Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Beta

Başlatan hasanyılmaz, 27 Mart 2009 - 02:53:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Alıntı yapılan: 3mr3 - 05 Nisan 2009 - 11:05:05
Gparted yeni sürümünde ext4 biçimlendirme mevcut mu? Yukarda öyle bir söz geçti fakat 8.10 live cd ile gelen gparted programında böyle bişi yok.

Bu özellik için e2fsprogs yazılımının 1.41 ya da daha üzeri bir sürümde olması gerekiyormuş.

yeah

bende bugün yükseltme yaptım bir dünya hata çıktı hepsini çözdüm, ama çözemediğim bir şey var ki o da şu; panellerim kayboldu...her yolu denedim ama gelmiyorlar...verdiği hata ise bonobo-activation-server kaydedilemedi falan gibi bir şey...var mı bilgisi olan ???

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yeah - 05 Nisan 2009 - 14:41:48
bende bugün yükseltme yaptım bir dünya hata çıktı hepsini çözdüm, ama çözemediğim bir şey var ki o da şu; panellerim kayboldu...her yolu denedim ama gelmiyorlar...verdiği hata ise bonobo-activation-server kaydedilemedi falan gibi bir şey...var mı bilgisi olan ???

Sanırım bir böceğe rastlamışsınız. Biraz beklemenizi öneririm.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-session/+bug/49594

yeah

son kurbanını 3 ay önce vermiş böcük şimdi de beni mi buldu yav =))
8.10 u baştan kuracam demek oluyor bu :S

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yeah - 05 Nisan 2009 - 14:59:17
son kurbanını 3 ay önce vermiş böcük şimdi de beni mi buldu yav =))
8.10 u baştan kuracam demek oluyor bu :S

:) :) Güncellemeleri, böceğin öldürülmesini bekleyebilirsiniz. :) Şu anda yapmak isteyipte yapamadığınız bir şey var mı?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ALpAsya - 05 Nisan 2009 - 15:14:13
Evet artık Juanty üzerindeyim. Ext4 oldu Ubuntu 8.10 daha kaldırmadım, kararlı sürüm çıkana kadar yedekte tutacam :D.

Hayırlı olsun bakalım. ;) Yedekte kararlı bir sürüm barındırmak çok işe yarıyor, emin olabilirsin -tecrübeyle sabittir :)-. Diğer sistem(ler)den ulaşmak istediğin belgeleri/dosyaları ext3 formatlı bir diske kaydetmeni tavsiye ederim. Çünkü 9.04 dışında ext4'ü tanıyan bir sistem yok henüz. ;)

yeah

@said
aslında yapamadığım hiçbirşey yok ama benden başkalarıda kullanıyor aleti ondan biraz korkum...
artık ayın 23 üne kadar xfce takılırım, gnome-panel düzelmezse tekrar bakarım birşeyler...arch fantezim vardı zaten uzun zamandır...
ilgin için sağol =))

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yeah - 05 Nisan 2009 - 15:27:17
@said
aslında yapamadığım hiç* bir şey yok ama benden başkalarıda kullanıyor aleti ondan biraz korkum...
artık ayın 23 üne kadar xfce takılırım, gnome-panel düzelmezse tekrar bakarım birşeyler...arch fantezim vardı zaten uzun zamandır...
ilgin için * sağ ol =))

Yapamadığın bir şey yoksa sorun değil gibi. Ama birkaç çözüm yolu deneyebilirsin. Aklıma ilk gelen, KDE kurup Gnome'yi kaldırman ve tekrar yüklemen. Tabi KDE'yi kurmadan da Gnome'yi kaldırıp yükleyebilirsin belki, tecrübeli bir arkadaş önerirse daha güzel olur. ;)

yeah

evet gnome u kaldırıp tekrar kurmak benim de aklıma çok yatıyor, zaten xfce deyim şu an için ama install gnome-desktop veya gnome diye kurulmuyor anladığım kadarı ile, anlatan olursa direk yapmayı planladığım şey bu =))

Düzeltme: bir de konsol dan oturum nasıl kapatılır :|

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yeah - 05 Nisan 2009 - 16:09:41
evet gnome u kaldırıp tekrar kurmak benim de aklıma çok yatıyor, zaten xfce deyim şu an için ama install gnome-desktop veya gnome diye kurulmuyor anladığım kadarı ile, anlatan olursa direk yapmayı planladığım şey bu =))

Düzeltme: bir de konsol dan oturum nasıl kapatılır :|

Forumda dolaşmanı öneririm. ;)

XFCE'de olduğuna göre oturum kapatmaya ihtiyacın niye? Oturumları kapat ya da sistemi yeniden başlat, XFCE'de başlat bilgisayarı. Böylece Gnome servisleri kapalı olacaktır. ;)

yeah

yok arada gnome a geçiyorum değişik fikirler deniyorum, tabii olmuyor ama içimde kalmasın malum...sonra da halt, reboot, shutdown now, falan gibi komutlarla kapıyorum aleti içim yanıyor =))

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yeah - 05 Nisan 2009 - 16:17:14
yok arada gnome a geçiyorum değişik fikirler deniyorum, tabii olmuyor ama içimde kalmasın malum...sonra da halt, reboot, shutdown now, falan gibi komutlarla kapıyorum aleti içim yanıyor =))

Komutlar bir sorun yapmaz -diye biliyorum-. Söylediğim gibi, XFCE'de açarsınız sistemi sonra Gnome'yi kaldırıp tekrar kurarsınız. ;)

yeah

kaldırıp kurmak bir işe yaramadı, ama xfce panelini gnome da niye kullanmayı akıl edemedim ona yanıyorum...gnome üstünde xfce panel takılıyorum artık :P =))
herşey için çok sağol...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yeah - 05 Nisan 2009 - 16:42:35
kaldırıp kurmak bir işe yaramadı, ama xfce panelini gnome da niye kullanmayı akıl edemedim ona yanıyorum...gnome üstünde xfce panel takılıyorum artık :P =))
* her şey için çok * sağ ol...

Bir alternatif ürettin kendine, ben bir şey yapmadım. ;)

Küçük bir hatırlatma, Türkçe'ye biraz daha dikkat. ;) Sistem otomatik olarak uyarıyor bazı şeyleri. her şey bitişik yazılmaz diyor, düzeltiyor ve başına yıldız koyuyor. Bu bir örnek mesela. ;)

yeah

ayak üstü rencide de olduk yani :P
neyse bu sorunla karşılaşanlar için güzel bir alternatif; oturumlardan xfce4-panel diye de ekleyebilirler açılışta otomatik başlaması için...
herkese kolay gelsin...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yeah - 05 Nisan 2009 - 16:52:21
ayak üstü rencide de olduk yani :P
neyse bu sorunla karşılaşanlar için güzel bir alternatif; oturumlardan xfce4-panel diye de ekleyebilirler açılışta otomatik başlaması için...
herkese kolay gelsin...

Amacım(ız) asla rencide etmek ol(a)maz, aman böyle anlamayın sakın. ;) Biz bir aileyiz, hatalarımızı düzeltmek için elimizden geleni yaparız. Hep en iyiye doğru ilerlemek için. ;) Başka bir arkadaş da aynı hataya düşmesin diye açıktan yazdım, yoksa özel olarak da gönderebilirdim. Söylediklerim uyarı değil de hatırlatma olarak düşünülebilir. Bizim de bir hatamız olursa siz de bize hatırlatabilirsiniz. ;)

ihtiyar said

Güncellemeler sırasında yeni bir hata. :)
Çıktının üst kısmı var ama ben kestim, kalın punto ile yazan ifadenin benzeri şeyler ve oldukça uzun.

Alıntı Yap
...
file does not exist: /usr/lib/python2.6/dist-packages/wx-2.8-gtk2-unicode/wxPython/webkit.py
file does not exist: /usr/lib/python2.6/dist-packages/wx-2.8-gtk2-unicode/wxPython/wizard.py
file does not exist: /usr/lib/python2.6/dist-packages/wx-2.8-gtk2-unicode/wxPython/xrc.py
pycentral: pycentral pkginstall: error byte-compiling files (434)
pycentral pkginstall: error byte-compiling files (434)
dpkg: error processing python-wxgtk2.8 (--configure):
post-installation script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 1
dpkg: dependency problems prevent configuration of python-wxversion:
python-wxversion depends on python-wxgtk2.8 (>= 2.8.6.1-0ubuntu2) | python-wxgtk2.6 (>= 2.6.3.2.2-1ubuntu2); however:
  Package python-wxgtk2.8 is not configured yet.
  Package python-wxgtk2.6 is not installed.
dpkg: error processing python-wxversion (--configure):
dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
python-wxgtk2.8
python-wxversion
Reading package lists... Done          
Building dependency tree      
Durum bilgisi okunuyor... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done

python ile ilgili bir şeylerin çalıştığını ve bu yüzden yükleyemediğini düşündüm, çıktıdan anladığım kadarıyla. Ctrl+F1 ile konsola düştüm, gdm'yi durdurdum -python ile ilgili servislerin de duracağını düşünerek-. Tekrar güncelleme yapmaya çalıştım, aynı hata ile karşılaştım. Bu arada ekiga da yükseltilmiyor.  :o

Ek: Bir böcek ile karşı karşıyayız.

https://lists.ubuntu.com/archives/universe-bugs/2009-February/056458.html
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/jaunty/+source/wxwidgets2.8/+bug/337696

Wolverine

ext4'ü deneyen arladaşlar,nasıl beğendiniz mi?Ben ext3 üstüne kurdum çünkü ext4'de veri kaybı olabileceği gibi şeyler duymuştum.GParted ile ext3'ü ext4'e çevirmenin yolu var mı acaba?(veri kaybı olmadan tabi ki. :) )

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Wolverine - 05 Nisan 2009 - 18:06:13
ext4'ü deneyen arladaşlar,nasıl beğendiniz mi?Ben ext3 üstüne kurdum çünkü ext4'de veri kaybı olabileceği gibi şeyler duymuştum.GParted ile ext3'ü ext4'e çevirmenin yolu var mı acaba?(veri kaybı olmadan tabi ki. :) )

Veri kaybı ext3'ü ext4'e çevirirken yaşayabilirsin asıl, ilk kurulumda veri kaybı yaşama gibi bir durumun yoktu. :)

Biraz sancılı da olsa geçiş yapabilirsin ama bu nasıl olur konusunda fikrim yok. heartsmagic, bir şeyler söylemişti. Arama yaparak ulaşabilirsin söylediklerine.

yeah

@said
takıldım zaten =))

bu arada şimdi de benim root olmama izin vermiyor, yeah is not in sudoers diyor...40 yıllık yeah, bir anda normal bir user a döndü, hepsini geçtim güncellemeleri de yapamaz oldum bu yüzden...
artık 8.10 a dönmek veya arch kurmak kaçınılmaz oldu...

Good False

Arkadaşlar ben de arada sırada çökme raporu alıyorum. Ama gene de sizin yaşadığınız problemler bende yok. Çünkü güncelleme yapmıyorum... 23 Nisan' a kadar yapmayı da düşünmüyorum.

heartsmagic

@Good False'un söylediği üzere tek sorunum panelden gelen ve neyle alakası olduğunu anlamadığım çökme raporu. Onun haricinde bir sorunum yok. Büyük problem yaşayan arkadaşların biraz sabretmeleri gerekiyor. Alfa 2'den buraya gelene kadar bazı zamanlar Gnome'u açamadığım bile oldu. Yer yer Fluxbox ile idare ederek sistemi güncelledim ve sorunlarım hep çözüldü. Özellikle büyük sorunlarda bekleyerek güncelleme almak sorunları çözebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceylandag

Dün itibari ile Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope sürümünü silerek canonical firmasının adresime gönderdiği 8.10 cd'sinden temiz temiz kurulum yaptım.]

Yeni sürümüden benim izlenimlerim şunlardır;

Acer aspire 9420 makinede önceki sürümlerde tanınmayan bluetouth tanındı ve sorunsuz şekilde çalıştı.Orbicam dahili webcam çalıştırılamadı.Bunun dışındaki tüm donanımlar buna başka marka webcamler dahil sorunsuz şekilde çalıştırıldı.
Firefox sorunlu çalıştı.
Opere kendini kapattı zaman zaman.
Bilgisayarın biraz daha hızlandığı farkedildi.
Diğer bigisayarlara ağ bağlantısının diğer sürümlere nazaran daha hızlı olduğu görüldü.Ağ yazıcısına bağlanmada farkedilir hız artışı oldu.
Açılış penceresini de çok beğediğimi de eklemeliyim.

--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

localhost

Ubuntu 9.04 32 Bit kullanan arkadaslarda son 2 gün icinde güncelleme gerceklestimi merak ediyorum. Ubuntu 9.04 kullaniyorum kurduktan sonra bir güncelleme yaptim. Hala güncelleme gelmedi :) Acaba 64 bit Beta iken stabil mi oldu :)
Linux LPIC1 - MCSA

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Kirmizi - 06 Nisan 2009 - 16:16:51
Ubuntu 9.04 32 Bit kullanan arkadaslarda son 2 gün icinde güncelleme gerceklestimi merak ediyorum. Ubuntu 9.04 kullaniyorum kurduktan sonra bir güncelleme yaptim. Hala güncelleme gelmedi :) Acaba 64 bit Beta iken stabil mi oldu :)

Güncellemeyi güncelleme bildirimi ile mi takip ediyorsunuz yoksa komutları arasıra girerek mi? :)