"bilgisayar kapasite artırma"

Başlatan ilksumat, 06 Ocak 2022 - 22:01:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilksumat

Merhabalar

Bilgisayarımda son zamanlarda güncellemede sık sık yer kalmadı gibi uyarılar oluyor. Misal sondan bir önceki:

Güncelleme '653 M' diskinde toplam / boş alana ihtiyaç duyar. Lütfen en az 401 M kadar disk alanını '/'. Çöp kutusunu boşaltın ve 'sudo apt clean' kullanarak eski kurulumların geçici paketlerini kaldırın. diskinde  açın.

Ondan sonrakindede upgrade var diye önerdi yapayım dedim ve şu oldu:

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=63223.msg657708;topicseen#msg657708

Neyse forumdan bakıp öğrenip yaptım ama

1) masaüstü güvenli kipte kaldı onu eski haline getirebilirmiyim, getirsem yine yer darlığı sorunu yaşarmıyım... (Çünkü pdf dosyasında sarı vurgular yapıp öyle kaydedip kapatayım dedim kabul etmedi, iyi o zaman kaydetmeden kapatayım dedim, bilgisayarı kapattıydım ve yeniden açtığımda pdf dosyası txt dosyasına dönmüştü ve sildim??)

2) Aynı uygulamadan iki tane var (misal hem Archive Manager var hem Ark var, simgeleri aynı zaten ama hangini nasıl kaldırayım bilmiyorum.

3) Bilgisayarın kapasitesini artırsam daha iyi olabilir, bunun için içinde başta windows vardı onu kaldırsam yetermi, ve bunu nsaıl yapabilirim, yoksa RAM genişletme veye her ne ise tavsiyeniz ne olabilir...

Sorular uzun oldu, bilgi yetersizliği var ama lubuntuya alıştım, yardımlarınız için peşinen teşekkürler.