[Deneyimli Kullanıcı için]Ubuntu 9.10 Karmic Ati HD 4650 Ekran Kartı Kurulumu

Başlatan fcengiz, 11 Aralık 2009 - 22:52:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fcengiz

Burada Ati'nin kendi sürücüleri değilde, 3D destekli yeni Açık Kaynak sürücülerinin kurulumu anlatılmaktadır.  

1-Öncelikle daha önceden eğer Ati sürücüsü kurmuşsanız kaldırıyoruz. (Ubuntu deposundaki dahil)

2-Kernelimizi 2.6.32 ye buradan yükseltiyoruz. http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.32/ (Sizin için uygun olanları indirip kurun. Kurulurken grub açılış parametrelerini otomatik olarak grup.cfg dosyasına ekliyor)

3-3d destekli yeni sürücüler için gerekli Launchpad deposunu ekliyoruz. Menüden Sistem>Yönetim>Yazılım Kaynakları 'nı açıp Diğer yazılımlar bölümünden Ekle'yi tıklayıp şunu giriyoyuz ppa:xorg-edgers/ppa

4-Yeni eklediğimiz depodaki yeni xorg ve sürücüleri güncellemek için terminalde (Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim) şu komutu giriyoruz sudo aptitude update && sudo aptitude upgrade

5-Son olarak /etc/X11/xorg.conf ayar dosyasında 'ki "Device" altındaki "Driver" karşılığını "Ati" olarak değiştiriyoruz. (Aşağıdaki örnek dosyadaki gibi)
Alıntı Yap# Arquivo /etc/X11/xorg.conf
   Section "Screen"
       Identifier   "Default Screen"

DefaultDepth   24
   EndSection

Section "Module"
       Load   "glx"
   EndSection

Section "Device"
       Identifier   "Default Device"
       Driver   "ati"
   EndSection

Artık bilgisayarı yeniden başlatıp Terminalde glxinfo | grep render komutunu girerek kontrol edebiliriz. Çıktı aşağıdaki gibi yada benzeri gibi ise Menüden Sistem>Tercihler>Görünüm'ü tıklayıp Görsel Efektleri etkinleştirebiliriz.
Alıntı Yapdirect rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R600 (RV730 9498) 20090101 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 TCL

ve mutlu son :)

Benim bilgisayarımda gerçekten  performanslı bir şekilde çalışmakta. 9.04 deki Ati sürücülerinde ki gibi takılmalar da yok ve gayet stabil. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım varsa bir yanlışım düzeltirseniz sevinirim. Bu yazıyı Değerli @heartsmagic 'in mesajı üzerine biraz geçte olsa yeniden düzenledim. Yararlandığım orjinal kaynak aşağıdadır.Oradan da bakabilirsiniz. Saygılar......

http://blog.oznek.com.br/2009/11/19/ati-radeon-hd-4650-e-ubuntu-linux-9-10-karmic-koala/

heartsmagic

@cerkez57, vaktin varsa bunu forumda ayrı bir başlık olarak görmek isteriz :)
İlk iletini düzenleyerek buraya da geçebilirsin. Aslında kaynak açık anlatmış fakat yeni kullanıcılar hem Ubuntu'yu hem de kaynaktaki dili çözmek için uğraşmasınlar değil mi? :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umurcan

1-) sürücü kurmadım. kurulu geldiyse bile nereden kaldırılacağını bilmiyorum
2-) o sitedeki kernellerden hangisinin benim ubuntuma uyumlu olduğunu bilmiyordum. Başlıkta ubuntu 9.10 için dediğine göre en azından 9.10 için hangisinin kullanılacağını söyleyebilirmisin
3-) en azından bunun yapabildim
4-) komutu girdim ama ondan sonra ne yapılacağı açıklanmamış. İlk defa ubuntu kullanan biri olarak gözüme nü göründüyse onu yaptım. Sonuç olarak bir şeyler indi bende inenleri kur dedim g tuşu ile.
burada film kopuyor işte. karşıma bir mesaj geldi çoklu seçenekli. Grub update etmekle ilgili. olsun yapalım dedim. sonuç olarak bilgisayar yeniden başlatıldı.
Şimdi sorun: gurb n-menümde 2 ubuntu girişi var;
biri 2.6.31.19, diğeri 2.6.31.14 ama bunların ikisine de girmek istediğimde açılma sesi geldikten sonra o dolum ekranında bilgisayar donuyor.

heartsmagic

@umurcan, hd serileri için buradakini yapman gerekmiyordu aslında. Gerçi sen de haklısın başlığı buna göre vermişiz. Fakat altta açıklama var açık kaynaklı olanlar için diye. Ancak yeni kullanıcıların sürücü ayırt etme imkânı yok sanırım.
Sen beşinci adımı yaptın mı? Yoksa dördüncü adımdan sonra paketler güncellendikten sonra mı bu oldu?

umurcan

4 bitti. bilgisayar yeniden başladı sonra bu hale geldi. tamda ne güzel kurdum derken ne hale geldik ya of :-[

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2010 - 00:12:06

Bu arada ubuntu kendisi de uyarı verdi sürücü için ama o uyarının çıktığı yerden güncellemeye kalkınca herseferinde daha başlamadan hata verdi. O yüzden bende böyle alternatif yollar aradım

heartsmagic

"Recovery" kipinde açarak sistemi 4. adımı tekrarla ve sorulan soruyu Enter'a basarak geç. Fakat sen xorg-edgers depolarını eklediğin için sorun Xorg'dan mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Hangi paketlerin güncellendiğini bilmemiz lazım, ancak sanırım sen not almamışsındır.

Bu durumda, eğer uğraşırım diyorsan üzerine gidebiliriz. Fakat yeniden kurulum bana sadece 1 saat kaybettirir, başka da bir şey olmaz diyorsan bence yeniden kur.

umurcan

Ben baştan kurarım daah ahiç bi şey yapmadım zaten bi vlc bide amarok kurdum onlar da bi şey değil nasılsa. Ama nasıl baştan kuracağım? Bana kalsa ben yine çalışsan cd den girip ubuntunun olduğu kısmı formatlar sonra yeniden kurarım ama yine bi haltlar yemiyim diye de tırsıyorum :D benim dediğim gibi mi olacak yoksa başka bi yolu mu deneyecez?

heartsmagic

Başka bir şeye gerek yok. Şu an kurulum işini çok kolay halledersin zira hazır bölümlerin var. Kuruluma geç ve Ubuntunun kurulacağı bölüm olan kök bölümü (/) şu an Ubuntu'nun kurulu olan bölüm olarak belirle. Gerisini Ubuntu halledecektir. Tek dikkat etmen gereken şey yanlış bölüm seçmemek. Eh, onu da yaparsın sanırım. Sonuçta ext4 olan bir bölüm vardır diskinde.

ırmak

@umurcan
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,15903.0.html
konusunda belirtilen linkten ekran kartınızın Linux sürümünü indirip sorunsuz kullanabilirsiniz.

umurcan

Yine çok teşekkür ederim. Kuruluma da geçeyim hemen :D

BayboraKaan

Affınıza sığınarak başlığı düzenledim. Dün gece yaşadığım bir sıkıntı yüzünden bu yollu denedim. Sonuç olarak yeni kernel hazır değil wireless'ı tanımadı. Gece çok geçti uğraşmak için ve yeniden formatladım :D

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16571.0.html

Sorunumu bu şekilde çözdüm.

setare

Burada anlatılanı denemek istiyorum. ubuntu 9.04 kullanıyorum.
Alıntı Yapppa:xorg-edgers/ppa
bunu eklemek istedim ama "kaynak ekle" aktif olmuyor

Bu konuda yardımınızı bekliyorum
----
sanırım bu linkteki ile aynı
https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ppa

beatbox22

Merhaba, bende ati hd4650 mevcut. Deneyimli kullanıcı değilim ama birkaç değişik yükleme sayfasını izledim ve yükleyemedim, sizin çözümünüzü denedim ve son aşamadaki driver karşılığını ati olarak değiştirirken kaydedemedim. farklı kaydet falan diyor. durum daha da kötüleşti ekran dalgalanmaya başladı. eski fglrx yüklü moda dönmeye razıyım. öylece kaldım :o

Arkadaşlar bir ekleme yapmak istiyorum. driver karşılığını yabancı bir forumdan öğrenip "gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf" koduyla elle değiştidim, dalgalanma bayağı bir azaldı. Çok şükür.. Artık keyfe keder bir sorunum var. açılan kutularım (pencereler demiyorum!) extra görsel efektle çalışıyordu, şimdi tekrar extra seçeneğimi etkinleştiremedim, sebebini biliyorsanız ve yazarsanız sevinirim, yoksa sorun değil, insanoğlu hep daha fazlasını ister çok da şımarmaya gerek yok heralde. her neyse, sağolun..

fcengiz

@beatbox22 terminalde
glxinfo | grep render komutunun çıktısına bakabilirmisin.

Şöyle bir çıktı varsa
Alıntı Yapdirect rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R600 (RV730 9498) 20090101 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 TCL

sorun olmaması lazım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2010 - 20:04:20

@setare 9.04 'te denemedim ama aşağıdaki şekilde eklersen olabilir.

Alıntı Yapdeb http://ppa.launchpad.net/xorg-edgers/ppa/ubuntu jaunty main

beatbox22

çok iyi hatırlattınız, bu komutu daha önce de denedim, hep şu yanıtı veriyor:

X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  153 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  16
  Current serial number in output stream:  16

yani komutu mu yanlış yazıyorum diye ayrı yazdım, birleşik yazdım ama komut çalışmadı.. bir de donanım sürücülerinden ATI/AMD için sahipli FGLRX sürücüsü etkin değil ve etkinleştiremiyorum. onda da:

Sorry, installation of this driver failed.

Please have a look at the log file for details: /var/log/jockey.log

uyarısını veriyor.

fcengiz

@beatbox22 glxinfo | grep render komutunun çıktısı ekran kartının tanınmadığını gösteriyor. Yazının başındaki işlemleri sorunsuz olarak tamamladın ise sorun olmaması lazım. Çünkü benim kartım HD4650 ve sorunsuz olarak kullanmaktayım. FGLRX sürücüler zaten sorunlu olduğu için açık kaynak sürücüleri kurdum. İstersen tekrardan bir gözden geçir. Saygılar....

xemih

semih@semih-Aspire-6930G:~$ glxinfo | grep render
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  137 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  18
  Current serial number in output stream:  18
semih@semih-Aspire-6930G:~$

sanki hic bir driver yuklu degil gibi gozukuyor. pencere taşıken falan donuk dokun taşıyor. dediğinizi yaptım bu çıktı..

heartsmagic

@xemih, ppa deposunu ekleyebildin mi başarılı bir şekilde? Her şeyden önce kendi grafik kartına göre bu bölümde uygun başlığı bulabildin mi?

stratovarius

@xemih driverı nasıl kurmaya çalıştınız. Yukarıdaki anlatım mesa driverları için. Tahminime göre siz ati sürücüsünü kurmaya çalışmışsınız ?