Murat Yıldırımoğlu şahsın ilginç bir makalesi

Başlatan egcodes, 23 Mayıs 2011 - 21:57:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egcodes

http://www.muratyildirimoglu.com/makaleler/yalancilinuxcular2.htm

Eğer söyledikleri doğruysa ki bana öyle göründü bir fikri savunurken suyunu çıkarmamak gerek, haksız duruma düşülebilir.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

utdmr

Yazının geneli bence de doğru olmasına rağmen, katılmadığım bir kaç nokta var:

• Sunucu pazarında Unix tabanlı sistemlerin hakim olduğu bir gerçek. http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems adresinde çeşitli karşılaştırmalara bakabilirsiniz, birim başına olan sayımlarda Linux+Unix türevleri her zaman geride bırakmıştır Windows'u. Windows'un hakim olduğu tek alan masaüstü bilgisayarlar şu anda. Gerek mobil sistemler olsun, gerek gömülü sistemler, hepsinde Linux öndedir. Ve de bir ankette Linux'un seçilmesinin ücretsiz olmasından çok, teknik gereksinimler olduğu yazıyordu.
  • Evet, Linux'un bellek yönetimi daha iyidir. Windows gibi 4GB RAM'in 1GB'sini kullanıp kalanları boşa harcamaz, sık kullanılan dosyaları belleğe atar, daha hızlı erişim sağlar. Bir çok kez "Neden Linux fazla bellek kullanıyor" sorusunun cevabı olarak geçmiştir bu.

Yazının geneli Linux kullanıcıları arasındaki yaygın birkaç miti söylüyor, ki bu forumda da çoğu kişi onların yanlış olduğunu söyleyecektir. Ama biri Windows kullanıcıların Linux hakkında düşündükleri doğru bilinen yanlışları yazsa, bu yazıdan kat be kat daha uzun ve eğlenceli olacağını söyleyebilirim :D.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Xmetalic

Zaten microsoft mükemmelde biz anlayamadık yetersiz kaldık eşke microsoft her işletim sistemine 500 dolar istese bu mükemmelik böyle ucuza satılıp değeri düşürülmemeli ve her donanım sadece ve sadece windosws ile çalışacak şekilde üretilmeli zira satılan her bilgisayar ile zorla satılması yeterli değil gerekli büyümeyi sağlayamıyor Microsoft hepimizin babasının malı sayılır onu ve tekelci uygalamalarını ölesiye savunmalıyız bu mükemmelik değerini bulmalı.
Baarnah bassah olmuyomu :D  http://mageia-tr.org/forum/index.php

egcodes

Alıntı yapılan: utdmr - 23 Mayıs 2011 - 22:24:38
Yazının geneli bence de doğru olmasına rağmen, katılmadığım bir kaç nokta var:

• Sunucu pazarında Unix tabanlı sistemlerin hakim olduğu bir gerçek. http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems adresinde çeşitli karşılaştırmalara bakabilirsiniz, birim başına olan sayımlarda Linux+Unix türevleri her zaman geride bırakmıştır Windows'u. Windows'un hakim olduğu tek alan masaüstü bilgisayarlar şu anda. Gerek mobil sistemler olsun, gerek gömülü sistemler, hepsinde Linux öndedir. Ve de bir ankette Linux'un seçilmesinin ücretsiz olmasından çok, teknik gereksinimler olduğu yazıyordu.
  • Evet, Linux'un bellek yönetimi daha iyidir. Windows gibi 4GB RAM'in 1GB'sini kullanıp kalanları boşa harcamaz, sık kullanılan dosyaları belleğe atar, daha hızlı erişim sağlar. Bir çok kez "Neden Linux fazla bellek kullanıyor" sorusunun cevabı olarak geçmiştir bu.

Yazının geneli Linux kullanıcıları arasındaki yaygın birkaç miti söylüyor, ki bu forumda da çoğu kişi onların yanlış olduğunu söyleyecektir. Ama biri Windows kullanıcıların Linux hakkında düşündükleri doğru bilinen yanlışları yazsa, bu yazıdan kat be kat daha uzun ve eğlenceli olacağını söyleyebilirim :D.

Evet bende sunucu alanında Linux'un daha çok kullanıldığını duydum orda faka basmış :)

Söylediğin belleği fazla kullanması programlarla alakalı olsa gerek windows un ram algoritması ile ilgili değildir bence ama emin değilim * tabi ki.

Acaba Linux'un rami kullanırkenki algoritması kendine özgü müdür merak ettim bilen varsa cevap beklerim.

Alıntı yapılan: Xmetalic - 23 Mayıs 2011 - 22:25:45
Zaten microsoft mükemmelde biz anlayamadık yetersiz kaldık eşke microsoft her işletim sistemine 500 dolar istese bu mükemmelik böyle ucuza satılıp değeri düşürülmemeli ve her donanım sadece ve sadece windosws ile çalışacak şekilde üretilmeli zira satılan her bilgisayar ile zorla satılması yeterli değil gerekli büyümeyi sağlayamıyor Microsoft hepimizin babasının malı sayılır onu ve tekelci uygalamalarını ölesiye savunmalıyız bu mükemmelik değerini bulmalı.

Sakin :D konuşmadan doğrular bulunamaz :)

sudusleri

Alıntı Yap7)      Linux, Windows'da kriptolanan (şifrelenen) dosyaları açabiliyor. Piyasada böyle garip bir iddia var. Linux her derde deva ya, kriptolu (belli bir kurala göre anlaşılmaz duruma getirilmiş) dosyaları bile açabilir. Bunu iddia eden arkadaşla birlikte, Knoppix Linux dağıtımını kullanarak test yaptık, böyle bir şey yok. Olması da mümkün değil. Knoppix mükemmele yakın bir işletim sistemi ama kriptolu dosyaları açamaz, yani kriptoyu açmak yapabileceği bir şey değil. Bu iddia bir yalandan ibaret.   

Burada belirtilen kriptolamaya girer mi bilmem ama, windowsta bir klasör şifreleme programıyla şifrelenmiş bir dizine ben çalışan cd ile girip içindeki dosyalara eriştim. onları klasör dışına aldım.. fakat tekrar windowstan girdiğimde klasör dışındaki dosyalar açılmadı.
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

Xmetalic

Benim ki dalgaya almak için yazılan aynı zaman dada biraz kızgınlık içeren bir yazı ama yazılanlara değil benim kızgınlığım tekelleştikçe milletin cebine daha çok göz diken firmaları milletin daha çok savunması yer yer gülüp yer yer hak vermenizi bekliyorum :D :D
Baarnah bassah olmuyomu :D  http://mageia-tr.org/forum/index.php

ulusoyab

Bu yazımıydı bilmiyorum. Ama Linuxa çok daha hakir bakan bir yazısını 5-6 yıl önce okumuştum. Bu yazıda olabilir değiştirmiştir belki de. Bu yazının yazım tarihi 2004 ama içinde 2005 tarihli bir gazete haberine gönderme var. Sanırım değişiklikler yapmış zamanla.
Önemli olan dediklerinin bazıları o zaman için doğru olabilir. Ama günümüzde hızla Linuxun eksik olduğu taraflar kapanıyor. Hala eksiklikler var ama arkadaşların dediği gibi mobil cihazlarda ve sunucuda fark atıyor.

superjax

bahsi geçen sitenin sahibi Murat Yıldırımoğlu zaten hayatını Microsoft ve Bill Gates sayesinde kazandığı gibi bir izlenin sitenin ilk sayfalarından ediniliyor.siteden alıntıda yapalım

Koyu bir Microsoft ve Bill Gates hayranı olan Murat Yıldırımoğlu 1997 yılının sonunda Microsoft Sertifikalı Sistem Mühendisi (MCSE) oldu.

konuyu uzatıp vaktimi ve vaktimizi bence boşa harcamayalım.söyleyebileceğim tek şey Bill Gates'i hayat felsefesini,duruşunu kendisini beğenmek ayrı birşeydir,ürünlerini beğenmek ayrı birşeydir.misal apple ürünlerini beğenir, takdir eder  ve Steve Jobs un hayal gücüne hayranımdır fakat Apple ın tüketimde yerinden,ticari yalanlarından ve bazı ticari taktiklerinden tiksinirim.yani her yaptığını alkışlamam.

egcodes

Aslında bu konuyu açmamdaki amaç Murat Yıldırımoğlu'nun kendisi ile alakalı değil ortaya attığı iddiaların doğruluğunu yanlışlıklığını tartışmaktı.

İlk mesajda yazsam iyi olurdu :)

eribol

Alıntı yapılan: egcodes - 23 Mayıs 2011 - 23:36:04
Aslında bu konuyu açmamdaki amaç Murat Yıldırımoğlu'nun kendisi ile alakalı değil ortaya attığı iddiaların doğruluğunu yanlışlıklığını tartışmaktı.

İlk mesajda yazsam iyi olurdu :)
Doğruluğunu sanırım daha önce tartışan çok oldu :) Makalenin yazıldığı tarih 2004.

egcodes

Makele güncelleniyor sürekli kendisi de demiş zaten yalan bulursam eklerim diye :)

eribol

İyi madem. İddialarının tümü, varsayımlar üzerine yapılan haber veya yorumlara karşılık kesin sonuçlara varmakta(iddia edilen şey kesin olur mu?). İşte bu kesinlikle objektif olmayan bir şey. Eğer tüm maddelerde bu var ise tarafgirlik vardır. Eğer cümlelerinin içerisine kendisini haksız çıkaran tüm haberlere "yalan" deniyorsa bu da şahsı yalancı yapar.

ramazan2602

Adam koyu bir Micsoft ve Bill Gates hayranı olduğunu belirtmiş zaten, bunun yazacağı makalede böyle olur tersini yazsaydı komik olurdu :)

hayatında kaç defa oturup adam gibi herhangi bir linux sürmünü denedi çok merak ediyorum.

aan-han

Alıntı yapılan: ramazan2602 - 24 Mayıs 2011 - 09:40:41
Adam koyu bir Micsoft ve Bill Gates hayranı olduğunu belirtmiş zaten, bunun yazacağı makalede böyle olur tersini yazsaydı komik olurdu :)

hayatında kaç defa oturup adam gibi herhangi bir linux sürmünü denedi çok merak ediyorum.
haklısın galiba.hangi sürümünü denemişki hemen konuşuyor.ve birde saten peşinen microsoft hayranı ve oradan mündislik almış "Koyu bir Microsoft ve Bill Gates hayranı olan Murat Yıldırımoğlu 1997 yılının sonunda Microsoft Sertifikalı Sistem Mühendisi (MCSE) oldu."böyle birine hemen inanmak ne kadar inandırıcı olur.da,da,da,
galiba linkte o yazı yok,yoksa ben mi göremiyorum.

furkankalkan

Alıntı yapılan: sudusleri - 23 Mayıs 2011 - 22:33:30
Alıntı Yap7)      Linux, Windows'da kriptolanan (şifrelenen) dosyaları açabiliyor. Piyasada böyle garip bir iddia var. Linux her derde deva ya, kriptolu (belli bir kurala göre anlaşılmaz duruma getirilmiş) dosyaları bile açabilir. Bunu iddia eden arkadaşla birlikte, Knoppix Linux dağıtımını kullanarak test yaptık, böyle bir şey yok. Olması da mümkün değil. Knoppix mükemmele yakın bir işletim sistemi ama kriptolu dosyaları açamaz, yani kriptoyu açmak yapabileceği bir şey değil. Bu iddia bir yalandan ibaret.   

Burada belirtilen kriptolamaya girer mi bilmem ama, windowsta bir klasör şifreleme programıyla şifrelenmiş bir dizine ben çalışan cd ile girip içindeki dosyalara eriştim. onları klasör dışına aldım.. fakat tekrar windowstan girdiğimde klasör dışındaki dosyalar açılmadı.

Eğer aynı algoritmaya sahip bir program yazılırsa ve sifreyi biliyorsan neden açılmasın :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

barış

Kripto muhabbetini çözemedim böyle bir şeyi söyleyen kimdir acaba merak etmiyor değilim.
Linux, belleği Windows'tan daha etkili kullandığı için, haliyle daha hızlı olacaktır şifre kırma konusunda. Ayrıca açık kaynak olması ve teknik yönden gelişmiş olması da Linux'un avantajlarından. Knoppix, Fedora, Ubuntu, Arch istediği biriyle deneyebilirmiş, Knoppix olunca daha mı güzel kırıyormuş şifreyi? :D

krwlng

Objektif olmayan birinden objektif olmayan bazı yorumlar, mitolojik hikayeler üzerine söylemleri hepimiz bir yerlerden duyuyoruz ve doğruluğunu denemek gibi bir imkan var elimizde, bunu yapmak o kadar zor değil, çıkıp birinin bunları makale yapmasına da gerek yok, 10 dakikada kurulan bir işletim sistemi ile 5 dakikada bu söylediği şeyleri denemek mümkün, bana biraz dan fazla karalama yazısı gibi geldi. Sunucu olayını bilmemek için ya bakar kör olmak ya da istemli olarak yalan söylemek gerekli. Şuan bile barındırma şirketlerinin sitelerini gezen biri sunucu makine olarak mutlaka linux ve seçimlik windows olduğunu görürler, ayrıca ücretsiz ve daha kararlı çözümleri, ücretli ve sorunlu çözümlere karşı kötülemek sadece bizim insanımızda bulunan bir durum sanırım. Dünyada ne kadar popüler içerik yönetim sistemi varsa php ve mysql ile hazırlanıyor, php ve mysql en iyi linux altında performans veriyor ben linux sunucu varken başka sunucu kurup dertleriyle ve erişim ayarları ile uğraşmak istiyorsam bende sorun var demektir. Win bir sunucuda chmod komutunu verip komut bulunamadı yazısını görünce insanın yüzünün şekli değişiyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

tefoski

- Bunların hepsi " balon haber "
- bu haberlere dayalı bahse konu makale ,
- bir anlam taşımıyor.
- linux benim tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor,
- üstelik herşey ücretsiz.
- ubuntu veya pardus ile yeni sürüm özelliklerini izlemek,
- heyecan verici,
- bundan iyisi,şamda kayısı ...

Cebi delik olan Linux kullanmasın,allerji yapar. 
BirDost

BayboraKaan

Bildigim bir gercek var. Windows kullandigim zamanlar Firewall kurmustum, tüm kapilari kapatabiliyordum ama bir kapi vardi ki hic bir zaman kapatamadim, kapatma secenegi bile yoktu, Ve o kapi direkt Microsoft'a bagliydi :D

enes

Eleştirebilir istediği gibi Linux tarafını; fakat yazıda şöyle bir saçmalık var. Yok bir dergi şöyle şöyle dedi diye Linux'cular yalancı oluyor. Ben burda Windows hakkında yanlış bir bilgi versem, hepimiz yalancı olacağız yazıya göre. Hepimiz toplanmışız bir karar vermişiz sanki de o da savunmaya geçmiş gibi =)
Özgür kalabildiğimiz sürece...

keylog

Linux sütten çıkmış ak kaşık değil. Elbette Microsoft'un bariz üstün olan yanları var...

Ama kimse bana Elektronik Mühendisliğinden mezun olup 3 kuruşluk sertifikasıyla bilgisayar mühendislerinin işine sulanan birinin yazısını savunmasın. Kaldı ki arkadaş yazıyı 2004'te yazdığında bu yazdıkları birer öngörü içeriyordu, çoğunu yanlış görmüş... Zaten tarafsız bakmaya çalıştığınıda sanmıyorum...

Çok konuşulan şu kripto meselesinde büyük ihtimal Windows'ta şifreli kullanıcıların belgelerim klasörüne Windows'tan erişilebiliyor olmasını kast ediyor olabilirler. Evet denerseniz sizde göreceksiniz, bu klasörlere Linux altından rahatça erişebilirsiniz, en azından XP'deki kullanıcılarınkine erişilebiliyor. Daha önceden benim dosya kurtamışlığım vardır. Sebebi klasörün içeriğinin şifrelenmiyor sadece dosya erişimin korunuyor olması.

XRumer

Ben de buna benzer bir yazı yazmıştım ama bu kadar sert bir dil kullanmamıştım. Yazarın üslubuna rağmen tamamen haklı olduğunu düşünüyorum.

İşine gelmeyenler yazarı hemen Microsoft sevdalısı, Microsoft kölesi olmakla suçlayacaktır. Ki bu konuya verilen cevaplarda bunu gördüğümüz gibi başlığı açan arkadaş da "adlı şahsın" gibi bir ifade kullanarak küçümsemiş.

Elbette haksız olduğu gibi haklı olduğu şeyleri de Linux kullananların tamamına mal etmiş, bunu inkar etmiyorum.

Halbuki Linux da sütten çıkmış ak kaşık olmadığı gibi Linux topluluğunun %90'ı işi yanlış anlayıp koyu bir Microsoft düşmanlığını özgür yazılım felsefesi olarak benimsemiştir. Dolayısıyla bu insanlar gerçekten özgür yazılımı savunup Microsoft'un kısıtlayıcılığını vs. eleştireceğine bazı uydurma haberlere inanıyor ve bunun üzerinden Microsoft düşmanlığı yürütüyor.

Elbette ortalıkta çok yalan haber dönüyor bu haberlere baktığımız zaman bütün dünya, ev ve iş yerleri Linux geçiyormuş sanırsınız ama rakamlara baktığımızda Linux yerinde sayıyor.

Linux'un yaygınlaşmasını istiyorsak öncelikle şu yalan haberlere mahal vermemeliyiz.

furkankalkan

Alıntı yapılan: XRumer - 25 Haziran 2011 - 12:46:07
Ben de buna benzer bir yazı yazmıştım ama bu kadar sert bir dil kullanmamıştım. Yazarın üslubuna rağmen tamamen haklı olduğunu düşünüyorum.

İşine gelmeyenler yazarı hemen Microsoft sevdalısı, Microsoft kölesi olmakla suçlayacaktır. Ki bu konuya verilen cevaplarda bunu gördüğümüz gibi başlığı açan arkadaş da "adlı şahsın" gibi bir ifade kullanarak küçümsemiş.

Elbette haksız olduğu gibi haklı olduğu şeyleri de Linux kullananların tamamına mal etmiş, bunu inkar etmiyorum.

Halbuki Linux da sütten çıkmış ak kaşık olmadığı gibi Linux topluluğunun %90'ı işi yanlış anlayıp koyu bir Microsoft düşmanlığını özgür yazılım felsefesi olarak benimsemiştir. Dolayısıyla bu insanlar gerçekten özgür yazılımı savunup Microsoft'un kısıtlayıcılığını vs. eleştireceğine bazı uydurma haberlere inanıyor ve bunun üzerinden Microsoft düşmanlığı yürütüyor.

Elbette ortalıkta çok yalan haber dönüyor bu haberlere baktığımız zaman bütün dünya, ev ve iş yerleri Linux geçiyormuş sanırsınız ama rakamlara baktığımızda Linux yerinde sayıyor.

Linux'un yaygınlaşmasını istiyorsak öncelikle şu yalan haberlere mahal vermemeliyiz.

evet yazınızı okudum. haklı olduğunuz birçok yer var ama son cümleniz çoğu durumda yanlıştır. Çünkü özellikle microsoft olmak üzere  birçok ticari şirket linux geliştiricilerinin fikrini çalıyor. Evet arkalarında ticari güç olduğu için daha önce çıkıyor ve linuxtaki çalıntı gibi gözüküyor.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

egcodes

Niye adam bir şahıs değil mi? Sen kendine göre yorumlamışsın o lafı. Küçümseme gibi bir niyetim yok duyurulur.

eribol

El Cevap;
Alıntı Yapİyi madem. İddialarının tümü, varsayımlar üzerine yapılan haber veya yorumlara karşılık kesin sonuçlara varmakta(iddia edilen şey kesin olur mu?). İşte bu kesinlikle objektif olmayan bir şey.
Kendini objektif ama birçoğumuzu sobjektif göstermeye çalışıyorsun ama nasıl oluyorsa kendi kafana göre sonuçlar elde ediyorsun?
Alıntı YapHalbuki Linux da sütten çıkmış ak kaşık olmadığı gibi Linux topluluğunun %90'ı işi yanlış anlayıp koyu bir Microsoft düşmanlığını özgür yazılım felsefesi olarak benimsemiştir.
Bunu kanıtlaman gerekmez mi? Hani biz subjektif bakıyoruz ya ama sen objektif bakıyorsun ya olaya merak ediyorum nasıl böyle bir sonuca vardın?