[Çözüldü] Ubuntu 10.10 üzerinde tekrar Lamp kurulumu sorunu

Başlatan norelpy, 13 Mart 2011 - 18:29:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

norelpy

Selamlar,
ubuntu'ya lamp' kurdum. Apache'nin phpmyadmin le olan uyumsuzluğu yüzünden lamp kaldırıp yeniden kurdum. Ama sorun düzelmedi. Bu işlemi defalarca denedim. Yeniden kurulum yaparken apachenin configurasyon dosyalarında değişiklik olmayıp eski değişiklikler saklanıyordu. Bende apachenin blunduğu /etc/apache2 dizinini sildim ve lampı yeniden kurdum. Fakat apache2 dizini bir daha geri gelmedi ama lampı kurarken kurulumun sorunsuz tamamlandığı bilgisi veriliyor. Apache2'nin yedeğini almadan sildiğim için elle de dosyaları oraya kopyalamaıyorum. Apache2 dizini nasıl geri getirebilirim.

sema

İçi boş bir dizin değil sanırım? Boş bir dizinse root olarak yeniden oluşturabilirsiniz. Değilse de apache2'yi yeniden kurun.
susema

norelpy

Alıntı yapılan: candy - 13 Mart 2011 - 20:36:19
İçi boş bir dizin değil sanırım? Boş bir dizinse root olarak yeniden oluşturabilirsiniz. Değilse de apache2'yi yeniden kurun.

Dizini oluştrdum zaten root olarak. Daha sonrada apache'yi kurdum ama hala içi boş anlamış değilim. Normalde yeni bir kurulum olduğu zaman içini doldurması lazım ama olmadı. Şuan dizini oluşturdum. Apache'yi yeniden kurmak da işe yaramıyor sizin anlayacağınız.

heartsmagic

sudo apt-get --purge remove apache2
sudo apt-get --reinstall install apache2
oluşturuyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

norelpy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Mart 2011 - 23:25:26
oluşturuyor mu?

Hayır buda bir işe yaramıyor.

agritux

Çıktıları ne oluyor bu komutların?

norelpy

Alıntı yapılan: agritux - 14 Mart 2011 - 00:22:55
Çıktıları ne oluyor bu komutların?
Yükleme kaldırma ile ilgili süreçleri işte. Şu kuruluyor bu kaldırılıyor gibi. Herhangi bir hata yok. Bu arada yeni bir kullanıcı açtım belki ona açar diye. Açtığım diğer kullanıcı ile sisteme girdim değişen bir şey olmadı klasörün içi hala boş.
Bu klasörün içerdiği dosyaları indirebilceğim bir yer var mı?

agritux

Belkide orada bir klasör mevcut diye esgeçiyordur işlemleri?
Şöyle yapalım?

sudo rm -r /etc/apache2

sadece bir düşünce. boşa zaman kaybına sebep olabilir.

heartsmagic

Bir de aynı işlemi apache2 ve apache2.2-common için dener misin?
Farklı bir kullanıcı işe yaramaz, zira bu sistem genelini ilgilendiren bir işlem.

norelpy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2011 - 01:03:56
Bir de aynı işlemi apache2 ve apache2.2-common için dener misin?
Farklı bir kullanıcı işe yaramaz, zira bu sistem genelini ilgilendiren bir işlem.

Ubuntunun kurulum cd sini taktım. Cd nin /etc klasörüne girdim orda apache2 ve mysql gibi klasörler yok. Sonra demo versiyonunda lampı kurdum. Lampı kurdukran sonra klasörleri /etc klasörünün içine kopyaladı. Bende onları aldım flash diske kayıt ettim ve demo sürümden çıkıp işletim sistemini başlattım. Flash diske kopyaladığım dosyaları /etc nin içine kopyaladım ama bütün dosyaların üzerinde çarpı işareti var ve hiçbirini düzenleyemiyorum ve açamıyorum. Ama sunucu çalıştı dosyaları kopyaladığım için.
Demekki sistem bunları bir yere kayıt ediyor ve servisleri unistall ettiğimiz zaman bu kayıtları silmiyor. Bir sonraki sefer yeniden kurulum oludğunda aynı yerden kayıtları çekiyor.
Örneğin: Lampı ilk kurduğumuz zaman bunların verilerini xxx.conf isimli dosyada saklıyor. Lampı kaldırıyoruz ama xxx.conf silinmiyor. Sonra lampı yeniden kurmak istedik ama sistem xxx.conf'u düzenlemek yada klasörleri yeniden açmak yerine xxx.conf'a bakıyor ve klasörlerin olduğunu görüyor bu işlemi es geçiyor.
İstediğim şey şu: Eğer bu dosyayı buulursak sistemi klasörleri açmaya zorlamış olacağız. Bir uygulamayı uninstall ederken onunla ilgili ayarları sistemin silmemesi çok ilginç. Ubuntu kullanmak güzel bir şey ama çok zor ve cesurca bir şey. Günlerce kaybettiğim zamanın haddi hesabı yok.
Sistem bu tür ayarları nerde saklıyor biliyormusunuz.

heartsmagic

@norelpy, bu türlü ayarlar uygulamaya göre değişir. Sistem yapılandırma dosyalarının silinmemesinin bazı sebepleri var. Bunlardan biri elbette kullanıcı uygulamayı tekrar kurmak istediğinde ayarlarına geri dönebilmesi. Mesela birçok uygulamanın kullanıcı temelli yapılandırma dosyaları başlangıç dizininde gizli halde bulunur. Bunu görmek için Ctrl+H kullanabilirsin.

Apache gibi uygulamalar içinse durum biraz daha değişik. Genelde kullanıcı tarafında pek yapılandırma tutulmaz, sistem genelinde tutulur ve bildiğim kadarıyla gizli dizin halinde falan değildir. Zaten Apache'nin yapılandırma dosyaları da genel anlatımlarda mevcuttur. Senin durumunda sorun o dizini elle silmek olmuş. Etrafta senin yaptığını yapan bir iki kullanıcı var, kimi çözmüş meseleyi kimi çözememiş.

Ubuntu kullanmak çok zor olabilir, zorluk göreceli bir kavramdır. Sonuçta normal bir kullanıcıya Windows üzerinde IIS kur dersek, "o da ne ki" diyen çok insan olacaktır. "Ancak IIS kolay" dersen, forumdan birçok arkadaş da gelip "Ancak Apache de kolay" diyebilir sana :) Zira kolaylık ve zorluk o an yaşanacak bir aksiliğe bakıyor biraz da.

Zaman konusu ise ne yazık ki göze alınacak bir durum. Yeni bir ortam, yeni bir sisteme giriyorsun. Şu an ben de Windows tarafına geçince emin ol bazı şeyleri yapabilmek için zaman kaybediyorum zira unutmuşum veya yeni sürümlerde nerede olduğunu bilmiyorum. Alışkanlık ve günlük kullanımla alakalı bir durum bu kısacası.

norelpy

Binbir güçlükle hallettim. Synaptic managerdan lamp ile ilgili ne kadar program varsa hepsini kaldırdım. Fakat kaldırırken iki farklı kaldırma yöntemi var. Normal kaldırma ile tamamen kaldırma şeklinde iki tane kaldırma yöntemi var. Ben hep normal kaldırma yöntemini seçiyordum. Bu yüzden ayarlar saklı kalıyordu. Tamamen kaldırınca nevar ne yok hepsini sildi. Sonra sıfırdan hepsini kurdum. Şimdi sorunsuz kullanabiliyorum.
Çok büyük baş ağrıydı ama geçti :D. Katkısı geçen herkese teşekkürler.

agritux

heartsmagic

Aslında biz --purge ile bu son söylediğin işlemi yaptırıyorduk, fakat kurulu olan başka bir paketin kaldırılıp kurulması iş görmüş olabilir.