program kurmak?

Başlatan cliff62, 01 Ocak 2013 - 18:09:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cliff62

arkadaşlar daha önceden(yaklaşık 1.5 sene önce) biraz ubuntuyu denemiştim program kurmasını da öğrenmiştim. ama şimdi denedim biraz beceremedim. bana sonu .linux ve .tar.bz2 olanları nasıl kurabileceğim konusunda yardımcı olur musunuz?

ct

if

@cliff62, kurmak istediğiniz uygulamanın sadece kaynak dosyası mı bulunduğu için bu şekilde kurmak - aslında derlemek - istiyorsunuz? Depoda yok mu?

cliff62

@if
aslında sadece öğrenmek için daha önceden biraz ubuntu'yu denemiş sonra kaldırmıştım bundan sonra kaldırmayıp sürekli kullanmayı düşünüyorum. depo'ya hiç bakmadım depo derken bu arada ubuntu software center'ı mı kastediyoruz yoksa synaptic package manager'ı mı? :)

if

@cliff62, Ubuntu yazılım merkezi ya da Sinaptik üzerinden ulaşılabilinen paket listesine depo diyorum:)

burk

Ayrıca sorun çıkarsa kurmak istediğiniz programın bağlantısını buraya da geçin.

cliff62

formatı .linux olan dosyaları nasıl kuruyoruz programın olduğu dizinde terminale ne yazmam gerekiyor beceremedim. ama firefox denemeye kalktığımda aynı sürümünün zaten var olduğunu söyledi en azından onu becerebildim.

burk

Yöntem olarak şu var; http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10028450&postcount=17

Sorun olursa ilgili programın bağlantısını buraya da geçerseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

krwlng

@cliff62, ".linux" dediğiniz tarzda dosyaların uzantısı hiç önemli değil öncelikle bunu bilmelisiniz, bu ".run" olur ".bin" olur, önemli olan neyi nereden hangi amaçla indirdiğinizi bilmeniz. Arşiv paketlerini açmak ile (tar, tar.gz,rar,lzma vb.) bu dosyaları açmak arasında fark var, bu dosyalar çoğunlukla paketlenmiş yazılımların kurulumu için kullanılır, arşiv biçimleri ise çoğunlukla kaynak dosyaları ve direkt açılıp çalıştırılan ikili dosyaları saklamak için kullanılır. Sizin belirttiğiniz dosyalar çoğunlukla, çalıştırma izni verildiyse çift tıklayıp çalıştırılabilir, arşiv dosyalarında saklanan kaynaklar ise farklı derleme yöntemleri ile derlenerek uygulama haline getirilir, bu tip konular hakkında geniş bilgi arıyorsanız, "Acemiler için ilk durak" konularını incelemeniz gerekmektedir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!