[Çözüldü]Nautilus ve Thunar

Başlatan maxxblade, 08 Ağustos 2009 - 14:22:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxxblade

Arkadaşlar benim önceki xfce deneyimlerim hep kötü sonuçlanmıştı,
@sessizce'nin masaüstünü gördüğümde xfce'ye heveslendim :)
( nasıl oluyorsa hep sessizce cesaretlendiriyor :) )
ve xfce kurdum awn'nin xfce panel'ine sıkışması masaüstünün nautilus olarak gelmesi,
xfce menüsünde benim sildiğim programların çıkması ile hayal kırıklığına uğradım,
gnome'a geçip düzeltmeye çalıştım düzeltemeyince xfce'yi sildim,
gnome'da masaüstü açılmayıncada başlangıca ''nautilus'''u ekledim,
şimdi gnome'da yerlerden herangi bir yere tıkladığım zaman:
'file:///home/maxxblade' konumu açılamadı
Bu dosyayı işlemek için hiçbir uygulama kayıtlı değil

çıkıyor,
gconf'tan baktım ama nereden yapıldığını bulamadım...
----------------------------------------------------
/home/kullanıcı adı/.local
dizinini root olarak silince sorun kalmıyor ;)

localhost

Gnomede bulunan dosyalari silerek deneme yapabilirsin. /home/kullanici/ adi altinda gizli dosyalar var .gnome .gconf .gconfd gibi bunlari silip deneme yap.
Linux LPIC1 - MCSA

maxxblade

Alıntı yapılan: Kirmizi - 08 Ağustos 2009 - 14:25:24
Gnomede bulunan dosyalari silerek deneme yapabilirsin. /home/kullanici/ adi altinda gizli dosyalar var .gnome .gconf .gconfd gibi bunlari silip deneme yap.
onu düşündüm ama yaptığım ayarlar kaybolacak :)

localhost

Önemli olan sorunun cözülmesi :) ayarlari tekrar yaparsin :) dosyalarini yedekleyebilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Kirmizi - 08 Ağustos 2009 - 14:27:01
Önemli olan sorunun cözülmesi :) ayarlari tekrar yaparsin :) dosyalarini yedekleyebilirsin.

Başındaki noktaları kaldırman yeterli. Hem yedeklemiş oluyorsun hem de ayarları sıfırlamış oluyorsun. :)

maxxblade

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 08 Ağustos 2009 - 14:29:56
Alıntı yapılan: Kirmizi - 08 Ağustos 2009 - 14:27:01

Başındaki noktaları kaldırman yeterli. Hem yedeklemiş oluyorsun hem de ayarları sıfırlamış oluyorsun. :)
deneyelim bakalım :)

agritux

Arch ile xfce beni ve arch irc kanalındakileri :D çok yormuştu. En sonunda çok güzel bir sistem elde etmiştim , ama evdekilerin kullanabileceği düzeyde olmamıştı :D
Xubuntu ile çok çok çok rahat kullanıyoru(m/z). Şu an gözümde Gnome dan daha iyi. Bazıları zenwalk tavsiye ediyor ama bilemiyorum.
Geçenlerde aradığım özelliklerin hepsinin birden sadece ubuntu da olduğunu farkettim. Ondan önce hep bir arayış içerisindeydim.
Tavsiyem xubuntu yani..

Yusuff

Sen ne diyorsun Xfce mi Gnome'dan daha iyi? Çok merak ettim şimdi. Eğer zahmet olmazsa (varsa) Gnome'a göre bir iki üstünlüğünü söyler misin?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

maxxblade

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 08 Ağustos 2009 - 14:39:54
Sen ne diyorsun Xfce mi Gnome'dan daha iyi? Çok merak ettim şimdi. Eğer zahmet olmazsa (varsa) Gnome'a göre bir iki üstünlüğünü söyler misin?
Ben diyorum @sessizce nasıl oluyorsa yapıyor işte :D
------------------------------------------------
klasörleri sildim ama yine aynı hata...

ironic

İnce düşünülmüş güzel özellikleri var. Mesela uçbirimden bir dizine gitmek için cd komutlarıyla uğraşmıyorsun. Uçbirimi burda aç gibi bir seçenek var. Ayrıca xfce ayarlarında çok daha fazla özelleştirme var. İlk aklıma gelenler bunlar..

Yalnız ben gnome ile arasında çok büyük bir performans farkı göremedim. Benim için Lxde çok daha hızlı ve güzel.

maxxblade

Alıntı yapılan: ironic - 08 Ağustos 2009 - 14:43:45

İnce düşünülmüş güzel özellikleri var. Mesela uçbirimden bir dizine gitmek için cd komutlarıyla uğraşmıyorsun. Uçbirimi burda aç gibi bir seçenek var. Ayrıca xfce ayarlarında çok daha fazla özelleştirme var. İlk aklıma gelenler bunlar..

Yalnız ben gnome ile arasında çok büyük bir performans farkı göremedim. Benim için Lxde çok daha hızlı ve güzel.
uçbirim özelliği gnome'dada var :D

agritux

Yusufsan21 ilk olarak zevklerin ve renklerin tartışılmayacağını hatırlayalım :)
Bana göre xfce'nin artıları; daha sade, daha hızlı, kullanırken daha çok şey öğreniyorsunuz, beğendiğim ince ayarları var,  daha özelleştirilebilir. Bunlar bana göre olan özellikleri. Sizin donanımlarınız sağlamdır hız bakımından fark hissetmezsiniz, sadelikten hoşlanmazsınız, işimi göreyim yeter bir şey öğrenmesem de olur dersiniz ya da gnome u daha özelleştirilebilir bulursunuz vs vs bilemem. Beklentilerimin karşılanması meselesi :) Son zamanlarda 1 numaram xfce :)

ironic

Alıntı yapılan: maxxblade - 08 Ağustos 2009 - 14:45:13

Herhangi bir dizin içerisinde sağ tıkla bakalım. Çıkıyor mu?  :) Ben nautilus ayarlarında göremedim. Büyük ihtimal nau. betikleriyle bu destek sağlanıyordur.

maxxblade

Alıntı yapılan: ironic - 08 Ağustos 2009 - 14:52:10
Alıntı yapılan: maxxblade - 08 Ağustos 2009 - 14:45:13

Herhangi bir dizin içerisinde sağ tıkla bakalım. Çıkıyor mu?  :) Ben nautilus ayarlarında göremedim. Büyük ihtimal nau. betikleriyle bu destek sağlanıyordur.
bu ubuntuda yüklü gelmiyor ama gnome'un extra paketlerine dahil,
linux mint,mandriva gnome,pc linux os,openSuse'de yüklü geliyor :)

Yusuff

Şimdi şöyle bir durum var: Pardus'ta başka bir masaüstü deneyince sorun çıkıyordu artık kde de düzgün çalışmıyordu. Ubuntu'da pek sorun çıkmamıştı kde'yi deneyince ama gnome'u başlatınca knotify denen o iğrenç şey başlıyordu her seferinde. İğrenç dememin nedeni çok sistem kaynağı tüketmesiydi boşa çalışıyor olmasına rağmen.

Şimdi demek istediğim; eğer Ubuntuma xfce yüklersem bir sorun olur mu yoksa tıkır tıkır kullanabilir miyim? Çünkü gerçekten merak ettim ve denemek istiyorum.

Bir de terminale ne yazacağım? sudo apt-get install xubuntu-desktop ???

raspacı

Bende bazı ufak tefek sorunlar olmuştu. Mesela wicd kuruluydu. xfce network manager kuracağım diye tutturmuştu. Sonra pek hatırlamıyorum ama sistemden soğumuştum. Başka bir nedenle çökertene kadar. Başkasında sorun olmayabilir, ben de oldu yani. Ama kde kurunca çok daha fazla problem oluyor. Bir sürü paket vs kuruyor kde. Xfce buna göre problemsiz de sayılabilir. Bunda sanırım gtk kullnmasının payı var.
Edit: Yazdığın kod işe yarar @yusufsan21.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Yusuff

Arkadaşlar ben bunu sevdim. Çok güzele benziyor ama iki sorunum var.

Diskimin diğer bölümlerini göremiyorum. Ortam aç dedim, yolu verdim ama açmadı.

Bunun temaları yok mu? Varsa nerden ayarlayabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2009 - 17:42:01

Görünüm ayarlarını buldum, kde gibi denetim merkezi varmış. Gerçekten çok hızlı inanamıyorum.

raspacı

Uzun zaman oldu ama bende de diskleri görmemişti. Elle bağlaman gerekiyor . fstab dosyasını düzenleyeceksin.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

agritux

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 08 Ağustos 2009 - 17:39:30
Arkadaşlar ben bunu sevdim. Çok güzele benziyor ama iki sorunum var.

Diskimin diğer bölümlerini göremiyorum. Ortam aç dedim, yolu verdim ama açmadı.

Bunun temaları yok mu? Varsa nerden ayarlayabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2009 - 15:42:01

Görünüm ayarlarını buldum, kde gibi denetim merkezi varmış. Gerçekten çok hızlı inanamıyorum.

Diskleri görmüyor derken ne kastettiğini tam olarak anlamadım. İlk olarak ubuntu ya xfce mi kurdun yoksa xubuntu mu kurdun?

Tema olarak çok seçeneğin var.  gtk metacity xfwm emerald istediğin temaları kullanabilirsin :)

Doğal olarak gnome-look.org yada xfce-look.org sitelerinden temin edebilirsin.

maxxblade

bu gidişle konu ayrılacak :D

Yusuff

Sessizce çok sağol! 

Diğer bölümlere başta giremiyordum ama sonra açıldı nasıl olduysa.
Temaları da buldum. Çok fazla tema var. Zaten Gnome'un bütün temaları duruyor onun da bir sürü teması var.

Evet Ubuntu üzerine Xfce kurdum.

Yalnız galiba bazı şeyler çalışmıyor. Mesela uğraştım ama fareyi hızlandıramadım. Bazı şeyleri değiştiriyorum hiç etki etmiyor. Ama bilgisayarı hiç yeniden başlatmadım.

Çok özelleştirilebiliyor olması çok büyük bir güzellik. Ben çok sevdim bunu. Her şey için teşekkür ederim.

agritux

Rica ederim. Fare hızı bende sorunsuz ayarlanabiliyor. Her türlü konuda yardımcı olmaya hazırım. Çekinmeden sorabilirsin.