CANON MF 4270 YAZICI SORUNU

Başlatan inandikmen, 28 Aralık 2012 - 10:21:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

inandikmen

Yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım (12.10).  Yeni olduğumdan cahilliğime verin lütfen. Canon MF 4270 yazıcımı tanıtamadım. Üreticinin sitesinden sürücülerini indirdim, yazıcıyı pc görüyor ama ne yaptıysam olmadı. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

cagriemer

Foruma hosgeldiniz.

Yazdirmaya calistiginizda herhangi bir hatayla karsilasiyor musunuz? Yaziciyi gorup yazdirma islemi yapamamasi garip cunku.

inandikmen

Sanırım yazıcıyı tanımlama prosedürünü yanlış uyguluyorum. Üreticinin vermiş olduğu sürücü içerisinde RPM klasörü var. Yazıcıyı kurmak istediğimde SYSTEM---YAZICILAR---EKLE    yolu ile yaptığımda PPD dosyası istiyor. RPM altında SOURCE klasöründe PPD dosyası var ve çok sayıda .ppd uzantılı dosya var. Yükleme istediğimde sadece 1 tanesini seçebiliyorum
o zaman da eksik driver dosyası hatası veriyor. Komut ekranı ile konu ile ilgili hiç işlem yapmadım. Daha doğrusu nasıl olduğunu bilmiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2012 - 13:50:04

''DURDU-YAZICI BAĞLANTI'' HATASI VERİYOR.

cagriemer

CNCUPSMF4200ZK.ppd isimli dosya varsa o suruculer arasinda bir de yeniden o dosya ile tanitir misiniz yaziciyi? Ben de bu arada guncel surucu var mi diye bakayim.

inandikmen

Söylediğiniz dosya var yükleyince aşağıdaki hatayı veriyor.

'Canon-MF4200-Series-2' yazıcısı '/usr/lib/cups/filter/pstoufr2cpca' programına gerek duyuyor ama şu an yüklü değil. Lütfen bu yazıcıyı kullanmadan önce programı yükleyin

cagriemer

O zaman suruculeri alien ile -rpm olduklari icin- yuklemeyi deneyebilirsiniz.

sudo apt-get install alien
sudo alien -k ilk-surucunun-yolu
sudo alien -l ikinci-surucunun-yolu

Iki surucu paketi cikiyor arsivden degil mi?

inandikmen

sudo apt-get install alien komutuile yükleme yaptım

sürücü dosyasında 

CNCUPSMF4200ZK.ppd
CNCUPSMF4200Zj.ppd
CNCUPSMF4200ZS.ppd

dosyaları mevcut.

sudo alien -k ilk-surucunun-yolu
sudo alien -l ikinci-surucunun-yolu

komutlarında yolu nasıl göstereceğimi bilmiyorum.  bunlar masa üstünde kayıtlı  ve  dosyadan çıkardım yalın halde duruyorar.

cagriemer

Alien'a gostermeniz gerekenler rpm dosyalari. Mesela masaustunde duruyorsa ~/Masaustu/blablabla.rpm gibi.

inandikmen

Masa üstünde iki adet rpm dosyası mevcut  bunlar

cndrvcups-common-2.10.1-x86_64.rpm        ve
cndrvcups-ufr2-uk-2.10-1_64.rpm               dosyaları

~$ sudo alien cndrvcups-ufr2-uk-2.10-1.x86.rpm   şeklinde yazdığımda

File "cndrvcups-ufr2-uk-2.10-1.x86.rpm" not found. hatası  geliyor.   (-k) ve (-l) yazdığımdada aynı şey oluyor.
Anlayacağınız üzere yine beceremedim.  Konsol komutlarını yanlış kullandığım kanaatindeyim.
Saygılar.

cagriemer

-l de bir hata olmus ikisi de -k olacak. Terminal actiginizda ev dizininizde acarsiniz. O yuzden masaustundeki paketleri Desktop/paket.adi gibi belirtmeniz gerekir. Ubuntu'yu Turkce kullaniyorsaniz Desktop Masaüstü olarak gecer.