Compiz Efekt Sorunu

Başlatan burakkk, 18 Aralık 2011 - 16:58:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burakkk

Merhaba arkadaşlar. 2 gün önce Ubuntu 11.10 sürümünü bilgisayarıma yükledim Windows 7'nin yanına. Başıma gelmeyen kalmadı, bütün sorunları araştırarak hallettim ama buna bir çözüm bulamadım ne kadar uğraşsam da. Benzer konulara göz attım umarım gereksiz bir konu olmaz. Sorunum şu: Compiz'le Gnome masaüstüme 3 boyutlu küp efekti vermeyi istiyorum. Grafik kartı sürücümü yükledim. Compiz ayarlarından küpü aktifleştirirken bazı masaüstü ayarlarını pasifleştirdim ve masaüstü çubukları vs. komple kayboldu. Oturum açarken ayarlardan "Ubuntu 2B" seçeneğini seçtim sorun çözüldü ama Compiz'e tekrar girip ne kadar masaüstü efektlerini aktifleştirsem de masaüstü küp şeklini almıyor. Rehberde " (Gnome için )  Masaüstünde boş bir alana sağ tuş ile tıklayın... Açılan menünün en altında "Masaüstü Artalanını Değiştir" i seçin... " ibaresini okudum. Masaüstüne sağ tıkladığımda da bu seçenek gelmiyor. Umarım anlatabilmişimdir şimdiden teşekkürler :)

heartsmagic

Son durum nedir şimdi? Unity 3B olarak (normal Ubuntu girişi) girebiliyorsun ancak küp mü olmuyor, yoksa Unity'yi 3B ile kullanamıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

Büyük ihtimal Compiz ayar yöneticisinden Unity eklentisi pasifleşmiştir.

decent

burakkk

@heartsmagic Girişte "Ubuntu" ve "Ubuntu 2D" seçenekleri var. İlk seçenek 3 boyut oluyor sanırım. Her halükarda "Ubuntu" ile giriş yaptığımda araç çubukları ve menüler gelmiyor. Sadece 2 boyutla giriş yaptığım zaman görebiliyorum ama burda da masaüstü küp olmuyor. 3 boyutlu hesabı açtığımda menüler vs. görünmediği için işlem de yapamıyorum sıfırlamak için. Sadece terminali açabiliyorum. Komut verebilirseniz sıfırlayıp adımları tekrardan denemeyi düşünüyorum. Ekran görüntüsü de koyabilirim isterseniz.

heartsmagic

Söylendiği gibi Unity eklentisi devre dışıdır muhtemelen. @decent'in verdiği bağlantıda çözümü olacaktı. Ancak sorunu çözdükten sonra küp için bir şey diyemiyorum yine de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burakkk

@heartsmagic Evet oradan çözüme ulaştım biraz da ayarlarla oynamayı denedim tekrardan rehberdeki gibi. Yine olmadı bir de Çoklu Çalışma Alanı'ndan da oldum 2 boyutlu olan. Neyse en büyük sorun çözüldü, küp için başka kaynaklara bakayım. Teşekkürler.

BayboraKaan

Küpü etkinlestirdikten sonra compiz ayar yöneticisini kapatmayin ve hemen unity eklentisini aktif edin.

burakkk

En son dayanamadım 10.04 versiyonunu kurdum 10 dakikada hallettim. Genel olarak da 11.10 sürümünden daha stabil görünüyor. Yardımlarınız için teşekkürler. :)