[Çözüldü] Torrent Kullanmak Yasal Mıdır?

Başlatan Che, 14 Şubat 2013 - 18:50:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Che

Selamun Aleyküm arkadaşlar, öncelikle herkese merhaba.

Torrent hakkında birkaç sorum olacaktı. Ben Pes 2013 ü torrent olarak indirmek istiyorum, torrent indirmek yasalmıdır? Hatta çoğu indirme işlemlerimi torrent ile yapmayı düşünüyorum. İndirmenin yanında paylaşıma açıldığı için yasal değil diye biliyorum fakat, torrent i sadece indirme işlemi için kullanabilirmiyiz? Yani paylaşıma kapalı hale getirebilirmiyiz.

Selametle.

burk

@Che esasında lafı uzatmaya, evirip çevirmeye gerek yok. Öncelikle lisansla korunan ürünlerin izin ve telif hakları halledilmeden paylaşılması yasadışıdır. Ayrıca yazılımı indirip lisanssız kullandığınız zaman yasalara aykırı hareket etmiş oluyorsunuz. 

Kafanızdaki sorun giderildiyse; cozuldukonusu

monthy_python

yasal ya da yasadışı olan torrent (indirme yöntemi) değil, indireceğiniz içerik.
@burk'un dediği gibi, lisanslı ürünleri her şekilde indirip, ücretini ödemeden kullanmak yasadışı. ama açık lisanslı (mesela çeşitli linux dağıtımları gibi) ürünleri torrentle ya da başka şekilde indirmek te, kullanmak ta yasadışı değil.
olay torrentte değil yani.

Che

Soruyu sormamdaki amacım, torrent yöntemi sadece indirmek değil, aynı zamanda paylaşmak olduğundan, dedim bunun bir yolu yordamı varmıdır. Sağolun dostlar.

xavier

http://www.clearbits.net/

Buradaki ortamları istediğiniz gibi indirebilirsiniz. CC ile lisanslı ortamlar bulunur burada.
Hayır. PES 2013'ü torrent ya da lisansını almadan herhangi bir yöntemle indirmek, kurmak, çalıştırmak ve paylaşmak (bunlardan herhangi birini yapmak) yasa dışıdır.
What would Gordon Freeman do?

burk

Alıntı yapılan: Che - 14 Şubat 2013 - 22:51:13
Soruyu sormamdaki amacım, torrent yöntemi sadece indirmek değil, aynı zamanda paylaşmak olduğundan, dedim bunun bir yolu yordamı varmıdır. Sağolun dostlar.
@Che tekar etmek gerekirse lisanslı bir ürünün telif, yayın, çoğaltma ve dağıtma hakkı gibi konularda gereği yapılmadıkça, indirmek, yüklemek veya onu dağıtıp/paylaşmak yasadışıdır.

Che

Bu konularda çok takıntılıyım. Korsan bişey elbette yasadışıdır. Bu konuyu aslında baya bir araştırdım. Normal upload sitesinden indirilen dosyalardan sorumlu tutulan indiren kişi değil, yükleyen kişi olduğunu biliyorum. Torrent sisteminde bir dosyayı indirirken aynı zamanda paylaştığımız için konu açma gereği duydum. Takıntılı olmasam anında bittorent i kullanacamda, işte takıntılıyım biraz :)

matrax_41

Paylaşan ve indiren arasındaki olayın suçun büyüklüğüyle alakalı. Yani paylaşan hukukta daha büyük suçlu. Ama bu indirenin suçsuz olduğu anlamına gelmiyor. Hoş  kültür ve turizm eski bakanı paylaşmadığınız sürece filmleri indirebilirsiniz demişti ama neyse :) Daha önce de diğer arkadaşlar söylemiş ben tekrar edeyim. Suç, indirme yönteminden değil indirdiğin şeyden kaynaklanıyor.

burk

canosayan

torrentten illa korsan içerik indirceksiniz diye bir şey yok tabi.
yasadışı noktasısı meçhul ama bence içeriklerin bir kısmı haramdır.
Chmod bizim işimiz.

yakusha

Paylaşmanın yasal olmadığı bir içerik indirdiğinizi düşünüyorsanız, paylaşım ayarlarından gönderim kısmını 0 yaparsanız içinizdeki bu şüpheden de kurdulmuş olursunuz. Böylece paylaşmadan bir indirme işlemi gerçekleştirmiş de olursunuz.  :-X
Artık bu forumu kullanmıyor.

onparmakfklavye

Para ile satılan birşeyi promosyon, ücretsiz de kullanılabilmesi vb. hariç ücret ödemeden crack vs ile kullandığında hırsızlığa kul hakkına girer. İster rapidden indir ister torrentten.