Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Demek mesajlarında eğlenmek için malzeme bol.

omergex

ya @eribol tamam evet eğlenmek için malzeme bol, sen devam et böyle, aferim
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

eribol

Alıntı yapılan: omergex - 20 Ağustos 2011 - 00:44:48
ya @eribol tamam evet eğlenmek için malzeme bol, sen devam et böyle, aferim
Çocuktan al haberi, pardon icazeti. Demokratik hakkımı istediğim şekilde kullanıyorum ben, bunun için de icazet alacağım son kişilerdensin.

alquirel

Bu forumdaki ansiklopedi tarzı bir düzenliliğin, yerli yerindeliğin, derli topluluğun, kısacası bu forumu yaşanır hale getiren yegane şeyin yöneticilerin bu ince özverileri olduğunu anlamak bu kadar mı zor?

Şuan boardların (artık Türkçesi neyse) isim vermeyeceğim forumlar gibi Lütfen yardım acil yardım tarzı başlıklarla dolu olmayışının arkasındaki sebebi görmek bu kadar mı zor?

Arama yapmadan soru soranların uyarılmasının forumu emsali nadir olan bu düzene kavuşturduğunu anlamak çok mu zor?
İsim vermeyeceğim forumlardaki gibi, sorulmuşu tekrar sorma, verilmiş cevabı tekrar tekrar verme, her gelen daha önce sorulmuşu sorduğu için başlıklarda çözüme ulaşamayacağını anlayan kullanıcının Lütfen yardım, Acil yardım tarzı başlıklar açarak ortamı ileti çöplüğüne dönüştürme hammallığından arındırılmış bu platformun sorun çözme hususunda bu derece hızlı olmasını kendiliğinden mi oluyor zannediyor bu insanlar?

Üye olduğumdan beri bana aile sıcaklığı tadında güzel bir arkadaşlık ortamı sunan bu platform, bu ekip, bu imkanı bana sunuyor da size mi sunmuyor? Ben babalarının oğlu değilim ki bana ayrıcalık tanınsın. Benim bu tadı alabildiğim yerde (aramızda hiçbir fark olmaksızın) siz alamıyorsanız sorunu nerede aramak lazım?
Uyarılmadım mı? Uyarıldım. Hem de kaç kere...

Faydalı olduğu gün gibi ortada olan bir şey niye bu kadar kör cahilce eleştiriliyor?

sem

İnsan bir bakar;

Neredesin?

Ubuntu Türkiye forumundasın.

Forumun amacı ne?

Ubuntu ile ilgili olarak çeşitli paylaşımlar ve sorun giderme gibi alanlarda kullanıcılara yardımcı olabilmek.

Yapılan nedir?

Ubuntu'ya yönelik olan amaç yüzbinlerce çözüldü ibaresi bulunan başlıkların yanında ek olarak bir çok sistem hakkında da destek alabilmek mümkün. Yararlanabilmek için forum dışında dergi, wiki  gibi bir çok da alternatif var. Bu konularda da Türkiye'de sayılı ortamlar arasında olan bir yer.

Bunlara ek olarak programlama, haberler ve benzeri bir çok konuda paylaşım da var.

Kim yapmış bunu, nasıl yapmış?

Belirli kurallar doğrultusunda, elini bir şeylerin altına koyan yöneticiler yapmış...

Forumdan beklenen nedir?

* Güzel bir çözüm buldum, insanlarla paylaşayım...
* Şu sorunu çözemedim yardım alayım.
* Programlama yapacağım birilerine danışmam lazım
* Yeni haber gördüm, paylaşayım herkes görsün
* Çevirilere destek olayım da sistemim %100 Türkçe olsun.
* Arch kullanıyorum ama olsun bu tarafta bilen epey var, foruma sorayım...
* Bir program yazdım, paylaşayım da yeniler için örnek kod olsun...

vs gibi çoğaltılabilir...

Şikayet ne?

* Forum yöneticilerinin kişisel tutumları, demokrasi anlayışı, bilmem nesi...

Bu söyleyen kişi bir forumdan ne bekliyor anlamadım açıkcası... Hani ne oldu sana bilgi vermediler... Kim üzdü seni bu kadar...

O değil şöyle entel entel konuşmaya çalışıp da aslındda abidik gubudik konuşanlara da tav oluyorum...

Hangi çağdayız falan bilmem ne... Böyle demagojik demagojik laflar...

Bu çağda sanki hiç işimiz kalmadı, forum yöneticilerinin insani, ahlaki, toplumsal anlayışlarını irdeleyeceğiz... Hani tamam forum on numara. Ama yetmez, yöneticiler de istediğimiz gibi olsun...

Forum konuları ile uzaktan yakından alakası olmayan bir konuda anket açılmadı diye ortalık velveleye verilmiş... Bu konuda fikir teyiti için forum ile alakalı, Linux/Ubuntu üzerinde kullanılabilecek hesap kitap işlerinin takibi için kulalnılan uygulamarın anketi üzerinden enteresan enteresan konuşulmıuş...

Böyle bir tabansızlık var mı.. İnsan bir düşünür benim istediğim ne diye... Sen forum yöneticilerinden şikayet et anketini açmadılar, kendi kuruntuların yüzünden saçma sapan bir konuda bir anket açılmıyor diye şikayet et; sonra da istek üzerine forum yöneticilerinin açmış olduğu anketi de "bunu kimse kullanmaz, gereksiz anket" olarak nitelendir...

Hani şimfi topun ağzına girmiş bir kere yöneticiler yani, ne olursa olsun eleştiri gelecek... Hani kendi abidik gubidik anketin açılmadı diye böyle eleştiriyorsun ya; şöyle bir diyalog olsa;

- Şu konuda Linux kullanıcılarının kullandığı programı merak ediyorum, bir anket istiyorum (anketi isteyen kişi)
- O programları kullanan mı var, KOÇ musun SABANCI mısın, ne gerek var ya, boş boş anket istiyorsunuz (yönetim)

O zaman yönetime hak mı verecektin, "yöneticileri kurşuna dizmek isteyenler var mı fikirlerini öğrenmek istiyorum, tamam fazla kişi olmayabilir ama fikirleri almak iyi olurdu" gibi bir öneri gelecekti herhalde...

Sal....
Boş yapıyorsun...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

zeusmaster

Bu kadar güzel foruma, bu kadar özverili bir ekibe nasıl olur da kötü yorum yapılabilir. Ben bu ekibin yardımlarına güvenmesem koca üniversitenin fen fakültesinin tüm öğrenci PC'lerine nasıl Ubuntu yükletirim!...
Up and Running...

microanaliz

Bir yorum da benden gelsin forum ötesi çalışma var burada.Arkadaşlara canı gönülden teşekkürler.Bence ama gerçek bu sayılı yerlerden bir yer ve zirvenin adı bu abartısız o kadar geniş bir alan var ki önümüzde bilgisayarın neredeyse her şeyini anlatmışız, anlatmışlar...Ve her geçen gün daha da iyi olacak. Eksiklik değil de olabilir mi yazılanları PDF haline getirip indirme merkezi haline getirebilir miyiz ya da ubuntu bulut sistemini bu işe nasıl dahil edebiliriz?
MicroAnaliz

if

@microanaliz, getirdiğin öneri için adam gücüne ihtiyacımız var. Yazıları sadece .pdf dosyası haline getirmek ve bir yere yüklemekle bitmez bu iş. Her yeni sürümde güncellenmesi, tekrar çevrilmesi ve yüklenmesi gerek. Arada başka işler de çıkacaktır. Şu an yetersiz sayıda kişi ile idare ettiğimizi söyleyebilirim.

Diğer arkadaşların da görüşüne göre kesin cevap gelecektir.

alquirel

Hadi benden de bir yorum gelsin.

Öncelikle bu forumun içeriğini süzgeçleyip düzenleyip öyle pdf haline getirmek gerekir. Çünkü bu forumda her başlık ve altındaki her ileti pdf'ye uygun değil. Ne'leri Nasıl'ları güzelce ele almak lazım. Ama adam gücü lazım tabii ki @if'in de dediği gibi.

Bakarsınız bir gün işi göğüsleyecek bir ekip çıkar, kitapçılarda raflarda Ubuntu-TR kitabı boy gösterir :)

zeusmaster

belki gönüllü arkadaşlar çıkıp sorumlulukları göğüslerler:)
Up and Running...

heartsmagic

PDF fikri uzaktan güzel görünüyor cidden :) Fakat, davulun yanına gelince anlaşılıyor her şey. @if'in de aktardığı gibi bu iş için çok sayıda insan lazım. PDF'yi geçtim Wiki'miz bile elden geçmeyi, güncellenmeyi, güçlenmeyi bekliyor. Çok eskide kalan maddelerimiz var ve ben gördükçe üzülüyorum, utanıyorum.

Şu aşamada bizlerin en büyük katkısı ne yazık ki foruma oluyor. Soru soran birisi cevapsız kalmasın, çözüm bulamasa da birilerinin ilgilendiğini görsün bence yeterlidir. Hareket eden her şey canlılığını koruyacaktır, aksi takdirde su bile hareketsizken kokar. Birçok Linux forumu, ortamı belki de bu yüzden solup gitmekte. Gerçi bizim buranın hareketliliği için de gönüllülerin devamı gerekmekte.

Forumdan sonraysa SUDO geliyor, o da devamlılığını koruyor, fakat rahatlıkla görülebileceği üzere oraya da insan gücü gerekmekte.
Çevirilerimiz bir süredir sakin, işte size insan gücünün ihtiyaç gerektirdiği bir başka alan daha.

Mevcutların devamı bile bu kadar zorken yeni "projeler" benim gözümü korkutuyor :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aysel_aksu

Alıntı yapılan: alquirel - 26 Kasım 2011 - 18:20:34

Öncelikle bu forumun içeriğini süzgeçleyip düzenleyip öyle pdf haline getirmek gerekir. Çünkü bu forumda her başlık ve altındaki her ileti pdf'ye uygun değil. Ne'leri Nasıl'ları güzelce ele almak lazım. Ama adam gücü lazım tabii ki @if'in de dediği gibi.

Bakarsınız bir gün işi göğüsleyecek bir ekip çıkar, kitapçılarda raflarda Ubuntu-TR kitabı boy gösterir :)

Eğer böyle bir kitap çıkartma kararı alırsak, ben gönüllüyüm. Bu yaz tatilimi buna ayırabilirim memnuniyetle. Fakat yaz tatilinden önce bir şeyler yapamam, okul çok zorluyor bu sene :(

alquirel

Alıntı yapılan: aysel_aksu - 26 Kasım 2011 - 21:12:27
Eğer böyle bir kitap çıkartma kararı alırsak, ben gönüllüyüm. Bu yaz tatilimi buna ayırabilirim memnuniyetle. Fakat yaz tatilinden önce bir şeyler yapamam, okul çok zorluyor bu sene :(

Ben bir şey demedim  :-X ::)

aysel_aksu

Ama güzel olur ya :) ben çok hevesliyim bu konularda. İlerde düşünüyorum ben kitap yazmayı o kadar donanım sahibi olabilmek için bu tür projelere gözü karartıp katılmaya özen gösteriyorum. Ki böyle bir kitap, MEB'in de özgür yazılıma ısınmasına neden olabilir. Düşünsenize; her üniversiteye 10 ar kitap gönderilse Bilgisayar Öğretmenliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerine, o ona söyler ; o ona... Böylece özgür yazılım da yol alır. Ben meslek lisesi mezunu olmama rağmen hayatımda Ubuntu kullanmamıştım; bırakın kullanmayı, duymamıştım bile üniversiteye kadar...

Belirli liselere bile gönderilebilir falan ... :) yaz tatilinde tekrar hatırlatacağım sizlere bu konuyu :) belki kabul ettirebilirim :)

cerencalici

Alıntı yapılan: aysel_aksu - 26 Kasım 2011 - 21:12:27
Alıntı yapılan: alquirel - 26 Kasım 2011 - 18:20:34

Şimdilik ütopik duruyor belki ama, eğer böyle bir kitap çıkarma kararı alırsak ben de gönüllü olurum, belirtmek istedim :) Hatta keşke yaz tatiline kadar bir yerden başlasak derseniz ben başlayabilirim sanırım :) Ama yine de bu iş için ciddi bir emek ve mesai ayırmak gerekiyor. Bilemedim :)
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

Tuxie

Herşeyden önce bence Sudo ve Çevirilerin devamı önemli gerçekten arkadaşlar büyük bir özveriyle çalışıyorlar kısıtlı zamanlarından ayırıyorlar.
Ben gerçekten yardım etmeyi çok istiyorum lakin bu konularda * bir şey bilmeyince el ayak bağlanıyor işte :-[ Üstelik vakit de ayırabilirim.Ama öncelikle bazı şeyleri öğrenmem gerek vikiye falan katkıda bulunmak isterim.
Ubuntu-tr Türkiye'deki en iyi Linux kaynaklarından birisi.Kaybedilen her Türkçe Linux kaynağına üzülürken(Örnek:Lapis Wiki) Ubuntu-tr için ağlayabilirim.İnternette o kadar çok bilgi kirliliği var ki...

aysel_aksu

Her halükarda SUDO ya varız da :) böylesi bir fikir de çok cazip geldi bana. Ama dediğiniz gibi kolay bir iş değil. Emek ve en önemlisi zaman ister. Bir gün bunu da yapabiliriz umarım...

heartsmagic

Kitap meselesi olmayacak iş değil (heves kırmak istemem :D ) fakat çok ama çok zor cidden. Sağlam vakit, sakin ve sorunsuz zihinler, tecrübe ve planlama gerektiriyor. Bu yapılıp ortaya bir kitap çıksa bile bunun basılı olması zaten olacak iş değil gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Blender için de ekmek çıkmaz mı acaba :D

if

Alıntı yapılan: eribol - 26 Kasım 2011 - 23:22:20

Hamur sende, su sende, kürek sende. Ben ateşi yakarım:)

microanaliz

PDF aslında zor gözüküyor; ama bazı sıkıntılarımdan dolayı C dilini bitiremedim ama en kısa sürede bitireceğim. Ve PDF haline getireceğim. A'dan Z'ye programlamayı uygulamalı bir şekilde oluşturacağım ve yayınlayacağım.. Başkaları da ilgi duyduğu bir şeyi belge haline getirebilir. Müzik çalar, GIMP resim düzenleme aracını kullanma, ne bileyim, Linux altında oyunlar ve püf noktaları... Aramızda gizli fanatikler vardır. Herkesi çağırıyorum taşın altına koyun elinizi. Bir de kolay kolay değişmeyecek konular olursa kimse sıkılmaz ve işlerlik kazanır bu sistem. Saygılar herkese...

MicroAnaliz

eribol

Alıntı yapılan: if - 27 Kasım 2011 - 00:13:01
Alıntı yapılan: eribol - 26 Kasım 2011 - 23:22:20

Hamur sende, su sende, kürek sende. Ben ateşi yakarım:)
İngilizce de sen ve diğerlerinde :)

Şaka bir yana reklamlara geçeyim. Gerçekten bir kitap çıkarılacaksa tek bir konusu olmalı. Gimp gibi, gtk gibi, C++ gibi ve tabii ki Blender gibi. Önümüzde koca bir wiki var sadece bunları çevirsek bile bir kitaptır. Yepyeni bir arayüz yepyeni ve güçlü bir program var. Bu kitap hakkında şimdiden belge hazırlansa bunu pdf halinde sunmakta mümkün olur. En güzeli de henüz treni kaçırmış sayılmayız. Varsa gönüllü çevirelim işte :) Bakınız yeni ve çok güçlü bir blender aracına başlangıç: http://wiki.blender.org/index.php/Doc:TR/2.6/Manual/Motion_Tracking

Not: Reklamlar konusunda ayrımcılık yapılabilir. Diğer reklamcının renkleri değişmiş :D

alquirel

Alıntı yapılan: eribol - 27 Kasım 2011 - 00:30:54
Not: Reklamlar konusunda ayrımcılık yapılabilir. Diğer reklamcının renkleri değişmiş :D

Bu başlık altına yazmak istemezdim ama teşekkür ederim @eribol, ikimiz için Reklam Ekibi rütbesi oluşturulsun istedim ama nasip böyleymiş :P

Son konuşulan konuyla ilgili olarak da "yoğun reklamlar" sonucu geçenlerde Blender dünyasına girdim ve böylesine bir wiki'si varken ben şimdiye kadar boşuna beklemişim dedim kendime. Darısı bizim wiki'nin başına.

(Ben kitap demedim :P )

mehmetberkil

kullanıcı adı değişimi hala geçerli mi bilmiyorum ama ben yinede yazayım dedim.

şu anki kullanıcı adı: mehmetberkil

istenen kullanıcı adı: mehmet89 eğer bu adda başka kullanıcı varsa mehmet_89 veya mehmet_linux , mehmet_ubuntu veya mubuntu olabilir.

şimdiden çok teşekkür ederim. ayrıca reklam sözüğü yerine tanıtım sözcüğünü kullansak bence daha iyi olur (ayrıca kelime sözcüğü arapçadan gelir - o yüzden kelime sözcüğünü kullanmadım- klm kökü ile kelam kalem kelime ... türetilmiştir.)

görüşmek üzere

alquirel

@mehmetberkil,

Kullanıcı adı değişimi başlığımızda duyurduğumuz üzere;
Alıntı Yap
İkinci bir karara kadar kullanıcı adı değişimini iptal etmiş bulunmaktayız.

Ayrıca, bu Arapça "kelime" konusunu "Eksik ve Hatalarımız" başlığı altında söylemiş olmandan, "sözcük" yerine "kelime" kullanıyor olmayı bir hata olarak gördüğünü anlıyorum. Yani asırlardır kullanılagelen "kelime" sözcüğünü, Türkçe karşılık olarak üretilen "sözcük" sözcüğü yerine kullanmak bir hata mı? Bu hatanın sebebi "kelime" sözcüğünün Arapça kökenli olması mı?
Olayı bu kadar derine indirirsek "teşekkür" kelimesini de bi elden geçirmek gerekiyor.