[Çözüldü] komutları değiştirmek hakkında

Başlatan efa, 14 Ocak 2009 - 10:08:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efa

Ben konsolda kullandığım komutları değiştirmek istesem mümkün olabilir mi?
mesela mkdir yerine dy (dosya yap) gibi ya da apt-get yerine efa kullanmak istesem işe nereden başlayım?Hangi konularda araştırma yapmalıyım?

ebubekirs

mkdir, cp, rm vb. kullandığınız tüm komutlar aslında birer programdır. Bu programlara kendi belirlediğiniz komutlar ile de ulaşabilirsiniz, kısayol tanımlamak gibi. Örneğin, işlemci sıcaklığını ölçmeye yarayan

acpi -V

komutunu, her seferinde bu şekilde yazmak yerine, bir metin dosyası açarak,

#!/bin/bash
acpi -V

yazıp, örneğin "sicaklik" ismiyle kaydettikten sonra,

chmod +x /kaydedilen/yer/sicaklik

son olarak

sudo cp /kaydedilen/yer/sicaklik /usr/bin

yaptığınızda, artık terminalden

sicaklik

yazınca "acpi -V" komutunu işletir. Ancak işin içine parametreler girince konu biraz daha değişir ve "kabuk programlama" ya da "shell script" halini alır. Örneğin cp için yukarıdakine benzer bir kısayol tanımlamak istediğinizde, cp ile kullandığınız parametreleri de (cp /bu/dosya /şu/dosya gibi) scriptin içinde belirtmelisiniz ki hazırladığınız komutta girdiğiniz değerleri algılasın. Biraz karışık bir anlatım oldu galiba :) Bunun için internette "bash" ile ilgili kaynaklara bakabilirsiniz. Türkçe olarak da birçok kaynak mevcut.

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

atomkarinca

~/.bashrc dosyasına aşağıdaki satırları eklerseniz kısa yoldan sonuca ulaşabilirsiniz:

alias dy="mkdir "
alias efa="apt-get "

ebubekirs

:D Ben biraz farklı yönden anlamışım soruyu  :P Sadece kısayollar ise tabii ki @atomkarinca'nın verdiği çözüm daha kısa :)

efa

dosya aramada .bashrc diye aratıyorum 4 tane dosya çıkıyor.

bash.bashrc                  /etc
dot.bashrc         /usr/share/base-files
bash.bashrc         ~/adduser.local.conf.examples
dot.bashrc           ~/skel

whereis .bashrc dediğimde de yanıt alamıyorum.  .bashrc dosyasını nasıl bulabilirim?

efa

home dizinin altındaymış.buldum ancak alias komutunu girerken bir yanlışlık yaptım sanırım.biraz daha kurcalayacağım.Teşekkürler

atomkarinca

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra oturumu yeniden başlatmanız gerekiyor. Bir de bunlar sadece terminalde geçerli olacaktır.

Exodus

Arch Linux FTW!

efa

Teşekkürler yardımlarınız için arkadaşlar. Tavsiyeleriniz neticesinde kabuk programlamaya ulaştım ve bu kitaptan bash kabuk programlamayı inceledim. Mkdir artık dy olarak tanınıyor ancak apt-get hakkında bir değişiklik yapamadım. Sanırım apt-get tek başına kullanılmadığından bir değişiklik olmadı ben de sudo apt-get install yerine yukle yaptım. Artık yukle yazıp yüklemek istediğim programın adını giriyorum.
Acaba bu ileride bir sorun çıkartabilir mi?

Son olarak .bashrc dosyasına eklediğim komutlar şu şekilde :

alias dy='mkdir'
alias yukle='sudo apt-get install'

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Malik

peki komutları değiştirdik diyelim ve ne yaptığımızı unuttuk. tekrar nasıl öğrenebiliriz? ve değiştirdikten sonra da eski komutları yazsak onlarda çalışır mı acaba? mesela ept-get i yükle yaptıktan sonra yine apt-get yazsak çalışır mı kesin??
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

efa

Evet, her iki komut da çalışıyor.

Malik

teşekkür ederim. diğer sorumun cevabını biliyor musunuz acaba. dyelim bi komutu değiştirdiniz ve ne yaptığınızı unuttunuz. o nasıl bulunabilir peki??
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Exodus

Alıntı yapılan: chilekesh - 14 Ocak 2009 - 14:37:25
peki komutları değiştirdik diyelim ve ne yaptığımızı unuttuk. tekrar nasıl öğrenebiliriz? ve değiştirdikten sonra da eski komutları yazsak onlarda çalışır mı acaba? mesela ept-get i yükle yaptıktan sonra yine apt-get yazsak çalışır mı kesin??
Ne yaptiginiz icin oneri de benden gelsin ;)
Sahsen

sudo /etc/rc.d/service start|stop|restart

komutunu

srv service start|stop|restart

olarak degistirdim.
Unuttugumda ilk 1-2 harfini hatirliyorsam iki defa taba basip onerileri gorebilir veya benzer kod yoksa direk kodu gorebilirim;)
Ilk 1-2 harfi de hatirlamiyorsaniz;
nano ~/.bashrc
komutu ile bashrc dosyamizi acip icerigine bakabiliriz ;)
Arch Linux FTW!

efa

Komutu değiştirdiğiniz yerden hatırlayabilirsiniz. Komutlar .bashrc dosyasının içinden değiştiriliyor. /.bashrc dosyasında değişiklik yapmak için :
gedit ~/.bashrc yazmanız yeterli.

Malik

teşekkür ederim yardımlarınız için. saygılarımla...

efa

özetle komutları kendi istediğim gibi yapmak için ;

konsol u açıyorum
gedit ~/.bashrc
yazıyorum. Açılan sayfanın altına ;

alias yenikomut='orjinalkomut'
ekleyip kaydediyorum ve sistemi yeniden başlatıyorum.

Teşekkürler

heartsmagic

Ben de daha önce konuşulduğu için bir iki ileti vereyim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3338.msg36529.html#msg36529
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,427.msg3421.html#msg3421

Oradaki örnekler de alias yerine function olarak yazılmıştır.

Son olarak bunların etkin olması için çık-gir yapabileceğiniz gibi, çık-gir yapmadan şu komut da iş görecektir:

source ~/.bashrc
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Böyle bir şey olması çok ama çok güzel. Özgürlüğün tadını çıkarmak oluyor bu da yani. :) Müsait bir zamanımda bu konunun üzerine eğileceğim. :) Soruyu soran ve çözüm üreten herkese teşekkürler. ;)

ebubekirs

O kadar da özgür değil aslında, mesela gömlek ütüleyen komut yazamadım hala :D  :P

Exodus

Alıntı yapılan: ebubekirs - 14 Ocak 2009 - 16:49:50
O kadar da özgür değil aslında, mesela gömlek ütüleyen komut yazamadım hala :D  :P
Bende hala w.c. yazinca tuvalet ihtiyacimi gideremiyorum :D
Arch Linux FTW!

heartsmagic

Konuyu kapatalım. Başlığı açan arkadaş etiketi vurmuş zaten. Kaldı ki bazı arkadaşlar kabuğu kötü emelleri için kullanacaklar gibi görünüyor :P
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.