Dagitim tavsiyesi?

Başlatan agritux, 10 Temmuz 2009 - 19:55:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Arkadaslar su siralar ubuntum ile aram cok bozuk. Aramizin bozuklugu sistemin calismalarim sirasinda donmasina kadar gidiyor. Boyle olunca islerim aksiyor ya da yarim kaliyor. Duzeltmeye yada sorunun duzelmesi icin arastirmaya da pek zamanim yok maalesef. Bu yuzden farkli bir dagitim kullanmak durumundayim belli bir muddet.

Sizlerden istegim ext4 destegi olan; gnome kullanan saglam bir dagitim oneriniz.
Distrowatch de bayagi bir arastirma yaptim; birkac dagitim indirdim denedim ama ubuntunun yerini hic bir sey tutmuyor maalesef.
Fedora ; ubuntu; mint; arch; gentoo disinda ext4 ve gnome lu dagitim tavsiyelerinizi bekliyorum.

canosayan

eski bir sürüme dönsen. mesela 8.04 yada 8.10
Chmod bizim işimiz.

agritux

Dosya sistemlerim hep ext4 ve hd nin 4 te 3 u dolu :(

osifa

Mandriva spring 2009.1'i öneririm. Mandriva altında gnome oldukça hızlı ve performanslıdır. Ayrıca ext4 desteği de vardır. Bir deneyin. Eğer kota sorununuz yoksa mandriva free DVD'den kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

agritux

Mandriva kde ile cok sacma sorunlar yasamistim. Ondan sonra hep uzak durdum. Baska tavsiye cikmazsa deneyecegim. Tesekkurler.

Yusuff

Mandriva çok güzel bir sistem ama Ubuntu'suz yapamıyorum çok alıştım galiba.

Ben de merak ediyorum diğer dağıtımları bu konuyu takip edeceğim İnşallah.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

osifa

Alıntı yapılan: sessizce - 10 Temmuz 2009 - 20:13:56
Mandriva kde ile cok sacma sorunlar yasamistim. Ondan sonra hep uzak durdum. Baska tavsiye cikmazsa deneyecegim. Tesekkurler.

Evet haklısınız ama sorun KDE4'dedir.  Mandriva, gnome ile hiç bir sorun yaşamadı. Bu yüzden size rahatlıkla önerdim. Mandriva kullanıcılarının çok büyük bölümü KDE tercih ettiği için (ben dahil) gnome hep ikinci planda kalmıştır. Oysa son derece kararlı ve hızlı çalışıyor.  :)

command

8.04 kurup güncellemeleri yükle ben hala 8.04 kullanıyorum gayet sorunsuz çalışıyor hiç değiştirmeyede niyetim yok :)

Yiğit Ateş

Arch'ı niye istemiyorsun ki gayet performanslı gnome ile birlikte.

Yusuff

Alıntı yapılan: samurai - 10 Temmuz 2009 - 21:59:51

Arch için kurulumu zor dediler. Ubuntu gibi kuruluyor mu? Bu güne kadar suse, debian, mandriva kurdum zorlanmadan. Onlar gibiyse sorun yok

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 10 Temmuz 2009 - 22:05:39
Alıntı yapılan: samurai - 10 Temmuz 2009 - 21:59:51

Arch için kurulumu zor dediler. Ubuntu gibi kuruluyor mu? Bu güne kadar suse, debian, mandriva kurdum zorlanmadan. Onlar gibiyse sorun yok
Kurulum dökümanını takip edersen bir sorun çıkmıyor gözün korkmasın ve ubuntuya göre çok daha performanslı çünkü tamamen sen özelleştiriyorsun istemediğin hiçbir şey kurulmuyor.

setare

Sadece live cd den denediğim ve çok beğendiğim pclinuxos 2009 i önerebilirim. fakat bildiğim kadarıyle ingilizce

maxxblade

Alıntı yapılan: setare - 10 Temmuz 2009 - 23:13:03
Sadece live cd den denediğim ve çok beğendiğim pclinuxos 2009 i önerebilirim. fakat bildiğim kadarıyle ingilizce

pclinuxos mandriva kadar rahat,stabil ve performanslı
sürücüleri kendi içinde geliyor(o özelliği çok seviyorum)

agritux

Şu an archdan yazıyorum zaten. İstemememenin sebebi, bilgisayarı sadece kendim kullanmıyorum. Evdeki diğer breyler baya zorlanıyorlar.
PclinuxOs un gnome versiyonunun olduğunu bilmiyordum.
Mandriva gnome ile arasında bir tercih yapacak gibiyim sanırım.
8.04 kurarsam diğer disklerim hepsi belirttiğim gibi ext4. Onlara düzgün şekilde ulaşabileceğimi düşünmüyorum.

Gimp Uzmanı

Benim sana tavsiyem kesinlikle @fedora. Nedenini soracak olursan.

1- Güncel ve kararlı bir sistem. Ubuntunun RC sürümü gibi düşünebilirsin. Ama öyle değil çok kararlı ben daha çökertmeyi başaramadım.
2-Sistem kurullumu çok kolay. Ubuntudan veya diğer dağıtımlardan tek farkı /boot alanını şart koşması

/boot 128 Mb ayırırsın ext3
/        sistem alanı istediğin ölçüde  ext4
swap   sistem ihtiyacına göre

3- Güncelleme yapmak kolay. Hatta güncelleme programı arkaplanda bile çalışabilir. Sen işlerini rahat rahat yaparsın. Farklı güncelleme türleri için sana farklı sorular soracaktı. Mesela sadece güvenlik güncellemelerini yüklemek gibi.

4- Program ekleyip kaldırmak çocuk oyuncağı. Program ekle kaldır aracından veya konsoldan

yum install gimp

gibi

5- Gnome  ile geliyor :D
6- Tamamına yakını Türkçe ve Türkçe dil desteği çok iyi.
7- Donanım tanıma kabiliyeti mükemmel. Şu ana kadar hiçbir donanım ile sorun yaşamadım.
8- Sistem çok hızlı ve kesinlikle Ubuntudan daha az işlemci ve ram tüketiyor. (Denedim)

Bu liste uzayabilir. Denemek lazım. Bu arada ben uzun süre Ubuntu'da kullandım. Şu ana kadar kullandığım en rahat sistem fedora.

Kötü yanı çok sık güncelleniyor. İlk kurulumda size 500 Mb güncelleme çıkarırsa şaşırmayın. :D

Contempt

Fedora konusunda bende bir kaç yorum yapayım.
Fedoranın sık sık güncellenmesi redhat'ın denemesi sürümü olması yüzünden sürekli güncellenen bir sistem.
Fedora 11 deki bir başka hata ise ( ben ve bir kaç örnek daha var) sistemde başka bir ext4 disk  olduğunda kurulum ve grubta sorun yaşatması.
Üstelik tr dil desteğide bir ubuntu / mandriva  kadar gelişmiş düzeyde değil.

Benimde nacizane tavsiyem mandriva kurmanız.
Herşeye Rağmen...

agritux

Fedora benim hd me "bad sector" var dedi :) Gerçi bir bug muş ama korkuttu bir müddet :)
PCLOS yükledim. Biraz göz doldurmak için boyanmış bir sistem gibi duruyor şimdilik.
Bu arada ext4 desteği yok. Sanırım madnriva ya döneceğim.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Contempt - 11 Temmuz 2009 - 09:12:57
Fedora konusunda bende bir kaç yorum yapayım.
Fedoranın sık sık güncellenmesi redhat'ın denemesi sürümü olması yüzünden sürekli güncellenen bir sistem.
Fedora 11 deki bir başka hata ise ( ben ve bir kaç örnek daha var) sistemde başka bir ext4 disk  olduğunda kurulum ve grubta sorun yaşatması.
Üstelik tr dil desteğide bir ubuntu / mandriva  kadar gelişmiş düzeyde değil.

Benimde nacizane tavsiyem mandriva kurmanız.

Alıntı yapılan: sessizce - 11 Temmuz 2009 - 10:20:43
Fedora benim hd me "bad sector" var dedi :) Gerçi bir bug muş ama korkuttu bir müddet :)
PCLOS yükledim. Biraz göz doldurmak için boyanmış bir sistem gibi duruyor şimdilik.
Bu arada ext4 desteği yok. Sanırım madnriva ya döneceğim.

Sizin dediğiniz hatalar olabilir ama bu mandrivanın iyi fedoranın kötü olduğu anlamına gelmez.  Mandrivada fedorada mükemmel sistemler değillerdir. Fedora'nın geniş program depoları bile Mandrivaya fark atar.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 11 Temmuz 2009 - 10:28:43
Fedora'nın geniş program depoları bile Mandrivaya fark atar.

Kaça kaçmış paket sayıları?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mce

Burada belirtilen ihtiyaca göre dağıtım tavsiyesi yapılıyor, işinize yarayabilir:

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

Gimp Uzmanı

http://dag.wieers.com/rpm/packages/?M=D

This repository consists of 95119 RPM packages from 4140 different projects.       Biraz eski bir kaynak.

Mandrivanın bulamadım bir türlü ama şöyle bir kaynak var.

http://jjorge.free.fr/packages/liste.php#2008.0/i586

heartsmagic

Bunlar güncel değil, kaldı ki resmi yansı olup olmadıkları da belli değil gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yusuff

Mandriva ve Fedora'ya kaldık öyle mi? Zaten bende Mandriva var. Fedora'yı da bir süre sonra denerim inşallah. ;)

maxxblade

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 11 Temmuz 2009 - 06:58:34
Benim sana tavsiyem kesinlikle @fedora. Nedenini soracak olursan.

1- Güncel ve kararlı bir sistem. Ubuntunun RC sürümü gibi düşünebilirsin. Ama öyle değil çok kararlı ben daha çökertmeyi başaramadım.
2-Sistem kurullumu çok kolay. Ubuntudan veya diğer dağıtımlardan tek farkı /boot alanını şart koşması

/boot 128 Mb ayırırsın ext3
/        sistem alanı istediğin ölçüde  ext4
swap   sistem ihtiyacına göre

3- Güncelleme yapmak kolay. Hatta güncelleme programı arkaplanda bile çalışabilir. Sen işlerini rahat rahat yaparsın. Farklı güncelleme türleri için sana farklı sorular soracaktı. Mesela sadece güvenlik güncellemelerini yüklemek gibi.

4- Program ekleyip kaldırmak çocuk oyuncağı. Program ekle kaldır aracından veya konsoldan

yum install gimp

gibi

5- Gnome  ile geliyor :D
6- Tamamına yakını Türkçe ve Türkçe dil desteği çok iyi.
7- Donanım tanıma kabiliyeti mükemmel. Şu ana kadar hiçbir donanım ile sorun yaşamadım.
8- Sistem çok hızlı ve kesinlikle Ubuntudan daha az işlemci ve ram tüketiyor. (Denedim)

Bu liste uzayabilir. Denemek lazım. Bu arada ben uzun süre Ubuntu'da kullandım. Şu ana kadar kullandığım en rahat sistem fedora.

Kötü yanı çok sık güncelleniyor. İlk kurulumda size 500 Mb güncelleme çıkarırsa şaşırmayın. :D

fedorayı denemek isterim ;)
500 mb güncelleme...
200 mb daha indirirsem zaten sistemin kendisi :D
gerçi zamanında 2.47 gb indirdiğim olmuştu :D

osifa

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 11 Temmuz 2009 - 18:44:47
Mandriva ve Fedora'ya kaldık öyle mi? ...
:) :)

ext4 ne durumda bilmiyorum ama Lapis-linux'u da atlamamak gerekir.