Ubuntu 9.04 üzerinde E17 kurulumu (kaynak depolarından SVN kullanarak)

Başlatan Erdem, 29 Haziran 2009 - 23:45:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Evet yüklemeyi denedim ama her zamanki gibi bulunamadı diyor. Hata kısmı şurası :

checking for E... configure: error: Package requirements (
 evas
 ecore
 ecore-x
 ecore-evas
 ecore-input
 ecore-con
 ecore-ipc
 ecore-job
 ecore-file
 eet >= 1.0.1
 edje
 efreet
 efreet-mime
 eina-0
 edbus
 ehal
) were not met:

No package 'ecore-x' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables E_CFLAGS

Erdem

Sanırım aynı dizinde make clean yaptıktan sonra ecore'u tekrar derleyip kurman gerekiyor. Bir de libxext-dev ve x11proto-xext-dev paketlerinin kurulu olduğundan emin ol.

Gene de olmazsa libxcb-dpms0-dev paketini kurup gene aynı yöntemle ecore-svn dizininde make clean sil baştan işlemler tekrar e17-svn dizininde make clean sil baştan yap. Ben bu hatayı sanırım almadım. İki adımı ayrı ayrı yap. Böylece eğer gerekiyorsa bu paketi de listeye ekleyebiliriz.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

esrama

Dediğiniz iki pakette kurluymuş.

yusuf@yusuf-desktop:~/e17-svn$ cd '/home/yusuf/e17-svn'
yusuf@yusuf-desktop:~/e17-svn$ make clean
make: *** No rule to make target `clean'.  Stop.

Bu iş bitmez bende :) Ne masaüstüymüş.

Erdem

aslında zor değil de belki bu tür derleme işlemlerine biraz yabancı olduğun için oluyor. ben alıştım gentoo'da tüm paketler böyle kurulduğu için :)

bak sana şöyle izah edeyim. e temel diğer modüller de buna bağlı. örneğin ben evas'ı png desteği olmadan derlemişsem. ilkönce hatalı alt modülü düzeltip (evas) sonra üst modüle geçmem lazım.
senin yaptığın tam tersi oluyor şimdi :) yani ilkönce ecore dizininde make clean yapacaksın. eksik olan destekle beraber kuracaksın. aslında make clean de bir nevi derleme işlemi olduğu için derleyici şikayet ediyor. sen alt modüllerden birini eksik seçeneklerle derlemişsin diyor.

yukarda bahsettiğim iki ayrı işlemi yap. ilkönce hiç bir şey kurmadan ecore dizininde make clean diğer işlemler kurulum sonra e17 dizininde make clean vs.. yap. eğer çalışmazsa bahsettiğim paketi de libxcb-dpms0-dev kur. bu işlemleri sil baştan yap. make clean ile ilgili problem yaşarsan dizinleri rm -rf dizinadı ile sil. daha sonra svn ile tekrar yükleyip kurmayı dene..
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

esrama

Ecore dizini make clean yaptım şimdi yeniden derleyeceğim. Ama önce tüm yuklarıda yazılan paketlerin yüklenip yüklenmediğinden emin olmam gerekir değilmi ? Çünkü anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla bir derleme işlemi sırasında bazı paketler yüklenmemiş olsada, derleme işlemi yapılır ama eksik olabilir. Doğrumu anlamışım? Benim durumumda şu anda ecore dizini derlemesi sırasında eksiklikler yaşanmış. Benim yukarıdaki tüm paketleri kontrol edip tekrar ecore'u sonrada e17'yi derlemem gerek ? Yanlış mı anlamışım ?

Erdem

Evet doğru anlamışsın. Yukarıdaki paketler derken bunları kasdediyorsun sanırım:

automake
cvs
gettext
libtool
libfontconfig1-dev
libzlcore-dev
libpngwriter0-dev
libfreetype6-dev
zlib1g-dev
x11proto-xext-dev
libxext-dev
libjpeg62-dev
libdbus-1-dev
libxrandr-dev

Evet eksik seçeneklerle derlenir. Örneğin EFL kütüphanelerine (Enlightenment'ın kullandığı kütüphaneler) baktığımda Evas  EFL'nin tuval kütüphanesidir, uygulamaların bir X pencere sisteminde çizim yapabileceği alanlar veya pencereler oluşturmak için kullanılır. diyor.  Kısacası çizim kütüphanesi diyor. Bunu örneğin png desteği olmadan derlediğimizde png türündeki dosyaları işleyemeyecek. Ama E'nin kendisi png dosyalarını kullanıyor. O zaman Evas png desteği ile derlenmedi bana png desteği gerekiyor diye yakınıyor. Aslında bunu daha iyi birbiriyle bağımlı yapabilen skriptler ya da derleme araçları var sanırım. Ama automake o kadar akıllı değil ..

Şimdi ecore ve e17'yi sil baştan derle kur. Sonra libxcb-dpms0-dev paketini kurup sırayla ecore ve e17 'i sil baştan derle kur. Aslında direkt o paketi kurup derleme ve kurulum işlemi yap diyebilirdim. Ama sanırım sen ubuntu'nun bir sürümünü kullanıyorsun ben mint kullanıyorum. Belki bende bu paket hazır yüklüydü sende yok olabilir. E17'yi kurmak isteyebilecek diğer arkadaşlara yardımcı olmak açısından eğer kurulu değilse bu paketi listeye ekleyelim. Bu arada ben senin bu kurulumu yapacağını tahmin ediyorum :) Bu arada bir sürü şey öğrenmiş olursun.  Ben Linux altında Windows programlama uygulamaları yaptığımı hatırlıyorum..

Elektronik

mete13

bütün komutları teker teker uyguladım bilgisayarı tekrar açmak istediğim zaman bana oturumunuz 10 içinde açılmadan kapandı bunun sebebi yanlış yükleme veya yetersiz yer olabilir gibi uyarı vardı. Bende açılış esnasında ki seçeneklerden gnome menüyü seçerek girdim. nasıl çözebilirim bu sorunu

Khan

"edje-svn" içinde "./autogen.sh"tan sonra,

checking for LUA... no
checking for LUA... no
checking for LUA... no
checking for LUA... no
configure:error:unable find Lua

hatasını alıyorum.
Depolardaki "lua50"yi, "liblua"yı kurdum; olmadı. Gittim, Lua'nın kendi sitesinden indirdim; yine olmadı. Hala bu hatayı veriyor.

Khan

Sorunu; Synaptic'te, "liblua" ile başlayan her paketi yükleyerek çözdüm. :D

Çoktan beri denemek istedim bir masaüstüydü. Görsel olarak süper. Ancak daha alacağı çok yol var.
Örneğin, Multimedia tuşları çalışmıyor(Gerçi LXDE'de de çalışmıyor ama neyse. Özel ayar yapmak gerekiyor galiba.).
Ctrl'ye basılı tutup, istediğim dosyaları seçmeye çalıştığım zaman; bulunduğum yerdeki benzer dosya sistemindeki tüm dosyaları seçiyor(veya dizinleri).
Printscreen tuşu çalışmıyor.
Ses gadget'i bende çalışmadı. Alsa mixer bulunamadı diyor.
....

Ama görselliğine söyleyecek hiç bir şey yok.

Bir de masaüstünden bir resim...
[IMG]http://img190.imageshack.us/img190/1373/gssf.th.jpg[/img]
Saat sanki resmin bir parçasıymış gibi duruyor. :)

maxxblade

e17 bana hep güzel geliştir ama kullanamamışımdır,
fluxbox'ta bütün işlerimi görebilirim ama menüler aynı olsa bile
openbox'ta bir türlü doğru programı bulamam :D

adolffwangel

bir şey sorabilir miyim.. linux mint 8 helena'yı kullanıyorum.. depoda e16 var.. e17 bir üst sürümü mü oluyor acaba.. çünkü forumda e16 diye bi şey yok aradım bulamadım.. farkı var mıdır acaba ?
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

heartsmagic

Alıntı yapılan: adolffwangel - 14 Şubat 2010 - 12:44:27
bir şey sorabilir miyim.. linux mint 8 helena'yı kullanıyorum.. depoda e16 var.. e17 bir üst sürümü mü oluyor acaba.. çünkü forumda e16 diye bi şey yok aradım bulamadım.. farkı var mıdır acaba ?

Yanlış hatırlamıyorsam 16'nın 99'lu sürümleri e17 olarak geçiyordu. Yanlış hatırlıyor da olabilirim :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

adolffwangel

Alıntı yapılan: Khan - 27 Ağustos 2009 - 22:36:39
Sorunu; Synaptic'te, "liblua" ile başlayan her paketi yükleyerek çözdüm. :D

Çoktan beri denemek istedim bir masaüstüydü. Görsel olarak süper. Ancak daha alacağı çok yol var.
Örneğin, Multimedia tuşları çalışmıyor(Gerçi LXDE'de de çalışmıyor ama neyse. Özel ayar yapmak gerekiyor galiba.).
Ctrl'ye basılı tutup, istediğim dosyaları seçmeye çalıştığım zaman; bulunduğum yerdeki benzer dosya sistemindeki tüm dosyaları seçiyor(veya dizinleri).
Printscreen tuşu çalışmıyor.
Ses gadget'i bende çalışmadı. Alsa mixer bulunamadı diyor.
....

Ama görselliğine söyleyecek hiç bir şey yok.

Bir de masaüstünden bir resim...
[IMG]http://img190.imageshack.us/img190/1373/gssf.th.jpg[/img]
Saat sanki resmin bir parçasıymış gibi duruyor. :)

bende aynı hatayı alıp takıldım.. make aşamasına geçemiyorum edje-svn' den sonra... "lua" diye bir hata veriyor.. synapticten bende lua ile olan "50" "5" olanları kurdum.. hangisini kurmak gerekiyor şimdi.. hepsini derken.. yanlış bir şey yapmayalım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2010 - 02:18:12

sanırım libluabind0.8.1 ile / veya libluabridge-ruby1.8 i kurmak gerekiyormuş :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2010 - 03:37:31

buraya kadar başardım sayılır.. bir çok hata verdi.. bi şekilde hallettim..
fakat başlangıçta dediğinizi yaptığım halde e17 gözükmüyor.. bende terminalle oturumumu açıp (xterm) enlightenment_start diyip açtım.. fakat bunun başka bir yolu yok mu acaba.. yani e17' yi başlangıçtaki masaüstü seçenekleri arasına eklemenin yolu..
sudo gedit /usr/share/xsessions/e17.desktop
diyip
[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=E-17
Comment=
Exec=/opt/e17/bin/enlightenment
Icon=
Type=Application

diyip yaptım.. listede de göründü ama yine gnome masaüstü açıldı..
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

Aequitas

Bugün virtualboxta kurduğum arch linuxa E17 masaüstünü kurdum. Acayip hoşuma gitti. Ancak virtualbox çok performanslı değil, bunu kullandığım sisteme de kurup denemek istiyorum. Forumda en güncel E17 kurulum başlığı buydu. Anlatımın halen geçerli olup olmadığını merak ediyorum. Ayrıca sanırım buradaki anlatım kaynak kodları indirip derleme şeklinde. Arch'ta böyle yapmamıştım, depolarında paketleri mevcuttu, pacman ile tek komutta yüklenmişti. Ubuntu'da da bu şekilde kurulum yapılabiliyor mu şu anda?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Başlık 9.04 dediği için iyice bakınmak lazım :) E17 aslında şu an depolarda var gibi, fakat gayet güncel bir SVN PPA'sı mevcutmuş:
https://launchpad.net/~hannes-janetzek/+archive/enlightenment-svn
Belki güncellik daha iyidir E17 için.

Aequitas

@heartsmagic, haklısın. Araştırırken bu depodan haberim oldu. Daha doğrusu Enlightenment'in resmi sitesinde Ubuntu deposu olarak o arkadaşın PPA'sına bağlantı verilmiş. Ayrı bir başlıkta bu duyuruyu da yapayım bari. Merak edip kurmak isteyen olursa yol gösterici olur.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Teşekkürler diğer başlık için. Bu başlık çok geride kaldığından dolayı sabitlemesini kaldıralım.