Gnome'un az kaynak tüketmesi sağlanabilir mi?

Başlatan serkan_91, 14 Eylül 2019 - 20:20:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serkan_91

Merhaba,

Ubuntu 18.04 64 bit kullanıyorum.

masaüstünde firefox gezintileri ve diğer klasik masaüstü işlemlerimi yapıyorum. genelde GPU istemeyen işlere odaklıyım. örnek: video olmayan sitelerde geziyorum, oyun oynamıyorum, görüntü işleme uygulaması açmıyorum... laptopum ateş gibi yanıyor. fakat hafif olan lxde yada fluxbox ile aynı şeyleri yaptığımda makine çok daha soğuk.

gnome üzerinde hiç eklenti kullanmıyorum. cpu'yu sürekli top komutu ile takip ediyorum. gnome cpu çok kullanmıyor. bu kaynağın sebebi sanki gnome'un GPU'mu yorması diye düşünüyorum.

resmi olarak kaynak gösteremeyecğim; sadece eski okuduklarımdan varsayımlarla düşünüyorum:

gnome 2'den sonraki sürümlerin özellikle ekran kartı ihtiyaçlarının arttığını yazıyorlardı. ben ekranın güzel görünmesini hiç tercih eden biri değilim. arkaplan resmi bile kullanmam. sistem stabil olsun yeter. elimden geldiğince terminali kullanıyorum. fakat artık yıllar oldu gnome'a çok alıştım. özellikle gnome'un genel sistem ayarları hayat kurtarıyor. diğer masaüstlerinde temel işlemlerimi yapıyorum ama sistem ayarlarına gelince, takılıyorum. diğer masaüstlerin sistem ayarları bile olmayabiliyor.

Gnome için az sistem kaynağı tüketmesi sağlanabilir mi? (özlelikle GPU tüketimini azaltmak için). örnek çözümler:
- daha flat bir tema kullanmak
- failsafe mode'da açmak
- gnome virtualbox'ta açılırken sistem kaynaklarını daha az tüketecek şekilde ayarlıyordur kendisini. böyle bir modu (varsa) zorunlu hale getiremezmiyim?

CPU ve memory tüketimine hiçbir lafım yok. Onları bolca kullanması bize iyi şeyler sunmasını sağlıyor. Fakat makinamda GPU kullanması hiç işime gelmiyor.

Yardımlarını bekliyorum.

teşekkürler

Empat

GPU utilizasyonunu takip ettikten sonra sorunun çözümü için icraata geçmek en mantıklısı olacaktır.

Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız, kapalı kaynak sürücüleri kurduktan sonra nvidia-smi komutuyla takip edebilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!