mintupdate ssd'yi yiyor

Başlatan ilkeryus, 08 Temmuz 2022 - 12:06:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkeryus

Merhaba,
Linux Mint 20.3 Cinnamon kullanıyorum. Linux Mint Türkiye forumu olmadığından burada sormak zorunda kaldım.
mintupdate programı SSD'ye her gün 3-5 GB yazıyor. Bu bana mantıksız geliyor. Güncelleme taraması için gereken dosyaları her gün defalarca indirse bile bu kadar etmez. Üstelik SDD'nin ömründen yiyor.
Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?
Ubuntu güncelleyicisi de böyle midir? Değilse Ubuntu'ya geçeyim.

Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

nxjoseph

Alıntı yapılan: ilkeryus - 08 Temmuz 2022 - 12:06:31
Merhaba,
Linux Mint 20.3 Cinnamon kullanıyorum. Linux Mint Türkiye forumu olmadığından burada sormak zorunda kaldım.
mintupdate programı SSD'ye her gün 3-5 GB yazıyor. Bu bana mantıksız geliyor. Güncelleme taraması için gereken dosyaları her gün defalarca indirse bile bu kadar etmez. Üstelik SDD'nin ömründen yiyor.
Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?
Ubuntu güncelleyicisi de böyle midir? Değilse Ubuntu'ya geçeyim.

Teşekkür eder, iyi günler dilerim.
Merhaba.
Mint ve Ubuntu'nun cok bir farki yok aslinda, Ubuntu debian bazli bir dagitim ve Mint de Debian ve Ubuntu bazli bir dagitim. Bu bilgileri distrowatch.comdan dagitim ismini aratarak bulabilirsiniz.
Mint kullanmiyorum ama mintupdate programina internetten baktim ve synaptic gibi bir paket guncelleme programina benziyor, ve dediginiz kadar kaynak tuketimi bence de fazla. Ubuntu ve Mint de apt paket yoneticisini kullanir ve komut satirindan ek bir programa gerek duymadan sistemi guncelleyebilirsiniz. Mint ekibi synaptic gibi bir program yapmislar sistemi bununla guncellemek icin. mintupdate programini kaldirip terminalden guncellemeyi deneyebilirsiniz zira ogrendikten sonra cok basit.

Ubuntu'da da buna benzer bir guncelleyici var fakat kaynak tuketimini bilmiyorum.

Terminalden guncellemek icin adimlar:
sudo apt updatebu komut mint deposundaki en guncel paketleri almanizi saglar.
sudo apt upgradebu komut paketleri ve sistem paketlerini en guncel surume gunceller.

ilkeryus

Yanıt için teşekkür ederim.
Debian-Ubuntu-Mint ekosistemine yabancı değilim. Mint'in güncelleyicisi sorunlu sanırım. Otomatik güncelleme cazip olsa da mintupdate'i başlangıç uygulamalarından çıkarmak ve dediğiniz gibi konsoldan elle güncelleme yapmak veya Synaptic'i kullanmak daha mantıklı olacak bu durumda.
İyi günler...

nxjoseph

Rica ederim, size de iyi gunler.