[Çözüldü] Ubuntu ATI ekran kartı sorunları

Başlatan megalanya, 23 Ocak 2015 - 19:48:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

megalanya

Merhaba arkadaşlar. Ubuntu 14.04'de ATI Radeon™ HD ekran kartım Ubuntu'da düzgün çalışmıyor. Ekran çözünürlüğü düşük ve bulanık. Ekran ayarlarında en fazla 1024 x 768 (4:3) ayarı var ama ben 1440 x 900 (16:10) ayarı yapmak istiyorum.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87%C3%B6z%C3%BCn%C3%BCrl%C3%BCk_modu_ekleme

Bu sayfadaki işlemleri harfiyen denedim ama işe yaramadı. Başka bir sorunda Ubuntu'yu açarken şifre yazma kısmı siyah kalıyor. Şifreyi ekranı görmeden yazınca ekran yani masaüstü açılıyor.

Son olarak Yazılım ve Güncelleştirmeler ---> Ek Sürücüler ---> X.Org X server / AMD/ATI display driver wrapper, xserver-xorg-video-ati- paketinden kullanılıyor (açık kaynak, test edildi) kısmını AMD grafik hızlandırıcıları için video sürücüsü, fglrx-updates paketinden kullanılıyor (sahipli) olarak değiştirdim ve bilgisayarı tekrar başlattığımda "The system is running in low-graphics mode" hatası aldım ve masaüstü açılmadı. Siyah konsolda kaldı sadece. Bu yüzden bilgisayara format atıp tekrar Ubuntu kurmak zorunda kaldım.

Ayrıca;

lspci | grep -E "VGA|3D|Display" komutunun çıktısı:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 041e (rev 06)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]

xrandr komutunun çıktısı:

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 768, maximum 8192 x 8192
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-1 connected primary 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1024x768       60.0*
   800x600        60.3     56.2 
   848x480        60.0 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Acaba bu durumda ne yapabilirim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

heartsmagic

Çift kart var sistemde, pxpress kuruldu mu?
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress
sudo aticonfig --adapter=all --initial
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

megalanya

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ocak 2015 - 20:27:27
Çift kart var sistemde, pxpress kuruldu mu?
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress
sudo aticonfig --adapter=all --initial

Verdiğiniz komutlarla kurdum. sudo aticonfig --adapter=all --initial komutunun çıktısı:

Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.original-0

Verdiğiniz komutları uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlattım ve sorun çözülmüşe benziyor. Çok teşekkür ederim. Ancak küçük bir sorum daha vardı. Peki bu yapılan ayarlar kalıcı mı? Ayrıca bilgisayarın içindeki ikinci kart ileride hatalara sebep olur mu?

heartsmagic

Ayarlar kalıcı elbette, netice olarak sürücüyü kurdun ve ayarlarını yaptın. İkinci kart hataya sebep olmaz, hatta Catalyst üzerinden ikinci karta geçebiliyor olman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.