Lenovo Z585 Format ve bir kaç soru daha

Başlatan spider909, 04 Eylül 2012 - 21:38:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spider909

Merhaba ben ilk laptopumu aldım da bir kaç sorum olacaktı. öncelikle modelim : lenovo ideapad Z585

1. sorum : şimd laptopda bulunan bazı özellikler var mesela akıllı dokunmatik yüzey yazmış buraya ama hiç bir klavuzda neyi kastettiğini ve bunun nasıl kullanılacağını yazmamış. bununla ilgili bilgiyi nereden edinebilirim.

2.Ben buna ubuntu yüklemek istiyorum ama format atınca orjinal windowsumu bir daha nereden kuracağım bilmiyorum ne cd geldi ne bişey. diski ikiye bölüp bir bölüme windows bir bölüme ubuntu kuracağım ama nasıl olacak birfikriniz var mı ?

3.bir de bu one key recovery nedir ne işime yarar kullanmalı mıyım gerekli midir?format atınca bir daha nereden kurabilirim?
I don't want to believe. I want to know. -Carl Sagan

sem

Yeni sistemde artık CD vermiyorlar, CD içeriğini harddisk in bir bölümüne gömüyorlar. Genelde bu recovery olarak belirttiğiniz kurtarma bölümü oluyor. Sistem açılışındaki mesajları takip ederseniz size basmanız gereken tuşu söylüyordur...

Bu bölümden format atabiliyorsunuz.

Ubuntu kurarken de bu bölüm dışında bir bölüme kurmanız gerkeiyor =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

spider909

Alıntı yapılan: sem0900 - 04 Eylül 2012 - 21:43:44
Yeni sistemde artık CD vermiyorlar, CD içeriğini harddisk in bir bölümüne gömüyorlar. Genelde bu recovery olarak belirttiğiniz kurtarma bölümü oluyor. Sistem açılışındaki mesajları takip ederseniz size basmanız gereken tuşu söylüyordur...

Bu bölümden format atabiliyorsunuz.

Ubuntu kurarken de bu bölüm dışında bir bölüme kurmanız gerkeiyor =)
o zaman plan şöyle:
önce o format yerine girip windowsun olduğu diski formatlayıp daha küçük bir bölüme ayırıcam. ayrılan öbür kısma da ubuntu kurucam. sonuçta 1.Windows 2.ubuntu 3.recovery kalmış olacak.
ama o format yerine nerden gireceğim acaba bu one key recovery dediği şeyle mi yapıcam yoksa bios ayarları ile ilgili bir şey mi? çünkü one key recovery ile başlatmak için de bir tuş var power tuşu yanında.

nasilolcekbuisler

Alıntı Yapspider909

recovery dedikleri kurtarma böümü bir dvd ye yazılıyor.bu işlem için bir tane çift katmanlı dvd yeterli oluyor.bahsettiğim yazım işi genellikle firmanın verdiği veri yazım programı ile yapılıyor.

bu sayede akıllı firmalar cd olayını da kullanıcıya kitleyerek  tasarruf ediyorlar.1cd deme bizim için küçük onlar için büyük bir adım  >:(. ben kurtarma dvd lerini kullanma taraftarı değilim.neden dersen firmalar onlara saçma sapan şeyler de yüklüyor ve bu yüzden kağnı hızında bilgisayara sahip olmamıza neden oluyorlar.

ben kurtarma bölümünü dvd ye çektikten sonra sildim.hiç bir işim de olmadı.bilgisayarın altına yapışık olan windows anahtarını kaybetmemen yeterli.herhangi bir windows cd sinden kurulum yapabilir.sorunsuzca güncellemeleri edinebilirsin.yukarıda yazdığım gibi bu yol daha iyi.

ibrahimcelik

Windows'un kullanmakta olduğu alanda kaç GB boş yer var? Eğer çoksa o bölümü küçülterek de Ubuntu için yer açabilirsiniz. Recovery yazan kısma dokunmasanız iyi olur çünkü ileride biçimlendirmede kullanmanız gerekebilir.Ya da DVD'ye yazıp silebilirsiniz. Yanlız şöyle bir durum var benim bilgisayarımdaki kurtarma bölümü tüm sabit diski biçimlendirip Windows'u tamamına yayarak kuruyordu ve bu Ubuntu'nun falan da silinmesine sebep oluyordu. Buna dikkat edin. Akıllı dokunmatik yüzey dediği de imleçsürerdir hani dört parmak sağa kaydırınca şöyle oluyor falan diye özelliklerinden bahsediyordur. İnternetten bulursunuz imleçsürer özelliklerini eğer kullanma kılavuzunda yazmıyorsa.

furkankalkan

Bence de direk silin gitsin o bölümü. Lenovonun sitesinde sürücüler var zaten. İşinize yarayan sürücüleri yüklersiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

spider909

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 04 Eylül 2012 - 22:51:09
Alıntı Yapspider909

recovery dedikleri kurtarma böümü bir dvd ye yazılıyor.bu işlem için bir tane çift katmanlı dvd yeterli oluyor.bahsettiğim yazım işi genellikle firmanın verdiği veri yazım programı ile yapılıyor.

bu sayede akıllı firmalar cd olayını da kullanıcıya kitleyerek  tasarruf ediyorlar.1cd deme bizim için küçük onlar için büyük bir adım  >:(. ben kurtarma dvd lerini kullanma taraftarı değilim.neden dersen firmalar onlara saçma sapan şeyler de yüklüyor ve bu yüzden kağnı hızında bilgisayara sahip olmamıza neden oluyorlar.

ben kurtarma bölümünü dvd ye çektikten sonra sildim.hiç bir işim de olmadı.bilgisayarın altına yapışık olan windows anahtarını kaybetmemen yeterli.herhangi bir windows cd sinden kurulum yapabilir.sorunsuzca güncellemeleri edinebilirsin.yukarıda yazdığım gibi bu yol daha iyi.
tamam o zaman formattan önce bir disk oluşturayım ne olur ne olmaz diye

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Eylül 2012 - 09:44:53

Alıntı yapılan: ibrahimcelik - 04 Eylül 2012 - 22:52:46
Windows'un kullanmakta olduğu alanda kaç GB boş yer var? Eğer çoksa o bölümü küçülterek de Ubuntu için yer açabilirsiniz. Recovery yazan kısma dokunmasanız iyi olur çünkü ileride biçimlendirmede kullanmanız gerekebilir.Ya da DVD'ye yazıp silebilirsiniz. Yanlız şöyle bir durum var benim bilgisayarımdaki kurtarma bölümü tüm sabit diski biçimlendirip Windows'u tamamına yayarak kuruyordu ve bu Ubuntu'nun falan da silinmesine sebep oluyordu. Buna dikkat edin. Akıllı dokunmatik yüzey dediği de imleçsürerdir hani dört parmak sağa kaydırınca şöyle oluyor falan diye özelliklerinden bahsediyordur. İnternetten bulursunuz imleçsürer özelliklerini eğer kullanma kılavuzunda yazmıyorsa.
windowsun kullandığı alan çok küçük zaten HDD 1 TB C diskinde 853GB boş alan var. 24Gb falan da recovery ayırmışlar.için de de 4-5Gb bir şey var onu başka bir diske kopyalayacağım ne olur ne olmaz diye dursun driverlar falan silinmesin. Ama format atacağım yere nasıl erişeceğim bilmiyorum hala? bios a girip nereden başlat diyeceğim Hdd den başlatınca kurulu windows açılacak çünkü :S garip bir durum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Eylül 2012 - 09:45:37

Alıntı yapılan: dewilman - 04 Eylül 2012 - 23:04:00
Bence de direk silin gitsin o bölümü. Lenovonun sitesinde sürücüler var zaten. İşinize yarayan sürücüleri yüklersiniz.
Böyle de yapabilirim ama işte nasıl format atacağımı bilmiyorum   :D masaüstünde dvd den boot et diye ayarlardım şimdi ne yapacağım

furkankalkan

H2O bios kullanıyorsanız
Ayarlar için f2 tuşuna boot aygıtı seçmek için f12 tuşuna basınız.
Lover

spider909

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Eylül 2012 - 12:20:13
H2O bios kullanıyorsanız
Ayarlar için f2 tuşuna boot aygıtı seçmek için f12 tuşuna basınız.
işte basıyorum ama windows kurulum ekranına nasıl gelicem yani bu windowsun kurulu olduğu bölümü ikiye bölüp öteki kısmada ubuntu kuracağım sonra. ama o windows kurulum ve bölümlendirme yerine ulaşamadım bir türlü

furkankalkan

Windows CD niz yok mu ? Varsaf12 ye basıp cd sürücünüzün modelinin yazdığı kısma basın.
Lover

spider909

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Eylül 2012 - 12:43:39
Windows CD niz yok mu ? Varsaf12 ye basıp cd sürücünüzün modelinin yazdığı kısma basın.
varda hep crackli falan korkuyorum şimdi crackli windowsla gidip şifre girersem karışır diye o kadar para werdim sonuçta windows'a da o yüzden içinde diyor herkes ordan kurabilsem süper olacak işte yada microsoft'un kendi orjinal sitesinden indirebilsem keşke

furkankalkan

Aslında para verdiğiniz CD içeriği değil o içeriği kurabilmek için aldığınız Serial (Seri Numarası / Lisans kodu) dur. O yüzden seri kodu içinde olmayan ve sürümünüze uygun herhangi bir iso + lisans kodunuzla windows kurabilirsiniz.
Lover

spider909

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Eylül 2012 - 14:15:07
Aslında para verdiğiniz CD içeriği değil o içeriği kurabilmek için aldığınız Serial (Seri Numarası / Lisans kodu) dur. O yüzden seri kodu içinde olmayan ve sürümünüze uygun herhangi bir iso + lisans kodunuzla windows kurabilirsiniz.
lenovo servisini aradım adam formatlamadan bölüm ayarladı ama ubuntu kurulumu başlatamıyorum şimdi de
error:prefix is not set diye bir hata veriyor içinde ubuntu olan usb yi seçice sonra
ubuntuyu kur,dene diye ve bir tane daha seçenek çıkıyor hangisini seçersem seçeyim siyah ekran çıkıyor karşıma orda kalıyor.

furkankalkan

Wubi mi kullanıyorsunuz. Live USB kullanıyorsanız Alternate iso ile deneyebilirsiniz.
Lover

spider909

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Eylül 2012 - 14:32:58
Wubi mi kullanıyorsunuz. Live USB kullanıyorsanız Alternate iso ile deneyebilirsiniz.
Hayır hiç wubi nedir bilmiyorum ki. Ben masaüstü Ubuntu bilgisayarım var onda oluşturuyorum içindeki başlangıç diski Oluşturucu programı ile yapıyorum dvdye yazdım yine olmadi

heartsmagic

Benim anlamadığım neden illa Windows'u yeniden kurmak istiyorsun? Sen buna "formatlamak" diyorsun benim anladığım şeyse yeniden kurmak. Eğer istediğin şey Ubuntu kurmaksa sana daha önce söylendiği gibi diskten biraz bölüm ayırırsın olur biter. Windows'un disk yönetimi ile bile bunu yapabilirsin. Ayır Ubuntu için istediğin kadar boyutta bir yer, sonra kur kendisini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MRWhite

amd işlemci ile amd ekran kartı linuxte sorunsuz çalışmakta mı?

heartsmagic

@MRWhite, sorununun yeri bu başlık değil. Daha fazla uzatmadan şu cevabı vereyim. İşlemci elbette sorun olmaz, grafik kartına gelince modelinin ne olduğuna bağlı olarak cevaplar değişebilir. Modeline göre forumda arama yap lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nasilolcekbuisler

Alıntı Yapspider909

sen en iyisi youtube gibi görüntülü kanallardan linux nasıl kurulur?windows nasıl kurulur konularına bak.ayrıca bir hata iletisi alırsan o iletiyi forumda arattır.eğer linux dünyasında ilk defa senin aldığın bir hata değilse çözümü vardır.bulamazsan konu aç .senin için daha rahat olur,işin çabuk yürür.

MRWhite

Sanırım yanlış anlaşıldım lenovo z585 modelinde amd işlemci ve amd ekran kartı mevcut daha önce bu tarz bir cihaz kullanmadığımdan sormuştum

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: MRWhite - 05 Eylül 2012 - 20:58:08
amd işlemci ile amd ekran kartı linuxte sorunsuz çalışmakta mı?

evet rahat bir şekilde  problem olmadan çalışır.sadece çok yeni ekranlarında kısa süreli problemler oluyor.onlarda hallediliyor.eğer ekran kartın 1 sene yada daha eski ise istisna harici sorun çıkarmaz.önerilen sürücüleri kur.nasılsa oyun oynamayacaksın.