Edimax 7318usg adaptör, internet sorunu

Başlatan xxx02, 31 Ağustos 2009 - 17:14:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx02

Başlıkta yeterince açıkladım sanırım. Edimax 7318usg adaptörümle xp de bağlantı kurup internete çıkabilmeme rağmen ubuntuda çıkamıyorum. Nedeni ne olabilir? ve Nasıl çözebilirim?

Not: (Belki yararı olur karşılaştırma açısından) xp de modem arayüzüne ulaşamıyorum defult şifre geçerli değil. Ama ubuntuda modem arayüzüne ulaşabiliyorum defult şifre geçerli. Modem arayüzüne baktığımda ADSL Link down olarak gözüküyor.

garafatma

Şimdi ADSL modemde link down yazıyorsa internete çıkman imkansız, önce TTnet ile görüşüp hattının çalıştığına emin olmalısın
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

xxx02

garafatma

Ama ubuntuda modem arayüzüne girebiliyorum, XP de giremiyorum diyorsun, demekki başka bir kablosuz ağa bağlanıyor otomatik olarak XP

xxx02

Çevremde başka bir bağlantı yok garip olanda bu işte. İki işletim sisteminde de tarattığımda bir adet bağlantı bulunuyor. Sanki bağlantı sistemlerce farklı tanınıyor.

garafatma

Sonuç olarak Link Down yazıyorsa hattında sıkıntı var demektir. Açılan sayfalarda Muhtemelen ön bellekte kalmış sayfalardır.

Google'a ping atmayı denermisin? Her iki işletim sisteminden de, çünkü link down yazıyorsa kesinlikle nete çıkışın yok demektir.

xxx02

heartsmagic

Konuyu açarak bir soru sormak istiyorum. "Link down" görünmesine rağmen mi Wicd bağlantı kuruyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx02

Konuyu tekrar açmanız iyi olmuş :)

İlk önce sorunuzu cevaplıyayım. Wicd bağlantı kurduğunda internete erişebilmiştim. İnternete erişebildiğim zaman modem arayüzüne erişemediğim için adsl linkin ne halde olduğunu bilemiyorum. (Büyük ihtimal "up")

Wicd kurup ordan bağlanınca bir kereliğine internete girebilmiştim. Sorunu çözdüm sanmıştım ama yanılmışım.

Ama şöyle * bir şey oldu. XP'de de çıkamamaya başladım internete. Ama bu çok nadir oluyor. Ubuntuda sadece bir kere bağlantı kurabildim.

XP de bağlantı kurduktan sonra hemen sistemi kapatıp ubuntudan açıyorum ama bağlantı yok. Tekrar XP ye dönünce bağlantı var. Garip olanda bu  ??? ::). Modemin Ubuntuyla bi alıp veremediği (veri :P) varki internete giremiyorum. Modem Pikatel bu arada.

XP'de de bağlantı sorunu olunca aklıma şu senaryolar geldi. Acaba modemi açık bırakıp telefon bağlantısını mı kesiyorlar?(Bu da çok saçma gelince ikinci bir senaryo ürettim :) ) ya da modemin internet erişimi belirli saatler arasında mı? İnternet için bir kısıtlama var mı?

Başka bir gariplikte şu İnternet varken modem arayüzüne ulaşamıyorum. İnternet yokken ulaşabiliyorum.

Mesaj biraz dağınık oldu kusuruma bakmayın artık. Sahuru beklerken kafa allak bullak oluyor. :)

garafatma

Ubuntuyu açtığın zaman kablosuz ağlarda kendi modemine bağlı görünüyorsan, google'ı pingler misin?

xxx02

Bu Bağlantı resmi:

Bu da ping sonucu:

xxx02@laptop:~$ ping www.google.com
ping: unknown host www.google.com
xxx02@laptop:~$

garafatma

Acaba sisteme ağ geçidi falanmı tanıtıldı? Modemden IP almış bilgisayar, elle vermedin değil mi IP'yi?

xxx02

Hayır modem kendisi otomatik atıyor ip yi. Elle vermedim.

garafatma

Peki şu anda bakarmısın Hat ""Down" veya "Up" mı?

xxx02

garafatma

O zaman 444 0 375 Numaralı telefonu arayıp arıza olup olmadığını öğrenmen gerekebilir.

xxx02

Sorunun buraya geleceğini tahmin etmiştim :)

Hattın sahibi ben değilim.
Olsaydım bi reset atardım modeme sorun kalmazdı diye düşünüyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler...

heartsmagic

Başlığı değiştirip Pkiatel modeme uygun hale getirirsek sanırım daha güzel olur. Zira modem sorununa benziyor bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.