klasörlere geçiş yapamıyorum.

Başlatan cartman, 29 Ağustos 2008 - 10:44:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cartman

Merhaba,

Konsol kullanırken bir dosyayı install etmemiz komutlarla anlatışmış. Ancak bir sorun var. Şimdi ben *.tar.gz dosyalarını bilgisyarıma indiriyorum. Belgelerim klasörüne veya başka bir klasöre windowsta dosya "cd" komutu ile klasörler arasında gezinebiliyorduk. belgelerim dizinine nasıl geçicem.

badcat@badcat:~$ cd belgeler
bash: cd: belgeler: No such file or directory

geçtiğimizi nasıl alnayacağız? veya programları nereye inidrelimki direk açıp install edebilelim.

İlginize teşekkürler,

atomkarinca

Linux büyük-küçük harfe duyarlı (case-sensitive) bir işletim sistemi olduğu için klasörler arasında dolaşmanın kolay bir yolu düşünülmüş. Mesela belgelerim klasörüne girmek istiyorsunuz, terminalde

cd bel

yazıp Tab tuşuna basarsanız terminal sizin yerine gerisini tamamlayacaktır. Eğer birden fazla alternatif varsa onları sıralayacaktır.

Sypro

Hoşgeldiniz cartman,
atomkarinca durumu açıklamış, söyleyecek bir şey yok.

Acemiler için bölümü soru sormak için değil var olan topiclerden yardım almak içindir, oraya soru/sorun girişi yapmazsanız seviniriz. İçinizde "konuyu doğru yere mi açtım" şüphesinin kalmaması için forum/bölüm kurallarını okumayı ihmal etmeyin.

İyi günler.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Hoş geldin için ipucu vereyim ben de:

pwd
hangi dizinde olduğunu söyler.
ls -l
güzelce dizin içindeki dosya ve dizinleri listeler.

Dosyaları indirdiğin yer pek önemli değil, istediğin yere indirip istediğin yerde derlersin.

Son ipucu: tar.gz paketleriyle uğraşma, Kurulum bölümümüzdeki sabit başlıkları birer kere okuyuver.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.