Eksiklerimiz, hatalarımız veya beğenileriniz

Başlatan eren, 11 Ekim 2008 - 18:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Alıntı yapılan: asicok - 16 Nisan 2010 - 00:53:24
Bana göre çok güzel çalışıyorsunuz.Belki benim bilmemezliğim belkide başka * bir şey bilemiyorum ama sorunlar çözülüyor bunda bir sıkıntı yokta kendimi doyucu bilgi bulamıyorum gibi hissediyorum.Mesala bir dosya uzantısı iso.gz nedir diye aradım ama ne manaya geldiğini anlayamadım. Gine de sizleri başarılı buluyorum.

Bunun için Ubuntu TR Wiki var. Orada yeteri kadar doyurucu bilgi var ve bence en kapsamlı Türkçe Linux wikisi. Ayrıca burada arkadaşlar özel hayatlarından kısıp görev alıyorlar. Bu nedenle hepsi koca bir teşekkürü hak ediyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

badhero

Başlıklardaki her bir sayfada görüntülenen mesaj sayısı -25 (yirmi beş)- bence çok fazla. Sayfaların açılmasını geciktiriyor. Bir sayfada 10 mesaj görünmesi bence makul olurdu.

Bu sanki "eksik veya hata" değil de öneri gibi oldu. :)

sema

Onu kendimiz ayarlayabiliyoruz. Forum profilinden:
susema

badhero

Alıntı yapılan: sema - 28 Ekim 2010 - 21:11:30
Onu kendimiz ayarlayabiliyoruz. Forum profilinden:

Teşekkürler. Unutmuşum. :)

grayloop

Linux'a yeni başlayan bir kullanıcı olarak;
Sorunları çözmek için yapılan aramalarda (sistemin yavaşlığını da düşünecek olursak) arama sonuçlarının çokluğu sorunu çözmek için gereğinden çok daha fazla zaman harcamanıza neden oluyor. Örneğin a4 pk 635 (kameramla ilgili sorun için yaptığım arama) araması sonucu 2 sayfa içerik var. Bunların her birine bakmak, dahası içlerinde kaybolmak... Forum yöneticileri belki örneğin a4 pk 650 vs. gibi sabit alt başlıklarla konu açarlar ve aynı konuda diğer mesajları da bir araya toplarlarsa daha iyi olur.

Diğer taraftan, yeni başlayanlar için arama sonuçlarını anlamak da ayrı bir problem. Yeni başlamış biri için forumda konuşulanları ve çözümleri anlamak başka bir dili anlamaya eşdeğer gibi görünüyor. (Örneğin Canon LBP 2900 yazıcımla ilgii aramaları okuduğumda yabancı olduğum öyle çok şey yazıyor ki sadece ekranla bakışıyoruz. Belki yeni kullanıcılar için forumda sadece yeni kullanıcıların sorunlarıyla ilgilenilecek başka bir bölüm olması gerekiyor.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

zeitgeist

@gridongu,

Forumun yavaşlığı son zamanlarda daha da belirginleşen bir durum, konuya hakim arkadaşlar zamanları el verdiği kadarıyla meselenin üstesinden gelmeye çalışıyorlar.

İletinde bahsettiğin belirli bir donanıma ait alt başlıklar oluşturmak hayli zaman ve emek isteyen bir çözüm yolu olur. Hatta aramayla ulaşılacak bilgilerden çok daha zahmetli olur bunu yapmak.

Arama sonuçlarını kendi adımıza anlamlı hale getirmek için, senin de belirttiğin üzere bazı bilgiler, kavramlarla tanışıklığımızın olması gerek. Ubuntu ile karşılaştığın tüm sorunları içeren diğer başlığında söylediklerini göz önüne alarak şunu söylemeliyim: Linux kullanımına geçmek için en azından başlangıçta; okumak, araştırmak dolayısıyla zaman ayırmak gerekiyor. Nasıl yeni tanıştığımız birini tanımak için onu dinliyor, sohbet ediyor kısacası ona zaman ayırıyorsak ve diğer tanıdıklarımızla karşılaştırmadan bunu yapıyorsak bu konuda da aynı tavrı göstermek gerek. Özellikle zaman sıkıntısı yaşayan senin, benim gibi kullanıcılar için bu noktada en iyi motivasyon; istek.

Acemi kullanıcalar için ayrı bir bölüm olması isteğini tam olarak karşılayan bir bölümümüz var: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

grayloop

Foruma bir chat kısmı konulabilir mi?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

bytan

Zaman zaman bu yönde Öneri ve İstekler bölümünde başlıklar açılıyor. Irc kanalı varken foruma böyle bir ekleme yapmayı düşünmüyoruz:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,402.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18988.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Tekrar belirtelim bizler kanalda bulunmuyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gokhanyildiz

ubuntu-tr'ye ye omgubuntu.co.uk gibi ubuntu magazin bölümü yakışır diyorum. Buna benzer bir proje düşünürseniz yardımcı da olabilirim.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 28 Şubat 2011 - 01:00:29
ubuntu-tr'ye ye omgubuntu.co.uk gibi ubuntu magazin bölümü yakışır diyorum. Buna benzer bir proje düşünürseniz yardımcı da olabilirim.
Dergi zaten bu işlevi görmüyor mu?

gokhanyildiz

Dergiden ziyade anlık takip için demiştim. Kullanıcıların yorum yapabileceği bir bölüm gibi...

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 28 Şubat 2011 - 03:33:35
Dergiden ziyade anlık takip için demiştim. Kullanıcıların yorum yapabileceği bir bölüm gibi...

Sudo yayımlandığında Forumda dergi sayısına göre başlık açılıyor.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,164.0.html
Bu başlıklar altında derginin bütünü ile veya içeriği hakkında yorum yapabilirsiniz.

karizmaxi

ubuntutürkiye de u ve t büyük olmalı bence ikisi de özel isim sonuçta en azından Türkiyenin T'si büyük olsun koca devlet sonuçta hem de şanlı tarihiyle.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

heartsmagic

Logo'nun görünüm konusu için küçük harfler düşünüldü zamanında, yoksa Türkçeve Türkiye meselesi bizlerin de her daim aklında olan bir şey.
Yeni logo tasarlanırsa bir gün, o gözle tekrar değerlendiririz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xmetalic

yazdığımız mesajı silemiyoruz silme butonu olsa iyi olur aslında
Baarnah bassah olmuyomu :D  http://mageia-tr.org/forum/index.php

bytan

Mesaj değiştirme imkanınız var. Silme özelliğini kullanmıyoruz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

aklan

Son zamanlarda ileti yazarken önizleme yapmak ya da önceki iletilerden alıntı yapmak istediğimde bunları yapamıyorum. Firefox "web konsolu" şunun gibi bir hata veriyor:

[17:41:30.796] xml işleme komutu harici varlığın başında değil @ http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=post2;board=3;preview;xml:2

Bu sorun benden mi kaynaklanıyor, yoksa forumla ilgili bir sorun mu? Eğer forumla ilgiliyse düzeltilirse sevinirim.

karizmaxi

Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

BayboraKaan

Gecici olarak bir sorunumuz var sorumlu arkadaslar ilgilenmektedirler.

ersinkandemir

Sizce gerekli mi bilmiyorum ama küçük bir "Teşekkür Butonu" güzel olabilir belki :)
Where there's a shell, there's a way.

bytan

PF @ ST

ersinkandemir

Alıntı yapılan: bytan - 14 Haziran 2011 - 20:16:56
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19330.0
Arama yapmıştım. Görememişim kusura bakmayın.
Edit: Konudaki açıklamaları mantıklı buldum, olmaması daha iyiymiş :)
Where there's a shell, there's a way.

bytan

Olur böyle şeyler. Eski başlıklar gözden daha kolay kaçabiliyor.

PF @ ST

aykuluk

Slm,
Açtığım konunun çözülüp kilitlendiği haberi maille geldi. Güzel, ancak altta:
"Bu bağlantıyı kullanarak aboneliğinizi iptal edin: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=notify;topic=28093.0"
şeklinde bir mesaj var. Biraz kovar gibi, abone iptaline teşvik gibi, ihtiyacımız yok gibi olmuş. En azından "...iptal edebilirsiniz" şeklinde yumuşatılabilir belki.
İyi çalışmalar...