Ağ Bağlantı Sorunu

Başlatan mscelik, 11 Ekim 2009 - 01:24:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mscelik

Selamlar,

Ubuntu'da bir dosya paylaştığım zaman, Win 7 ile bağlanıp açabiliyorum.

Samba kurdum ve .conf dosyasını editledim. Ama Ubuntu ile 7'ye bağlanamıyorum.

Sistem-Yönetim-Ağ sekmesi de yok bu arada...

Ne yapmam gerekir acaba? Forumda aradım ama bulamadım maalesef Sistem'a ağı nasıl ekleyebilirm manual olarak?

Teşekkürler, iyi günler.

heartsmagic

Peki IP adresi veya makine ismi ile erişebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mscelik

Hayır  erişemiyorum. Neden olabilir acaba? Bir de, Sistem -> Yönetim -> Ağ nasıl ekleyebilirim menüye? Ekle/Kaldır'dan baktım ama göremedim.

heartsmagic

Erişemiyorum derken Nautilus ile:

smb://makine_IP_Adresi dediğinde ne oluyor?

Sistem-Yönetim-Ağ dediğin nedir? Ön tanımlı olarak öyle bir menü zaten yok.

mscelik

Lütfen, yazım hatalarını denetleyip yeniden deneyin. uyarı veriyor dediğin gibi yapınca.
ama Yerler-Sunucuya Bağlan'dan Windows'u seçip, Administrator olarak girmeye çalıştığımda, Bu dosyayı işlemek için hiçbir uygulama kayıtlı değil dedi şifreyi girdikten sonra... Atladığım bir şey mi var?

An itibariyle şifre de sormuyor artık. Sadece "Bu dosyayı işlemek için hiçbir uygulama kayıtlı değil" mesajını alıyorum.

localhost

Windows 7 isler nasil bilmiyorum. WIndows Vista da Ag yönetiminden paylasacaginiz dosyaya icin görünen tüm secenekleri acmalisiniz. Bunun disinda yanlis hatirlamiyorsam Network Puplic olmasi gerekiyor. Herkes tarafindan kullanilmali.
Linux LPIC1 - MCSA

mscelik

Maalesef değişen bir şey olmadı. Hala bağlanmıyor. Ping atabiliyorum bağlanmak istediğim bilgisayara ama paylaşılan dosyaları görüntüleyemiyorum.. Kaspersky'i devre dışı bıraktığımda da, trusted network yaptığımda da, public yaptığımda da değişen bir şey yok... Win 7'den Ubuntu'ya bağlanırken hiç bir problem yok. Atladığım bir şey mi var yoksa nedir yani bu samba'dan başka bir ayar mı gerekiyor?

İlginiz için teşekkürler.

heartsmagic

Samba görmek için kullanılır ve paylaşmak için. Eğer sen Windows tarafına bağlanamıyorsan muhtemelen sorun Windows tarafındaki paylaşım ayarlarındadır.

smb://makinenin_IP_Adresi dediğine yazım hatası dememesi lazım sana. Nautilus ile mi deniyorsun bunu?

mscelik

Evet hocam öyle deniyorum ama çalışmıyor. Yani ben sambayı kurmasam bile başka bir işletim sistemine bağlanabilirim problem olmadan öyle mi? Sadece Ubuntu'ya bağlanacağım zaman gerekiyor bu samba paylaşımı? Anladım. Bir de XP ya da Vista ile denerim, yazarım sonucu. İlginiz için teşekkürler.

heartsmagic

Sambasız olmaz. Zira bağlanmak ve görmek için de Samba kullanılıyor sonuç olarak. Ancak Windows üzerinde açılan paylaşımları görmeme durumlarında (en azından benim gözlemlediğim kadarıyla) mesele Samba olmuyor. Ya Windows tarafında bir sıkıntı oluyor ya da yapılandırmada bir yanlışlık mevcut bulunuyor.