Internet Kafe ( Tek Bilgisayardan Oyun Çalıştırma )

Başlatan Ufuk26, 15 Mayıs 2013 - 12:48:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ufuk26

Merhaba, Windows 7 SP1 işletim sistemi kurulu 55 bilgisayarlı bir internet kafem var.
Online oyunların güncellemelerinde çok sıkıntı çıkıyor.

Linux sunucuya kuracağım oyunları, ağ üzerinden windows 7 makinelerden çalıştırmak istiyorum.

Hangi linux bu bahsettiğim şey için yeterli olur.
Hangi donanım ve server için neler gerekli olur ?
Bunun için bana gerekli olan şeyleri söyleyebilir misiniz ?

Saygılarımla

heartsmagic

Çevrimiçi oynanabilen bu oyunların Linux desteği var mı? Hangi Linux sorusundan önce bu sorunun cevabını bilmek daha iyi olur bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ufuk26

çoğunun yok sanırım. internet kafede oynanan her oyunu tek sunucudan çalıştırıyorlar. Rakip internet kafe olduğu için bu konu hakkında bilgi alamadım.
Zaten kimse'de bilgi paylaşımı yapmıyor. Bu istedğimi yapan yerler var ama onlarında saçma  sapan şartları falan var.

burk

Çoğunun Linux desteği yoksa neden Linux sunucu o zaman?

Ufuk26

Duyduğuma göre linux sunucu kurup, windows istemcilerde, windows oyunları çalışıtırlıyormuş.

burk

Bunu nerede duydunuz? Bu işlem için hangi oyunların Linux'ta çalıştırılıdığını da bilmeniz lazım. Kaldı ki bazı oyunlar Wine aracılığıyla yüksek oranda başarı ile çalıştırılıyorken bazı bilgisayarlarda çalıştırılamıyor.

Ufuk26

Kimse bilmiyor mu ya ?
ana makine'yi sadece dosya sunucusu olarak çalıştırıyorlar. Ana makine'de oyun falan çalışmıyor yani.
Windows istemci, linux sunucunun diskindeki paylaştırılmış oyunlar açılıyor.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: Ufuk26 - 16 Mayıs 2013 - 04:52:15
Duyduğuma göre linux sunucu kurup, windows istemcilerde, windows oyunları çalışıtırlıyormuş.

Linux veya Unix sunuculardan yayınlanan web siteleri Windows'tada açılabiliyor ve tersine. Web oyunlarıda yine web'de çalıştığı için sistem seçmeden herhangi bir istemci (Kişisel ) Bilgisayardan oynanabilir. Ama senin Bilgisayarın bir sunucu değilki, sadece bir Masaüstü. Ve çalıştırmak istediğin oyunlarda web oyunu değil sanırım. Web bir standart, her Bilgisayar'da çalışır. Duyduklarını veya okuduklarını yanlış anlamışsın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mayıs 2013 - 15:07:22

Alıntı yapılan: Ufuk26 - 16 Mayıs 2013 - 13:30:38
Kimse bilmiyor mu ya ?
ana makine'yi sadece dosya sunucusu olarak çalıştırıyorlar. Ana makine'de oyun falan çalışmıyor yani.

Sunucu yönetiminden anlıyorsan (Ben anlamıyorum) Linux'a Apache server kur ve Win Makinelerede Winaxe kur ve öyle ulaşmaya çalış.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Ufuk26 - 16 Mayıs 2013 - 13:30:38
Kimse bilmiyor mu ya ?

Sunucu kurmak, dosya paylaştırmak vs. bilinmeyecek şeyler değil ancak sen bir türlü bize tam bilgi veremiyorsun. Tamam, Linux sunucu kurdun dosya paylaşımı yaptın, istemci Windows makinelerde bu dosya paylaşımlarını görüyorlar. Ne işlerine yarayacak bu dosyalar? Oyun nedir, nasıl çalışır, web tabanlı mı, adamlar Wine üzerinden mi çalıştırıyorlar yoksa bu oyunların Linux sunucu desteği var mı? Bize kendi meramını anlatamadıktan sonra "kimse bilmiyor mu" demek inan iş görmez.

Meselâ, Counter Strike oyunu için Linux tarafına sunucu sağlanıyor oyun namına, kurup bunun üzerinden oyananabiliyor. Fakat bu şekilde destek vermeyen oyunu "koyayım Linux'a insanlar da oynasın" diye düşünmek yanlış oluyor işte.

Bir şeyler duymuşsun ancak sanırım eksik duymuşsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Linux sunucuya kuracağım oyunları, ağ üzerinden windows 7 makinelerden çalıştırmak istiyorum.

Yukarıdaki cümleden diğer arkadaşların anladığını anlıyorum; oyunu bir Linux sisteme kurmak istiyorsunuz ve oyunun ağ üzerinden oynanmasını istiyorsunuz. Bu işlem için belirtildiği gibi oyunun Linux versiyonunun olması ya da Wine uygulaması üzerinde performanslı çalışması gerekli.

Bu yukardaki cümleden ise bambaşka bir soru anlıyorum; oyun kurulurken "Oyunu nereye kurmak istiyorsunuz" sorusuna yanıt olarak ağ üzerindeki bir diski göstermek istediğinizi anlıyorum. Sonra uygulamaya tıklayınca ağ üzerinden okuma işlemi yapılacak. Bu durum ne derece olanaklı emin değilim. Olanaklı olsa dahi ne kadar performanslı olur onu da tartışmak gerekecektir. Çünkü;

* Windows Linux disk sistemini tanımıyor zaten
* Linux'u NTFS ya da FAT sisteme kurabilenler olmuştu bildiğim kadarı ile fakat bu durumda çok düşük bir performans elde edildiğini de duymuştum. Kaldı ki Linux'u Linux yapan özelliklerden birisi olan izinler konusu zaten bu disk sistemlerinde desteklenmiyor... vs

şeklinde bu isteklerin sıkıntılı olduğuna dair liste uzatılabilir.

Ama ilk cümlede anladığımı daha doğrusu söylediğinizi kasdediyorsanız o zaman gerçekten oyunun Linux desteğini bilmeniz gerekiyor. O değil oyunları da söylememişsiniz ki bir vakti olan meraklı bir hayırsever arkadaş araştırsın Linux üzerinde ne şekilde kurulabiliyor oyunlar.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

acablack

Guncelleme olaylarından dolayı sürekli ağım meşgul oluyor demişsin. Bunun için bir tane proxy ayarlarsın. Proxy ilk önce guncellemeyi çeker ordan da bütün ağdaki bilgisayarlar çeker. Böyle internetinin band genişliği daralmaz. Ama diğer türlü olmaz.

Senin dediğin daha çok tek bir kasa ama çok kullanıcı mantığına benziyor. Buna benzer yapılar devlet kurumlarında var. Bir tane süper bilgisayara diğer bütün kullanıcılar bağlanıyor. Performans işte bu noktada Süper bilgisayara kalıyor. (Süper derken çok süper değil tabi.)

Konun araştırılması ise sana kalmış.

Ufuk26

Sanırım benim istediğim olay NAS depolama üniteleriyle yapılıyormuş :)

ekremsenturk

Ne sormak istediğini önce bir düzgün şekilde araştır, sonra anlamadıklarını sorarsın.