Pardus-Linux.Org eDergi 20. Sayı

Başlatan baDibere, 11 Haziran 2010 - 00:55:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

baDibere

Pardus-Linux.Org Topluluğu adına, Pardus-Linux.Org eDergi'nin 20. Sayısını sizlere sunmaktan onur duyarım.

Öncelikle geri bildirimlerin bizler için çok önemli olduğunu ve sizlerden "şöyle olsaydı daha güzel olurdu" tarzında eleştiriler beklediğimizi hatırlatırız.

İçindekiler

Pardus 2009.2 Geronticus eremita Genel Tanıtımı
Şiir: Pardus Vari
ODUN: Offline Downloader, Updater and Installer
Firefox ile 3 Boyutun Keyfini Sürün
Pardus'ta Scilab III
Oyun Tanıtımı: Eschalon Book 1
Wesnoth'a Dalış IV
Bir  Sıçrama Tahtası Olarak Ubuntu
MS Windows Ambargosu ve Google'ın Güvenlik Kaygıları
Kitap Tanıtımı: Yalnızca Eğlenmek İçin
Fadike'nin Not Defteri

İndirmek İçin Tıklayın

sem

Teşekkürler paylaşım için, elinize sağlık...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mustafa.tr

Dün gece okudum bir kısmını elinize sağlık.

sema

Elinize sağlık arkadaşlar. Yaşar abiye de selamlar, yolunu gözlüyoruz :)
susema

fadike

Ubuntu incelemesini okumanızı salık veririm...
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

sema

Okudum @fadike. Bazı noktalarda ağır ve acımasızca olmuş sanki :) Katılmadığım noktalar var tabii, yine de farklı düşünceler görmek güzel.. Sonuçta hedef kitle son kullanıcı ve onların istekleri doğrultusunda oluyor değişiklikler ya da çoğu değişiklikler diyeyim.
susema

eribol

Alıntı yapılan: fadike - 11 Haziran 2010 - 23:10:15
Ubuntu incelemesini okumanızı salık veririm...
salık verilmese de okuyabiliriz.

fadike

"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

eribol

badhero

Ubuntu ile ilgili olan yazı bilgi verici değil daha çok bir kişinin fikirlerini aktarıcı olmuş. Ayrıca Ubuntu CDsi sisteme takılınca direk kuruluma geçmiyor. Dağıtımı deneme şansı da veriyor. Ayrıca Gwibber uygulaması Empathy, Evolution gibi tek bir uygulama ile bütünleştirilmiş durumda.

Blogda yazılabilecek bir yazı ama bir dergi için iyi bulmadım. Sonuçta bu dergiyi Pardus veya diğer dağıtımların kullanıcıları okuyor, bilgi amaçlı makaleler olduğu için okunan bir dergi. Bir yazarın kişisel görüşlerini bilmek isteyenler zaten onun blogunu takip eder. Elbette her yazıda kişisel görüşler olabilir ama yazar her şey hakkında kişisel görüşlerini bildirmiş ve bu yazı Ubuntu'yu kullanmayanlarda yazarın düşüncelerine göre bir izlenim bırakır.

heartsmagic

Tüm ekibin eline sağlık, ortaya ne olursa olsun bir dergi çıkmış sonuçta.

Dikkatimi çeken şey Ubuntu incelemesiydi elbette. Zaten indirme sebebim de oydu. Haklı yönleriyle beraber isabetsiz eleştirileri de içerdiğini görüyorum. Özellikle yazıdaki is kıvamında, alttan alttan verilmeye çalışılan "Ubuntu sadece 'noob' işidir, tecrübeli kullanıcılar kullanmazlar. Kullanırlarsa da kendilerini a.ptal gibi hissederler" meselesi itiraz edebileceğim noktalardan biridir. Hatta bu nokta aslında sadece bir tanedir de diyebilirim.

Benim düşüncelerim de şöyledir. Tecrübeli kullanıcı her dağıtımda işini görür. Öyle bir yere falan sıçramasına gerek yoktur kısacası. Sıçrayanlar kim midir? Ubuntu kurup, etrafta duyduğu bir dünya dağıtım ismiyle kendisinden geçen kullanıcıdır. "Şu dağıtım kale gibiymiş" diye duyarlar mesela. Ne hikmetse o dağıtım hiç çökmez. Ancak nedense kurduktan sonra "şu olmuyor, bu çöktü" diye o dağıtıma ait olmayan bir ortamda soru sorarlar. Hemen akla gelir tabii, "At sahibine göre kişner" atasözü.

Birçoğu da sıçraya sıçraya Ubuntu'ya geri dönerler. Bu arada zaten tecrübeli kullanıcı olmuşlardır ve artık eften püften meselelerle uğraşmak istemezler.

Tecrübeyle sabittir!
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.