Sqlite iki tablo arasındaki farkı almak

Başlatan aaltay90, 31 Mart 2021 - 02:02:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aaltay90

Arkadaşlar merhaba, sqlite ile iki farkli tablo gelirler ve giderler tablosunun belli bir kolonunu toplamının farkını(çıkarma işlemi) almak istiyorum yani gelirler tablosunun a sutununun toplamı ile giderler tablosunun a sutununun toplamının farkını almak istiyorum bunu hangi sorgu ile yapmam gerek? SELECT SUM(Tutar) FROM giderler ile o tabolun tutarlarını topluyorum aynı şekilde diğer tabloyuda ayrıca topluyorum ama bunların farkını nasıl alacağım bilemiyorum.

alicilin

select (select sum(tutar) from gelirler) - (select sum(tutar) from giderler) as fark;

bu işinizi görür sanırım. Not; denemedim. Hata verirse yazın bakarız tekrar
<Developer/>

aaltay90

Alıntı yapılan: alicilin - 31 Mart 2021 - 15:50:16

select (select sum(tutar) from gelirler) - (select sum(tutar) from giderler) as fark;

bu işinizi görür sanırım. Not; denemedim. Hata verirse yazın bakarız tekrar

Yok hocam onu önceden denemiştim işe yaramıyor sonuna ; koyduğunuza göre C dillerinde çalışıyor heralde?

alicilin

hayır bu sql sorgusu. Tek sorgu bu. o yüzden noktalı virgül koydum. bir select içinde iki sub query var
<Developer/>

aaltay90

Alıntı yapılan: alicilin - 31 Mart 2021 - 20:39:30
hayır bu sql sorgusu. Tek sorgu bu. o yüzden noktalı virgül koydum. bir select içinde iki sub query var

Tamamdır hocam tekrar denedim sayende hallettim çok teşekkürler. :) bu arada başka bir sorunum daha var create table if not exists ile (tablo adı-gun ay yıl) seklinde tabloyu otomatik oluşturma imkanı varmı? yani gece 00:00 oldugunda programı çalıştırdığımda bir sonraki gün için yeni bir tablo oluştursun istiyorum çünkü python ile yaptığım uygulama esasında bir kasa defteri gunluk gelirler ve giderlerin hesabını sum(tutarlar) ile tutarlar adında sutunda tutuyorum bir sonraki güne atlamazsa aynı sutuna yazdığı içi toplam artıyor ancak ben bir sonraki gün için ayrı tablo oluştursun istiyorum

alicilin

Alıntı yapılan: aaltay90 - 31 Mart 2021 - 23:43:16

Tamamdır hocam tekrar denedim sayende hallettim çok teşekkürler. :) bu arada başka bir sorunum daha var create table if not exists ile (tablo adı-gun ay yıl) seklinde tabloyu otomatik oluşturma imkanı varmı? yani gece 00:00 oldugunda programı çalıştırdığımda bir sonraki gün için yeni bir tablo oluştursun istiyorum çünkü python ile yaptığım uygulama esasında bir kasa defteri gunluk gelirler ve giderlerin hesabını sum(tutarlar) ile tutarlar adında sutunda tutuyorum bir sonraki güne atlamazsa aynı sutuna yazdığı içi toplam artıyor ancak ben bir sonraki gün için ayrı tablo oluştursun istiyorum

bunun için her gün yeni tablo açmana gerek yok. Bir tane tablo açıp, tarih adında bir kolon belirleyip türünü date yapabilirsin. sorguna "where tarih = bugünün tarihi" şeklinde bir where şartı eklersen sana bu gün için yapılmış kayıtları getirir.
<Developer/>

aaltay90

Alıntı yapılan: alicilin - 05 Nisan 2021 - 02:47:01
Alıntı yapılan: aaltay90 - 31 Mart 2021 - 23:43:16

bunun için her gün yeni tablo açmana gerek yok. Bir tane tablo açıp, tarih adında bir kolon belirleyip türünü date yapabilirsin. sorguna "where tarih = bugünün tarihi" şeklinde bir where şartı eklersen sana bu gün için yapılmış kayıtları getirir.

Tamamdım hocam gerek kalmadı datetime modulünü import edip slq ile yerel tarihi otomatik yazdırıp gün sonu al dediğimde mevcut tablodaki tüm verileri diğer tabloya yazdırıyorum arama yapmak istediğim zaman tarihi girip o tarihteki kayıtları sorgulayabiliyorum