem vardı" dedim,
ayrıca kubuntu 10.04 ltsyi,  bana kendi gönderdikleri orjinal cd ile  yükledim. ama yine  aynı sorunları yaşadım.
hiçbir şeyi güncelleyemiyorum, hiç bir şeyi  yükleyemiyorum...

iki gün oldu delireceğim. tek tesellim ubuntu'nun ethernet kartını tanımış olup internete girmeme izin vermesi.

bu konuda  yardımınıza  ihtiyacım var...

matrax_41

9.04 sürümünü destek süresi geçeli çok oldu. Yani yeni güncelleme almıyor ve normal depoları kapalı. Güncel bir sürüme geçmeni tavsiye ederim.  9.04 için özel bir nedenin varsa aşağıda vereceğim bağlantıdaki konuya bak.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35384.0

cevher

işlemci p4 3.0
512 mb ram
64 mb ekran kartım var ?
güncel sürüm için yeterli mi ?

matrax_41

Güncel sürümde yeterli performans alamazsın sanırım. Lubuntu,xubuntu gibi daha hafif seçeneklere yönelebilirsin.

cevher

if

@cevher, herhangi bir dağıtım kurup da isteğinize ulaşırsanız buraya da yazın.

cevher

tamam if;  son bir şey sormak istiyorum. transmission ile xubuntuyu indirmeye çalıştım. indirme %100 tamamlandı ama bitmedi. 20 dakka falan  bitirmedi.  indirme tamamlandı demedi. ben de kapattım. şimdi bu inen ubuntuyu kullanmamda sakınca  olur mu ? tekrar indirmek zorundamıyım?

1910

Belleğe yazdırıp canlı olarak açmayı denediniz mi?

cevher

1910

Transmission'ın, indirme bittikten sonra durmamasının başka nedenleri olabilir. Belki de dağıtımınız eksiksiz indi. İsterseniz önce bir yazdırarak açmayı deneyin, yanlış bir şeyler varsa ortaya çıkacaktır.

Düzenleme: Zaten yükleme bitince uygulama durmuyor ki, siz sonlandırmadığınız sürece.

if

Alıntı yapılan: cevher - 29 Eylül 2013 - 22:56:56
tamam if;  son bir şey sormak istiyorum. transmission ile xubuntuyu indirmeye çalıştım. indirme %100 tamamlandı ama bitmedi. 20 dakka falan  bitirmedi.  indirme tamamlandı demedi. ben de kapattım. şimdi bu inen ubuntuyu kullanmamda sakınca  olur mu ? tekrar indirmek zorundamıyım?

%100 olduysa tamamlanmıştır. Yerelinizden indirdiğiniz dosyayı başkalarıyla paylaşıyorsunuzdur indirme bittikten sonra. md5 bütünlüğünü denetleyin. Eğer md5'i sitedekiyle aynıysa kullanabilirsiniz, değilse kullanamazsınız.

cevher

md5 bütünlüğüne nasıl bakacağım?

cevher

bende neden terminalde kod yazdığımda hiç bir komut bilinmiyor hatalı diyor ya delireceğim
md5 kontrolü için kullanılan kodları yazıyorum hata veriyor. md5 programı için sanal makina xp kurmak için virtual box indirdim benim versiyon9.4 ama 9.4 yok 8 i indirdim kurmadı.

burk

cevher

md5 işlemini yapamıyorum
"cd dosyaadı" yazıyorum ,  bash: cd: xubuntu-13.04-desktop-i386.iso: No such file or directory, hatasını veriyor

virtual box programı indirdim ,kurarken şu hatayı verdi: Error: Dependency is not satisfiable: libc6 (>= 2.11)

ebubekirs

Alıntı yapılan: cevher - 30 Eylül 2013 - 11:27:47
md5 işlemini yapamıyorum
"cd dosyaadı" yazıyorum ,  bash: cd: xubuntu-13.04-desktop-i386.iso: No such file or directory, hatasını veriyor

cd komutunu .iso dosyasının olduğu klasöre girerken kullanacaksınız. Örneğin .iso dosyası kullanıcı dizininizde ise;

cd /home/kullanıcıadınız

şeklinde girdikten sonra

md5sum xubuntu-13.04-desktop-i386.iso

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

cevher

oturumun adı ubuntu, iso dosyası masaüstünde,

dediğiniz gibi yazdımsonuç:

ubuntu@ubuntu-desktop:~$ cd /home/ubuntu
ubuntu@ubuntu-desktop:~$ md5sum xubuntu-13.04-desktop-i386.iso
md5sum: xubuntu-13.04-desktop-i386.iso: No such file or directory

bu şekilde çıkıyor
kullanıcı dizini ne bilmiyorum

heartsmagic

@cevher, canlı CD mi bu? Kullanıcı adı ubuntu ise /home/ubuntu doğrudur. Fakat ISO o dizinde mi? Örneğin masaüstü dizinindeyse:

Sistem İngilizce ise:
cd /home/ubuntu/Desktop
Sistem Türkçe ise:
cd /home/ubuntu/Masaüstü

şeklinde gitmen lazım. Bunu yerine şunu da yapabilirsin. Uçbirimi aç, dosya yöneticisinden ISO'yu bul, tut ve uçbirime sürükle. Artık ISO tam yoluyla uçbirimde yazacaktır. Başına md5'e ait komutu koyarsın, tabi bir de boşluk bırakırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cevher

bash: cd: /home/ubuntu/Desktop: No such file or directory

canlı cd derken? onların gönderdiği cd değil.  ben bu cd yi internetten indirip hazırladım.
uç birimde dosya yöneticisi, gözat yada bul gibi seçenek yok ?

cevher

tamam türkçe olarak yazdım dizine girdi md5sum yapıp dosya adını kopyaladım bir cevap vermedi bekliyor

cevher

tamam md5i verdi sitedekiyle de uyuşuyor. teşekkür ederim.