[Nedir] Launchpad'deki OpenPGP nedir

Başlatan EsatYuce, 17 Aralık 2009 - 22:47:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EsatYuce

OpenGPG, bir dijital anahtar kullanarak belgelerini e-posta veya yazı dosyası gibi işaretlemene izin verir. Launchpad bu anahtarı, görevlerin küçük bir sayısı esnasında kimliğin önemini nerede onay vereceğini belirler.

Launchpad'in çoğunu OpenGPG'ye gerek kalmadan kullanabilirsin. Bununla beraber, eğer Ubuntu Yönetim Koduna girmek veya Bug Tracker'in e-posta arayüzünü kullanmak istiyorsan Launchpad hesabında bir OpenGPG anahtar kaydına ihtiyacın olacak.

Arada Launchpad'den OpenGPG anahtarın şifrelenmiş olarak e-posta alacaksın. Eğer e-postana gelen mesajlar hakkında yardıma ihtiyacın olursa İngilizce olan OpenGPG işaretli posta okuma bölümüne bakın.

OpenGPG anahtar oluşturma

OpenGPG iki tür dijital imza kullanır: biri genel (public), diğeri özel (private). Herhangi bir anda belge işaretleyebilirsin. OpenGPG ona eşsiz bir kod ilave eder, özel anahtarı kullanarak üretir. Bu eşsiz kod dijital imzandır ve sadece genel anahtar ile açılabilir.

Her iki anahtarı GPG aracı kullanarak oluşturabilirsin. Ubuntu'da ve Linux tabanlı işletim sistemlerinin çoğunda zaten GPG kullanıma hazır halde gelir.

Not: GPG ile gelmeyen bir işletim sistemi kullanıyorsan, İngilizce GPG indirme sayfasına bak. İstersen yine İngilizce GPG kullanımına da bakabilirsin.

Adım 1: Uçbirimi aç ve şunu yaz:

gpg --gen-key

Adım 2: GPG oluşturmak istediğin anahtarla ilgili olarak birkaç soru soracaktır. Ne yapacağından emin değilsen endişelenme, normal seçini yapman için aşağıdaki adımları sırayla takip et.

İlk soru ne tür bir anahtar oluşturmak istediğinle ilgilidir. Normali seçmek için Enter'a bas.

Adım 3: Normal anahtar boyutunu seçmek için tekrar Enter'a bas.

Adım 4: Anahtarına süresiz veri ayarlamayı seçebilirsin. Eğer yüksek güvenlikli içeriklerle uğraşıyorsan süresiz veriler kullanışlıdır. Süreli anahtar seçmek için Enter'a bas, ardında "y" tuşuna ve tekrar Enter'a bas.

Adım 5: Kimlik yardımı için, GPG adını, e-posta adresini ve yorumunu isteyecek. Adını gir ve Enter'a bas.

Adım 6: Launchpad hesabında kullandığın e-posta adresini gir ve Enter'a bas.

Adım 7: İsteğe bağlı olarak, "Benim ana OpenGPG anahtarım" şeklinde bir yorum gir ve Enter'a tıkla.

Adım 8: GPG anahtar için önerdiği kimliği sana gösterecek. Örneğin:

Bu kullanıcı kimliğini seçtin:
 "EsatYuce (Benim test OpenGPG anahtarın) <EsatYuce@ubuntu.org>"

Eğer kimliğinden memnunsan tamam için "o" (sıfır değil) tuşuna, ardından Enter'a bas.

Adım 9: Anahtarını bir şifre ile koruman gerekiyor. Başka birinin bilemeyeceği fakat senin de unutmaycağin bir şifre gir.

{ö} Önemli: Eğer bu şifreni unutursan, onu geri alacağın hiçbir yol yoktur. Böylece anahtarın geçersiz olacaktır.

Adım 10: GPG şimdi anahtarını oluşturacak. Anahtarının kuvvetliliğini artırmak için klavyeye rastgele yazabilirsin. Bu işlem anahtarını oluşturman için GPG'ye fazladan veri verecektir.

Şimdi anahtarların mevcut dizinde public.key ve private.key olarak depolandı.

Adım 11: Uçbirime
gpg --list-keys
yazarak oluşturulan anahtarları kontrol et ve eğer işlemler başarılıysa şuna benzer bir mesaj göreceksin:

/home/esat/ .gnupg/pubring.gpg
--------------------------------

pub   1024D/12345678 2009-12-18
uid                  EsatYuce (Benim test OpenPGP anahtarım) <EsatYuce@ubuntu.org>
sub   2048g/9ABCDEF1 2009-12-18

Yukardaki örnekte 1024D/12345678 şeklinde olan pub kendi kimliğini not et.

Adım 12: Launchpad doğrudan anahtarını depolamaz. keyserver.ubuntu.com gibi bir anahtar sunucuna genel anahtarını kaydetmen gerekir. Bunu için şu komutu kullanabilirsin:

gpg --send-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 12345678

12345678'i Adım 11'de not ettiğin pub kimliğinle değiştir.

Eğer başarılıysa, GPG şuna benzer mesaj gösterecek:

gpg: sending key 12345678 to hkp server keyserver.ubuntu.com

Anahtarını Launchpad'e Kaydetme

Adım 1: Launchpad, fingerprint kullanarak senin OpenGPG anahtarını tanılar. GPG için anahtarının fingerprint'ini uçbirimden şu komutla sorabilirsin:

gpg --fingerprint

GPG şuna benzer bir mesaj gösterecek:

pub   1024D/12345678 2009-12-18
     Key fingerprint = 0464 39CD 2486 190A 2C5A  0739 0E68 04DC 16E7 CB72
uid                  EsatYuce (Benim test OpenPGP anahtarım) <EsatYuce@ubuntu.org>
sub   2048g/ABCDEF12 2009-12-18

Sadece sayısal değerleri seç ve fingerprint'e kopyala: 0464 39CD 2486 190A 2C5A  0739 0E68 04DC 16E7 CB72  

Adım 2: Kendi OpenGPG anahtarlarının sayfasına git

Adım 3: Adım 1'de kopyaladığın fingerprinti, yazı kutucuğuna yapıştır, ardından Import key butonuna tıkla. Eğer başarılıysa, Launchpad, anahtarın için Ubuntu anahtar sunucusunda kontrol etmen için fingerprinti kullanacak. Anahtarını onaylaman için şifreli bir e-posta gönderecek.

Adım 4: E-posta adresini Launchpad'i gönderdiği onaylama mesajı için kontrol et. Eper e-posta sunucun OpenGPG'yi desteklerse, GPG için oluşturulan bir şifre isteyecek. şifreyi gir ve kullandığın anahtarı onayla.

Not: Eğer bu adıma kadar gelip, E-postana gelen maildeki karmaşık yazıyı çözemediysen, alternatif olarak Uçbirimden sunları deneyebilirsin.

gpg

Bunun çıktısı şöyle olacaktır:
gpg: Go ahead and type your message ...
Burada e-postana gelen mailin "-----BEGIN PGP MESSAGE-----" dan başlayarak 
"-----END PGP MESSAGE-----" buraya kadar olan kısmı (bu kısımlar dahil) kopyalayıp uçbirime yapıştır. Bunu yapar yapmaz şöyle bir mesaj gelecek:

You need a passphrase to unlock the secret key for
user: "EsatYuce (Benim ilk GPG anahtarım) <esat@ubuntu.org>"
2048-bit ELG-E key, ID 1234ABCD, created 2009-12-17 (main key ID A12B2345)

gpg: gpg-agent is not available in this session
Enter passphrase:

Burada şifreyi girip Enter'a bas. Ardından da Ctrl+D tuşlarına bastın mı şöyle bir mesaj gelecek:

Here are the instructions for confirming the OpenPGP key registration that we
received for use in Launchpad.

Requester details:

User name    : EsatYuce
    Email address: esat@ubuntu.org

Key details:

Fingerprint : 1A2B3C4D5E6F7G8H9I0J1K2L3M4N5P6Q7R8S9T1Y
    Key type/ID : 1024D/1234ABCD

UIDs:
    esat@ubuntu.org

Please go here to finish adding the key to your Launchpad account:

https://edge.launchpad.net/token/HpjsdTQkdz96xlzl27Hn

Buradaki bağlantıya tıklayarak GPG anahtarını aktifleştireceksin. Bu Nottan sonra Adım 5'ye gerek kalmayacak.

Adım 5: Launchpad web sayfasına dön. Confirm butonuna tıkla. Launchpad OpenGPG anahtarının kaydetme işlemini bitirecek.

Not: Eğer anahtar kimliğini bir e-posta adresi kullanarak oluşturduysan, o Launchpad hesabına kaydedilmemiştir. Onları Launchpad'de kullanmak için confirm'e tıkla.

Şimdi Ubuntu Yönetim Koduna girebilir ve Bug Tracker'in e-posta arayüzünü kullanabilirsin.

ubuntuki lilith

Ellerine sağlık bilgilendirmeler için...

EsatYuce

Teşekkürler, elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünde yardımcı olmaya çalışıyorum.

ironic

Anlatım için teşekkürler. Ufak bir bilgi de ben vereyim.  Sisteme tanıtacağınız anahtarla Code of Contact ' ı imzalayıp Ubuntero olabilirsiniz.

Bu arada e-posta adresimizi açık şekilde vermeyelim.

messah

Ellerinize sağlık. Bilgilendirme için teşekkürler...