[Yardım] Linux Server Hakkında Kaynak

Başlatan ynswtf, 09 Mayıs 2020 - 00:14:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ynswtf

Merhaba üstatlarım benim sorunum şu şekilde:

Öz Söz
Bu zamana kadar hep Plesk, Vesta gibi paneller kullanarak projelerimi hep yayınladım. Ancak dolar kurunun artması ve bilgimi güçlendirmek adına sıfırdan bir linux server'a (ubuntu 18.04) hangi işlemleri yaparak, Plesk veya Vestanın yaptığı iş bir nevi yapabilirim. Bunu bana detaylı anlatan, mümkünse Türkçe kaynak bir kitap önerebilirmisiniz?

Detaylı
Boşta bir bilgisayarım vardı, bu bilgisayara ubuntu server kurdum fakat 192.168.**.** tarafında local çalışıyor. Ama bu sunucuya yüklediğim(PHP ile yapılmış) bir projeyi nasıl dış dünyaya açabilirim. Statik IP satın alıp hangi işlemleri yapmam lazım ve bu işlemin adı nedir? En büyük sorunum bu, yapmak istediğim şeylerin isimlerini bilmiyorum bu yüzden sıfırdan bir linux sunuda PHP ile geliştirilmiş mysql + postresql gibi databaselerin olduğu güvenlik paketlerinin, email servislerini çalıştırabileceğim ve hepsinden önemlisi mx ns txt ayarlarını nasıl yapabileceğimi ve hangi isimle bu sorunlarımı araştırabileceğimi öğrenmem gerekiyor. Bana öyle bir kaynak gerekiyorki. Bu isimlerini bilmediğim şeyleri bana öğretmesi ve ufkumu açması. Mesela merek ettiklerimden bir tanesi

Domain nasıl ekleniyor ve projenin dosyasına nasıl bağlanıyor?
localhostda çalışırken localhost/projeadi yada localhost:8080 yerine projeadi.example yapmak için (Macbook'a geçmeden önce) yanlış değilse /etc/hosts dosyasına nano ile projeadi.example belirtmemiz gerekiyor ve etc/apache2/sites-available klasörü içinde 000-default.conf kopyalanarak projeadi.example bilgileri değiştiriliyor. Server tarafındada mı bu şekilde olması gerekiyor? Bu doğru bir hareketmi?

Peki eklenen domaine dns ayarları gerekirse bunu nasıl sağlayacağım?
MX değeri TXT gibi değerler atanması gereken durumlar olacak bunu nereden yapacağım? Hatta bu olayı hangi isimle araştıracağım?

İşte dostlar benim sorunum böyle umarım anlatabilmişimdir. Benim çok detaylı bilgi kirliliğine yol açmayacak bir kitap gerekiyor? Varmı bildiğiniz böyle bir kaynak?

Teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Mayıs 2020 - 11:49:07

Konu güncel ve bir ekleme yapmak istiyorum.

Bu konunun uzmanlık alanı varmı? PHP Developer için bu durumu bilmek gerekirmi aslında? Yani bu işi uzmanlaramı bırakmalıyım acaba? Eğer durum öyle ise bu konuda bana ücretli uzmanlık yapabilecek varmı, sorularım arasında dockerda olacak.

ynswtf

Bir fikir verecek arkadaş yokmu ya :D Güncel konum

haiko

Buraya yazmış olduğunuz tüm ayrıntıları Hostinger' a mail atarsanız size en kısa zamanda güncel bilgiler vereceklerdir. Firmanın kendisi de Linux tabanlı çalışıyor.  Siteye kayıt oluyorsunuz; ve bir ay free olarak demo sitenizi kurduktan sonra kafanıza göre 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık uygun fiyatlarda size serverı sunuyorlar. Hostinger
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

ynswtf

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Benim tam olarak sorunum bu değil. Google cloud'dan sunucu alır vestacp yükler geçer giderim. Asıl mevzu: siz sunucunuza yeni bir alan adı eklediğinizde vestada bunu yapmak 5 dakika ama bu süreç nasıl oluyor. Vesta nerelere dosya açıyor, bu alan adını hangi komutlarla eklemeye çalışıyor. Benim merak ettiğim alan burada. Bildiğim kadarıyla yine bu tür firmalar belki benim sorunuma ücretli bir destek verebilir fakat bir yazmak lazım.

haiko

Alıntı yapılan: ynswtf - 10 Mayıs 2020 - 13:22:50
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Benim tam olarak sorunum bu değil. Google cloud'dan sunucu alır vestacp yükler geçer giderim. Asıl mevzu: siz sunucunuza yeni bir alan adı eklediğinizde vestada bunu yapmak 5 dakika ama bu süreç nasıl oluyor. Vesta nerelere dosya açıyor, bu alan adını hangi komutlarla eklemeye çalışıyor. Benim merak ettiğim alan burada. Bildiğim kadarıyla yine bu tür firmalar belki benim sorunuma ücretli bir destek verebilir fakat bir yazmak lazım.

O siteden güncel bilgi almak ücretli değil. Bence siz hemen mailleyin bu konuyu. Eminim size en kısa zamanda geri dönüş yapacaklardır. Bilgi elinize güncel linux kodlarıyla geçecektir. Hem buradan, hem oradan bilgi beklemek bence daha mantıklı diye düşünüyorum. Kolaylıklar diliyorum.
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

ynswtf

Dediğiniz gibi yaptım ve bir mail attım firmaya sunucu yapılandırmam için ücretli desteğiniz varmı diye. Teşekkür ederim bu arada zaman ayırdığınız için.