Linux HDMI Görüntü Sorunu

Başlatan murat889, 18 Ekim 2016 - 12:30:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murat889

Bugün yeni bir bilgisayar topladım birde monitör aldım. Öncelikle Windows işletim sisteminin kurulumunu tamamladım. Daha sonra ise Linux işletim sisteminin kuruluma geçtim USB'yi bilgisayara taktım ve seçtim Linux başlangıç ekranından Start Linux Mint 18'i seçip devam ettim daha sonra görüntü gitti ekranda "No Input Support" yazısı çıktı fakat Linux'un açıldığını biliyorum ses geldi çünkü. Bu sorunu nasıl aşabilirim ne yapmam gerek bir bilgisi olan var mıdır?

Aynı zamanda ek bir bilgi daha ekleyeyim bir gün öncesinde monitörü almıştım ve eve geldiğimde monitörü bilgisayara bağlayıp denemiştim. İçinde hali hazırda bulunan Linux sistemim sorunsuz açılmıştı ekranda görüntü vardı. Bir gün sonra ise kasayı getirip bağlantılarını gerçekleştirdim ve Linux yüklemeye başladım ilk olarak dediğim gibi Start Linux Mint 18'i seçip devam ettiğimde görüntü gitmişti ve No Input Support yazısı belirdi ekranda.

murat889

İnternetten çok araştırdım sorun sanırım ekran çözünürlüğüyle ilgili monitörüm 1920x1080 çözünürlükte 75Hz. Çoğu kişi nomodeset yada GRUB_GFXMODE=1366x768x32 tarzında çözümler önermiş. Ben Linux'u hiç göremediğim için etc dosyasını düzenleyemiyorum açılışta hangi komut ile ekran çözünürlüğünü düşürebilirim? Live USB'de GRUB ekranında?

ata1

murat889

vga=791 komutunu Linux Mint 18 GRUB ekranında komut satırına eklemiştim fakat bir işe yaramadı onun haricinde farklı bir yol var mıdır?

murat889

nomodeset vga=791 komutu ile ekrana görüntünün gelmesini başarabildim. Fakat şimdi farklı bir sorun var kurulum bitti yeniden başlat seçeneğini seçtim yeniden başlatmada GRUB ekranını göremeden No İnput Support yazısı belirdi. Yani GRUB ekranını bile göremiyorum şuanda.