Linux.net.tr - Soru ve Cevap Platformu

Başlatan Linux, 26 Mart 2022 - 19:11:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux

Merhaba arkadaşlar,

Linux Mint Türkiye'yi ( https://www.linuxmint.net.tr ) Butterfly (Gökhan) arkadaşımla kapatma kararı aldığımız zamandan beri forum ve site işlerinden epey elimi ayağımı çekmiştim. Gerek yurt dışında taşınma planları gerek iş hayatında değişiklik vs. derken zaten pek fazla da zamanım da olmadı. Gönül isterdi ki forumu kapatmayalım gerekirse arşiv olarak iş görsün ama uğraşamadık (önümüzdeki haftalarda arşiv olarak tekrar yayına sokabilirim Gökhan'da onay verirse) forumun veritabanı eksiksiz bir şekilde duruyor.

Gelelim bu https://www.linux.net.tr nedir ? geçmiş dönemlerde bu alan adını "blog haber" sitesi ve bir "linux sözlük" olarak faaliyetlerinde kullanmıştı. Ancak yine linux mint forumu ile uğraşmaktan pek ilgilenemedik ve kapandı gitti. Bu alanadı 2011 yılından beri yani 11 yıldır bende. Hazır öyle bir köşede hiçbir işe yaramadan, duruyorken bir şeyler yapalım değerlendirelim bu ortamları da tekrar özlemişken dedim.

Stackoverflow'u bilirsiniz teknoloji ve dijital dünya adına pek çok konu hakkında yardım alabileceğiniz faydalı bir soru cevap sitesi kullanıcıların diğer kullanıcılardan yardım aldığı bir organizasyon. Dedim bunun yerli muadilini yapabiliriz herhalde ana kategorisi her ne kadar linux olsa da teknolojik alanda soru ve cevap sorulabilecek bir platorm olsun. Bu sebeple uygun bir yazılım bulup güzel bir tema editlemesinden sonra hazır hale getirdim.

Hepiniz bilirsiniz ki artık forum platformları pek rağbet görmüyor, daha pratik ve kolay kullanılır teknolojiler tercih ediyor pek çok kişi . kompleks sistemler yoruyor insanı bu sebeple de böyle bir platform olması daha hoş olur diye düşündüm.

Site ile alakalı olarak bir kaç görsel paylaşayım. Ayrıca site responsive, mobil ile de uyumludur.

Anasayfa Gece modu :

Anasayfa Gündüz modu :

Soru sorma ekranı :

Cevap verme ekranı :

Kategoriler (Kullanıcı isteklerine göre eklenecek ben aklıma gelen üç beş kategori açtım)

Kullanıcı listesi görünüşü :

Profil alanı :

hangi etiket kaç defa hangi konuda kullanılmış :

Bir de biraz eğlence katsın diye rozet sistemi ekledim ; Belirli etkinlikleri gerçekleştirdikten sonra profil alanlarında ve soru cevap listesinde görünen bronz, gümüş ve ve altın ikonları ve sayıları. hangi etkinliği yaptığında hangi rozeti kazandığının listesi aşağıdaki gibi.

Bunlar da Mobil görünümü :

Uzun lafın kısası hem eğlenebileceğimiz hem de birilerine faydalı olabileceğimiz bir platform düşüncesiyle açtım, bu konuda gerek yardımcı olacakm gerekse de yönetim kadrosunda yer alabicek arkadaşlarımız varsa forumdan kapımız daima açıktır.

Fikir ve görüşlerinizi öğrenmek isterim. Saygılar.

alquirel

Elinize emeğinize sağlık.

Bizim de defalarca "acaba" deyip deyip "hadi biraz daha" diyerek ertelediğimiz bir karar forumu kapatmak. Artık forum kültürünün ve alışkanlığının kaybolmaya başlaması ve aynı şekilde bizim de vakit ayıramıyor oluşumuzun vicdani yükü bizi de çok kez kapanmanın eşiğine getirmişti ancak en sonki görüşmemizde yine devam kararı almıştık çünkü eskisi kadar olmasa da foruma azımsanmayacak bir rağbet mevcut hâlâ.

Yine aynı şekilde biz de defalarca "soru cevap" platformu mu açsak mı acaba diye düşünmüş, ama her seferinde hem aklımıza yatan bir yazılım bulamama hem de "soru cevap" kültürünün forumdan çok daha fazla özveri ve emek gerektirmesinden ötürü vazgeçmiştik her defasında.

Siz bu cesareti gösterip güzel bir yola başlamışsınız. İnşallah devamı da gelir. Hem böylece hepimizin üzerindeki "forumdaki sorulara yetişememe, forumla ilgilenememe" vicdani yükünü hafifletmiş olursunuz umarım ;)

alorak

Umarım güzel bir oluşum olur. Birkaç talebim olabilir. Google hesabı ile giriş yapılabilme özelliği koyulması gerektiğini düşünüyorum. Parolaları düzenleme ve akılda kalma sıkıntısı büyük. Bunun yanında özellikle "SEO" konusuna önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Soru-cevap platformu içinde soru-cevap kalması yerine Google veya farklı arama motorlarında o başlık yazıldığında veya başlığın yanında linux yazıldığında bulunabilir olmalıdır. Bu hem soruları hem de cevapların kalitesini arttıracaktır. Umarım güzel bir oluşum olacaktır.
özgürlük için

yakusha

Foruma haftada 3-4 defa girip sorulara elden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Subdomainleri bilmiyorum ama forumu ayakta tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Sunucu masrafı sebebiyle mi bu karara yaklaşıyorsunuz yoksa içerik eksikliğinden dolayı mı?
Artık bu forumu kullanmıyor.

alquirel

Forumun idamesi açısından herhangi bir maddi engelimiz yok çok şükür. Manevi sebepler diyelim. Ama zaten biz de sizin gibi kullanıcıların varlığını göz önüne alarak kendi ilgisizliğimizin faturasını ilgilenmeye çalışanlara kesmenin bir anlamı yok deyip devam kararı almıştık.

Zebercet

Linux Mint forumunu bir anda kapatmanız hiç hoş olmamıştı. Pek çok faydalı paylaşım bir anda yok oldu. Umarım yeni projenizi de günün birinde 2 kişi karar alıp pat diye kapatmazsınız. Başarılar..

Linux

Alıntı yapılan: alorak - 27 Mart 2022 - 11:02:14
Umarım güzel bir oluşum olur. Birkaç talebim olabilir. Google hesabı ile giriş yapılabilme özelliği koyulması gerektiğini düşünüyorum. Parolaları düzenleme ve akılda kalma sıkıntısı büyük. Bunun yanında özellikle "SEO" konusuna önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Soru-cevap platformu içinde soru-cevap kalması yerine Google veya farklı arama motorlarında o başlık yazıldığında veya başlığın yanında linux yazıldığında bulunabilir olmalıdır. Bu hem soruları hem de cevapların kalitesini arttıracaktır. Umarım güzel bir oluşum olacaktır.

Evet sosyal medya ile giriş entegresini de yapacağım artık bu teknoloji her yerde kullanılıyor. Akılda platformlara kaydolurken yazılan parolalar unutulabiliyor, özellikle de her platformda farklı parola kullananlar için durum böyle. tam olarak nasıl yapsak daha iyi olur konusunu detaylandırmak istersen konuşabiliriz, bir SEO uzmanı değilim ama yüzeysel olarak hakimim.

Alıntı yapılan: Zebercet - 28 Mart 2022 - 01:37:13
Linux Mint forumunu bir anda kapatmanız hiç hoş olmamıştı. Pek çok faydalı paylaşım bir anda yok oldu. Umarım yeni projenizi de günün birinde 2 kişi karar alıp pat diye kapatmazsınız. Başarılar..

aslında pat diye de kapatmadık, forum alan adının süresinin bitmesine kadar açık kaldı daha sonra alan adı düşünce de siteye erişim doğal olarak kesildi, sunucu lokalinde dosyalar duruyordu. Böyle vedasız ve açıklamasız bir şeyleri sonlandırmak üzücü olabiliyor haklısınız.

gocen

https://www.linux.net.tr sitesinde bir gelişme yok heralde.
Bu forumu kapatmayın, ara versek de yine dönüp dolaşıp geliyoruz.
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa

karakartala

[mention=658675]@Linux[/mention]
Merhaba. Ben de eskisi kadar sık girmediğimden bu konuyu ancak şimdi fark edebildim. linux.net.tr'nin son durumu nedir? Şu anda sitede farklı bir içerik görünüyor. linuxmint.net.tr'nin arşiv olarak yayına sokulması konusunda bir karara vardınız mı?

Linux

Alıntı yapılan: karakartala - 05 Haziran 2022 - 00:13:26
[mention=658675]@Linux[/mention]
Merhaba. Ben de eskisi kadar sık girmediğimden bu konuyu ancak şimdi fark edebildim. linux.net.tr'nin son durumu nedir? Şu anda sitede farklı bir içerik görünüyor. linuxmint.net.tr'nin arşiv olarak yayına sokulması konusunda bir karara vardınız mı?

Merhaba @karakartala, siteyle pek ilgilenemedim yurt dışına taşınma koşturmacalarından dolayı, siteyi tekrar aktif ettim ancak tutar mı, ilgi görür mü bilmiyorum ilgilenmek, başında durmak gerek. ne böyle bir ekip toplamak kolay bu zamanda, ne de soru soracak birilerini bulmak. yıllarca uğraşıyoruz ama sanırım linux kullanıcı sayısı her geçen gün daha çok azalıyor gibime geliyor.

0M42

"Hepiniz bilirsiniz ki artık forum platformları pek rağbet görmüyor, daha pratik ve kolay kullanılır teknolojiler tercih ediyor"

Keşke eskiden olduğu gibi yine aktif forum ortamları olsa. Forum ortamlarının en azından şöyle bir güzelliği vardı insanlar istedikleri gibi at koşturamıyor, ister istemez saygıdan ödün veremiyorlardı. Forum kurallarının bir sınır çizgisi oluyordu kişi forumdan uzaklaştırılma endişesi ile ister istemez çizgisini bozamıyordu. Şimdi özellikle facebook gruplara bakıyorum soru soruyorsun dalga geçer gibi cevaplar, saygısız arsız cevaplar vs. insanın sinirini bozuyor. Eskiden linuxnet forum vardı ne topluluktu ama. O günden bu güne bi halt öğrenemedim ama yinede insan özlüyor o zamanları.

muco33

windows da kullanılan standart programlar tek paket halinde kuruluyor mu ? Yada böyle bir paket yapılabilr mi ?

yakusha

Forumda pek hareket yok. Arada pardus forumunda sorular oluyor. Onun dışında telegram kanallarında örneğin (https://web.telegram.org/k/#@gnulinuxtr) daha çok hareket oluyor.

Malesef Linux Türkiye'de çok da iyi yerlere gitmiyor. :(

Kemik kullanıcı ve kemik katkıcılarla gittiği yere kadar. Sırf daha fazla kullanıcı olsun diye YouTube kanalı bile açtım. Yeni nesillere ulaşmamız ve Linux nedir, özgür yazılım nedir öğretmemiz lazım.
Artık bu forumu kullanmıyor.

Linux

Alıntı yapılan: muco33 - 07 Aralık 2022 - 15:52:06
windows da kullanılan standart programlar tek paket halinde kuruluyor mu ? Yada böyle bir paket yapılabilr mi ?

windows'ta kullanılan standart programlar derken tam olarak neyi kast ediyorsunuz? ayrıca bu bölüm site tanıtım bölümü bunun için doğru alana yeni bir başlık açarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

diğer konuya gelecek olursak türkiye de bir kaç webmaster forumu ve technopat, shiftdelete, donanımhaber gibi büyük teknoloji forumları tenzih edersek pek rağbet görmediğini söylemek yanlış olmaz. forum platformları mı bitti, yoksa biz mi forumlardan sıkıldık tartışılır bir konu. tabii insan özlemiyor değil eski şaşalı ve canlı dönemleri.