WPA ve WPA2 Sorunu Hakkında

Başlatan Eren, 17 Haziran 2008 - 18:56:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Alıntı yapılan: Eren - 22 Haziran 2008 - 04:51:59
Wireless olmayan bir Linux dağıtımı maalesef fazla ayakta kalamaz.

Şu an Pclos kullanmak zorunda kalıyorum. İşin kötüsü bütün yapılandırmam ubuntu altında. Pc yi açıp kapamakdan canım çıkıyor . Nerdeyse ubuntu dan tamamen vaz geçip pclosa yüklenicem.

eren

Bugün kişisel imkanlarımı kullanarak Türkiye piyasasında satılan 9 değişik firmanın toplam 20 model wireless kartını Ubuntu altında deneme şansı buldum. Kartlardan maalesef hiç biri WPA bağlantısını sorunsuz şekilde kuramadı, cihazların hepsi USB üzerinden bağlanıyordu.

Şu an durum epey vahim bir hal almış durumda, Linux da Wireless çalışmaz boyutuna taşınmaya başladı ki olay en korktuğum boyuta doğru ilerliyor. Zaten piyasada kısıtlı olarak Linux dağıtımı kurulu PC satışı yapan firma vardı, bunları da kaybedersek baya kötü olacak.

Not: Bu test konusunda yardımcı olan, forumunda üyesi olan firma sahibi arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Intrepid Ibex için bugün çıkan kernel 2.6.12 güncellemesi ile WPA/WEP sorunu 8.10 Alpha sürümünde çözülmüştür. Böylece sorunun kaynağının kernel olduğu ortaya çıktı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

izzetguntalaz

İnsanları kablosuz sorunu yok diye Alpha bir dağıtıma sürüklemenin doğru olmadığı düşüncesindeyim.

Bunu kimseye cevap olarak yazmıyorum. Sadece kişisel düşüncem.

Ayrıca bu düşüncemi paylaşanlar da var.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Haziran 2008 - 04:27:26
Dediğim gibi sadece denemek için yaptığım bir güncelleme. Aktif olarak Ubuntu üzerinde olmadığımdan sonuçları tam olarak neler olur söyleyemem. Zaman zaman kullanıp hata bildirimi için geçtiğimi söylesem de ne kadar sık bu işi yaparım onu da bilmiyorum. (Hala Hardy'de bir sürü böcek var malum).

DeFacto

Size katılıyorum fakat wireless kullananlar da 10uncu aya kadar beklemek yerine yeni bir heyecan olması hem de sorunun çözüldüğünü görmek insanları memnun edecektir. Ama asıl sorum şu. Şimdi alpha diye tutarlılığından şüphe ettiğimiz sürümleri ben kablosuz modemleri olan yeni arkadaşlara yaymalımıyım ? Sabırsızlıkla 4 arkadaşım benden haber bekliyor :D

izzetguntalaz

http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1779.0
@Heartsmagic Usta nın belirttiği gibi "Bu bir macera olur."
Size katılıyorum sorunun çözüldüğünü görmek mutluluk verici olacaktır.
Denemeden kimse bişey söyleyemez.

Ubuntu 8.10 intrepid ibex değerli verilerin olduğu sistemlerde denenmemeli.
Unutulmamalı ki sonunda veri kayıpları da olabilir. Diye düşünüyorum.

Bu tamamiyle kişinin seçimine kalmış.

DeFacto

Eh kurmayayım ben o zaman. Oyunları filan gider sonra 2 ay başımı yerler :) Gerçi ubuntuyu keşfedince bi 15 gün oyunu unuturlar da neyse :)

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 23 Haziran 2008 - 11:27:06
Eh kurmayayım ben o zaman. Oyunları filan gider sonra 2 ay başımı yerler :) Gerçi ubuntuyu keşfedince bi 15 gün oyunu unuturlar da neyse :)

250 gb lık sabit diskimde mantıksal alanım üzerinde sayısını hatırlamıyorum ama yaklaşık 10 tane 10 ar gb lık partision um var.

Hiç bir zaman bir dağatım üstüne başka dağatım kurmam. Yeterli alanın varsa bu yol en iyisi.

Not: Farklı Linux ları kurarken bu 10 ar gb lık bölümleri karıştırmamak gerekir. Sonu üzücü olabilir.  :D

DeFacto

arkadaşın da bir 80lik bir de 160lık HDD si var. Windows üzerine kuracaz belli :) Neyse dağılmadan, şu kernel işi ile ilgili sorucaktım. Bu 8.10'un kernelini edinerek 8.04'de uygulasak da şu WPA sorununu düzeltemezmiyiz. (Çok düz mantık oldu ve teoriden öte gidemeyeceği de büyük ihtimal :D )

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 23 Haziran 2008 - 11:42:23
arkadaşın da bir 80lik bir de 160lık HDD si var. Windows üzerine kuracaz belli :) Neyse dağılmadan, şu kernel işi ile ilgili sorucaktım. Bu 8.10'un kernelini edinerek 8.04'de uygulasak da şu WPA sorununu düzeltemezmiyiz. (Çok düz mantık oldu ve teoriden öte gidemeyeceği de büyük ihtimal :D )

Bura da soru şu olmalı. 8.04 üzerinden 8.10 depolarına bağlanılabilir mi?
http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1779.0
@heartsmagic böyle bir başlık açmış.
Başlığa bir mesaj atarsan @heartsmagic yanıtlayabilir. Ben de merak ettim bu sorunun cevabını. :)

DeFacto

ufuk_k

8.10 paketlerinde sorunun halledildiğine dair bir bilgi yok. "Depolara bağlanmak" dediğin 8.10 depolarını eklemek/değiştirmek. Bu da zaten sistemin tamamen güncelleyelim dediğimizde, sistemi 8.10 yapar. Ya da tüm paketleri sabitleyip sadece ilgili paketleri güncellemek gerekir ki, bu da zahmetli ve anlamsız. Çünkü düzeldiğine dair bir kanıt yok ve 8.10 bağımlılıkları farklı olabileceğinden sorun çıkması muhtemel.

DeFacto

Anlıyorum.. O zaman Bugs Fixed tarzı bir bölümü varsa ubuntu.com'un ya da release notes varsa bakıcaz artık oralara.

heartsmagic

@Eren kernel 2.6.12 mi?

Eğer yeni bir kernel güncellemesi olduysa bu muhtemelen yakında Hardy depolarına da girer, bunun için illa Intrepid'e yükseltme gerekeceğini sanmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Intrepid'de şu an kullanılabilen en güncel kernel 2.6.26.2 sürümü. Diğer kerneller de mevcut (2.6.24 serisi).

eren

8.10 Alpha kurmanızı önermiyorum. Bugün çıkan güncellemelerden sonra Wireless yine çalışmaz hale geldi, bu iş tam aç kapa artema işine döndü. Bir güncelleme de çalışıyor, diğerinde gidiyor.

Bu sebeple kızdım ve sistemden tamamen kaldırdım. Şu an dizüstünde ya da masaüstünde Ubuntu olmadığı için sorun durum ne aşamada fikrim yok.

ndmciq

Ubuntu Hardy - HP Tx1250et üzerinde test edildi. Başarılı sonuç aldık. Arasıra bağlanma kopma gibi sorunlar ile karşılaşmadık.

Kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=297092&highlight=BCM4328

Bu yönergeleri izlemeniz halinde karşılaşacağınız sorunlardan ben sorumlu tutulamam. 1 haftadır Ubuntu kullanıyorum. Bu konular hakkında fazla bilgim yok. İsteyen deneyebilir ve sonucunu belirtebilir. Yardımcı olabileceğini düşündüğüm için çevirdim. Kolay gelsin.

ADIM 1: Sistemi Temizliyoruz

sudo rmmod ndiswrapper
sudo ndiswrapper -e bcmwl5
sudo apt-get remove ndiswrapper-utils

Bu komutlardan sonra hata aldıysanız endişe etmenize gerek yok. Devam edebilirsiniz.

ADIM 2: Gerekli Olan Paketleri Temin Ediyoruz

sudo apt-get update
sudo apt-get install build-essential
sudo apt-get install linux-headers-`uname -r`
wget http://ftp.us.dell.com/network/R151517.EXE

uname -r 'nin etrafındakiler tırnak işareti değil. Bu yüzden komutları ctrl+c shift+insert ile uçbirime/terminale yazmanız daha iyi olur.

Şimdi de sourgeforge' dan ndiswrapper programını temin ediyoruz.

wget http://superb-east.dl.sourceforge.net/sourceforge/ndiswrapper/ndiswrapper-1.51.tar.gz

Eğer wget çalışmaz ise http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=93482 adresinden temin edebilirsiniz.

Programı paketten çıkarmak için; (Dosya adının doğruluğunu kontrol ediniz)

tar -xzvf ndiswrapper-1.51.tar.gz

Şimdi de bozuk ve kullanışsız olan bcm43xx firmware sürücülerini karalisteye alıyoruz;

sudo echo blacklist bcm43xx >> /etc/modprobe.d/blacklist

Not: Eğer izinlerle/permissions ilgili bir uyarı alırsanız panik yapmıyor ve aşağıdaki kodları deniyoruz.

sudo -s
echo blacklist bcm43xx >> /etc/modprobe.d/blacklist
exit

Şimdi de sistemi yeniden başlatıp, buraya geri dönüyoruz.

ADIM 3: Programı derliyoruz

ndiswrapper programını paketten çıkarmıştık. şimdi "cd" komutu ile o dizine gideceğiz. Klasörün adının doğru olduğundan emin olun.

cd ndiswrapper-1.51
sudo make uninstall

uninstall komutunu sanırım 2-3 kere tekrarlamak iyi olabilir. Arkada herhangi bir dosya kalmadığından emin olmak için.

Ardından;

sudo make distclean
sudo make
sudo make install

Ndiswrapper kurulmuş olacak artık.

ADIM 4: Sürücüleri kuruyoruz

R151517.EXE adlı dosyanın dizininde olduğunuzdan emin olduktan sonra;

unzip -a R151517.EXE

komutunu çalıştırıyoruz. HOME altındaki KULLANICIADI dizininizin altına DRIVER adında bir klasör oluşturacak.

(! DRIVER kelimesi büyük harflerden oluşuyor, önemli !)

DRIVER dizinine gidiyoruz şimdi;

cd DRIVER
sudo ndiswrapper -i bcmwl5.inf
sudo ndiswrapper -l

Bu komutlardan sonra sürücünün kurulduğuna dair bir mesaj almalısınız. Ardından;

sudo ndiswrapper -m
sudo modprobe ndiswrapper
sudo echo ndiswrapper >> /etc/modules

Komutlarını çalıştırıyoruz. Eğer yine izinler/permissions ile ilgili uyarı alırsanız aşağıdaki komutları deniyoruz.

sudo -s
echo ndiswrapper >> /etc/modules
exit

Burada tekrar sistemi yeniden başlatabiliriz.

Kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=297092&highlight=BCM4328

heartsmagic

Daha önce bu kartta sorun var mıydı? Böyle yapınca mı düzeldi?
ndiswrapper'ın depolardaki sürümünün kullanılmayıp da 1.51 sürümünün derlenmesinin özel bir sebebi var mı?

ndmciq

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Haziran 2008 - 23:04:06
Daha önce bu kartta sorun var mıydı? Böyle yapınca mı düzeldi?
ndiswrapper'ın depolardaki sürümünün kullanılmayıp da 1.51 sürümünün derlenmesinin özel bir sebebi var mı?

Ubuntu kurulduğunda wireless bağlantısı yapamıyorduk. Güncellemeleri yaptık yine bağlanamadık.
Araştırmalar sonucu buna ulaştık. Uyguladık. Çözüldü.

İlla 1.51 kullanılması zorunlu mu bilmiyorum. Ama zannetmiyorum zorunlu olsun. Çünkü program anladığım kadarıyla sürücüyü kurmaya aracı oluyor sadece.

heartsmagic

Bu durumda işler daha da garipleşiyor. Kimi kernelle çözdü olayı, kimisi de farklı bir sürücüyle. Bakalım nereye çıkacak ucu.
Açıklama için teşekkürler.

eren

Kernel ile ilgili olma ihtimali %90 çünkü Mandriva kernel güncellemesinden sonra da Wireless çalışmaz oldu. Şu an aynı kopma sorunu hem Pardus da hemde Mandriva da var.

Sorun bir çok Ubuntu tabanlı olmayan dağıtımı da etkilemeye başladı. Ben PC-BSD isimli BSD dağıtımında karar kıldım çünkü şu an onda bir sorun yok.

Geliştirici bir arkadaşım kullandığım dağıtımda böyle bir sorun olamayacağını iddia ettiği için uzaktan sistemime bağlandı ve 2 ayrı Wireless kartı test etti, ne yaptıysa çalıştıramadı, üstelik iki kartında resmi Linux sürücüleri var.

Bu can sıkıcı sorundan çok sıkılmaya başladım ve hangi dağıtımda wireless çalışıyorsa ona geçiyorum, geçtiğim dağıtımda sorun çıkınca bir diğerine geçiyorum ama bu geçiş nereye kadar devam edecek?

DeFacto

Bence 8.10 çıktıktan sonraki ayda bitecek. Yani kasım :) Bu kanıya Hardy Heron çıktıktan sonraki bir deneyimimle vardım. Çıktığı 2nci gün çektim Hardy'i ve kurdum konu komşuya da kurdum. Fakat çok ciddi bir sorunum vardı. Java sanal makinesi nedense çalışmıyordu. Ne LimeWire ne msn hiçbiri.. Ben de sizin gibi ümitsizliğe kapılıp Gutsy'e geçicektim ki 3 güncelleme yaptım ve çalıştı her ikisi ve diğer java uygulamalar.Bence şimdiden ümitsizliğe kapılmamalıyız.

atomkarinca

ndiswrapper ile ilgili bir sorun zaten hiç olmamıştı. Sorun dhcp den IP alamıyorduk. Intrepid'de 2.6.26.2 sürümü kernelle bağlanabildim fakat devamlı bir şekilde kopuyorum. Intrepid güncel Hardy paketlerinin aynı sürümlerini kullanıyor. Tek fark glibc  ve kernel.

erginemr

Belki de dizüstü/masaüstü bilgisayarında kablosuz ağı düzgün çalıştıran arkadaşlar varsa, yeni bir başlık altında bu modem/adaptörlerin bir listesini tutabiliriz. Böylece sorun yaşayan kullanıcılar, sorunun çözümünü beklemek yerine, -fiyatı da çok yüksek değilse- Ubuntu ile sorunsuz çalışan adaptörleri satın alarak kullanmayı düşünebilirler.

atomkarinca

Olalirde bu çözüm değilki. Benim kartım bütün ubuntu sürümlerinde bu zamana kadar sorunsuz çalıştı. Hardy hariç. Hazırlayacağımız listedeki bir kartın başka bir ubuntu sürümünde çalışacağının garantisi varmı? Bence ubuntu güvenilirliğine büyük bir darbe vurdu. Aylardır bllinen bir sorun ve çözüm yok açıklama yok ilgi yok. Aferin Canonical a Hardy sayesinde ubuntu yu iki gömlek geri götürmeyi becerdi. Bu sadece wpa olayı falan değil. Herkes herşeyi biliyor işte fazla konuşmanın anlamı yok.