Terminali Sildim Acil Yardım

Başlatan burak444, 09 Eylül 2022 - 10:08:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burak444

Arkadaşlar merhaba. Ubuntu 22.04 kullanıyorum. Acemiyim, easybuild diye bir eklenti kurmaya çalışıyordum ve python pip3 diye bir eklenti kurdum. Daha sonra bu eklentiyi silmeye çalışırken yanlışlıkla sudo apt remove python yaptım. Daha sonra terminali kapatmadan hata yaptığımı farkettim ve sudo apt install python yaptım ve terminalden çıktım. Fakat şu an terminal kayboldu veya silindi.

nxjoseph

Alıntı YapDaha sonra terminali kapatmadan hata yaptığımı farkettim ve sudo apt install python yaptım ve terminalden çıktım. Fakat şu an terminal kayboldu veya silindi.
Merhaba. Alt+f2 tuşlarına basıp gnome-terminal yazmayı dener misiniz?

burak444

Olmadı :(

[eklenti yönetici tarafından silindi]

nxjoseph

Terminal emülatörünüz (gnome-terminal) silinmiş olmalı. Python kaldırmak istemişsiniz ama gnome-terminal gitmiş. :P

Sanırım bağımlılık olarak kaldırıldı.

Ctrl+Alt+f2 yapın, bu şekilde tty ekranına gideceksiniz ve direkt olarak terminal ile karşılaşacaksınız. Girişinizi yapın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt install gnome-terminal -y

Tekrar masaüstünüze dönmek için Ctrl+Alt+f7 (?) yapın. Üstteki işlemi tekrar gerçekleştirin veya Ctrl+Alt+t kısayoluyla terminali açmayı deneyin.

burak444

Başka bilgisayardan yazıyorum :( Çıkamıyorum buradan

nxjoseph

Ctrl+Alt+f1 tuşlarını deneyin.

burak444

Bütün f tuşlarını denedim, olmuyor

nxjoseph

??? O zaman tekrar Ctrl+Alt+f2 yapıp aşağıdaki komutu deneyin.

sudo systemctl restart gdm

burak444

Failed to restart gdm.service: Unit gd.service not found. Dedi :(

nxjoseph

Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.
sudo reboot

burak444

Böyle kalıyor.

nxjoseph

Sadece gnome-terminal silinmemiş gibi...

login istiyor o yüzden girişinizi yapın ve aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırın.
sudo apt install gdm3 -y

sudo systemctl enable gdm

sudo systemctl start gdm

burak444

İlk komutu yazdıktan sonra üsttekiler çıktı diğer ikisi de çalışmadı. Şunu da söyleyeyim ubuntu da önemli dosyalarım yok sadece wrf diye bir model var onu kurmaya çalışıyorum. Yani format atmam gerekiyorsa atabilirim.

nxjoseph

İnternet bağlantınız yok gibi. O zaman format atabilirsiniz.

burak444

Aslında var internet bağlantım. SSD'de şu an ubuntu kurulu, bir de yerel disk d'de(hdd) dosyalarım var. Onları silmeden format atabilir miyim? Onlar silinecekse ubuntuyu kurtarmayı deneyeceğim.

nxjoseph

Alıntı YapAslında var internet bağlantım.
Nasıl? Bilgisayarınızda internet olmadığı için dediğim işlem başarısız oldu. Aşağıdaki komutu deneyip fotoğraf atabilir misiniz?

sudo systemctl status NetworkManager

burak444

Şu an kablolu olarak bağlantım mevcut, ubuntuyu da bu internetle kullanıyordum zaten. Fakat üniversitenin interneti onunla alakalı bir şeyse bilmiyorum.
Komutu yazınca active(running) yazıyor.

nxjoseph

sudo apt-get update
komutunu deneyebilir misiniz?

burak444

Yazdım.

nxjoseph

ping -c 3 google.com
Bunu da deneyebilir misiniz?

burak444

ping: google.com: Temporary failure in name resolution. dedi

nxjoseph

İnternet kablosu ubuntu bilgisayarınıza bağlı değil mi? İnternette sorun var gibi görünüyor. Format atarken sadece SSDye yeniden Ubuntu kurulumu yaparsanız HDD deki dosyalar silinmez.

burak444

Ubuntu kurulu olan bilgisayarıma bağlı. Sanırım en iyi çözüm format atmak olacak. Onunla ilgili bildiğiniz bir başlık var mı acaba? Çünkü hdd'deki bilgilerim çok önemli.

nxjoseph

lsblk
komutundan sonra fotoğraf atabilir misiniz? bu komut diskleriniz hakkında bilgi verecektir.

burak444

Buyrun.