Mouse ve Klavye çalışmıyor

Başlatan QueenTic, 26 Haziran 2020 - 14:08:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

QueenTic

Gigabyte 970a ds3p anakart kullanıyorum ubuntu veya diğer dağıtımlardada mouse ve klavye sorunu yaşıyorum, Sistem açılıyor ilk başta normal ekran geldiğinde klavye ve mouseyi hareket ettiremiyorum farklı klavye ve mouse denedim internet üzerindede araştırma yaptım çözüm bulamadım.
Manjaro kde sürümündede ilk ekran geliyor boot et dediğimde sistem açıldığında yine klavye ve mouse gelmiyor haliyle kurulum yapamıyorum.

haiko

Bios ayarlarınızı kontrol edin. Bu ayarlarda iken yeni kurulum deneyin. Klavye-mouse ayarlarınız aşağıdaki gibi olmalı.
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

QueenTic

Hocam resimdeki ayarlamaları anakart üzerinde bulup değiştirmeyi denedim fakat bulamadım.

Mitsukuni

Merhaba,
@haiko'nun dediğine ek olarak, bazı anakartlarda klavye ve fare için kullanılan USB girişi sayısı sadece 2 adet oluyor dolayısıyla bu girişler haricindeki yerde takılı olan klavye ve fare çalışmayabilir. Gerçi anladığım kadarıyla Linux harici düzgün çalışıyor sanırım. Siz yine de bir deneyin derim.

QueenTic

Sorunu çözdüm sonunda USB 3.0 Portuna takmak aklıma geldi birden ne kaybederim dedim çalıştı tek yapmam gereken 3.0 portunda kullanmakmış 2 gündür uğraşıyorum sonunda oldu. Çabalarınız için teşekkür ederim iyi günler dilerim.  :)

illedelinux

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 27 Haziran 2020 - 16:18:47
Merhaba,
@haiko'nun dediğine ek olarak, bazı anakartlarda klavye ve fare için kullanılan USB girişi sayısı sadece 2 adet oluyor dolayısıyla bu girişler haricindeki yerde takılı olan klavye ve fare çalışmayabilir. Gerçi anladığım kadarıyla Linux harici düzgün çalışıyor sanırım. Siz yine de bir deneyin derim.

Kafamı meşgul eden bir soruydu, bir bilgisayarın klavye ve mouse'si bütün dağıtımlarda neden çalışmaz, hiç bir fikir yürütememiştim, takdiri hak ettiniz :)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Mitsukuni

@illedelinux
Açıkçası sadece gözlem neticesinde yazmıştım, sebebini araştırdığım bir konu değildi. :)
BIOS'taki klavye ve fare için USB desteği seçeneğinin sadece anakarta doğrudan bağlı USB girişleri için geçerli olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Master/slave mevzusu olabilir. Benzer şekilde kurulum için kullanılan flash bellekler de her USB girişinde çalışmayabiliyor.

@QueenTic
Sorununuz çözüldüyse bkz. Çözülen başlıların etiketkenmesi

OmerDeniz

Merhabalar, lütfen bana da yardım ediniz.
Aynı sorunu bende yaşıyorum ama önerilen çözümler bende işe yaramadı. Yaşadığım hatayı tekrar özetliyeyim.
Laptopu "sudo reboot now" komutu ile yeniden başlattım açtım.Oturum açma kısmına kadar bir sıkıntı olmadı.Hesabımı seçip şifremi yazıp giriş yaptım.Ancak Masaüstü açılınca ne mouse hareket edebiliyor ne klavyem çalışabiliyor.Harici mouse ve klavye de denedim.Farklı USB girişini de denedim. İşe yaramıyor. Lütfen yardım edin PC yi kullanılamaz halde.