Çeviri Banner Yarışması

Başlatan ubuntuki lilith, 19 Haziran 2011 - 00:21:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

Bannerların formatı :
png
jpg
gif
swf

Boyutları:

468*60
728*90
90*30
180*150
ve diğer özgün boyutlar...

Yarışmacılara oy verenlerin dikkat etmesi gereken hususlar ise:
Renk seçimi/uyumu
Kompozisyon
Çekicilik...

İki kategoride birinci seçilecektir, hareketli bannerlar (gif,swf) ve sabit bannerler (jpg,png). Tasarımların özgür yazılım araçlarıyla yapılması gerekiyor.
Bu başlık altında katılımcı arkadaşlar bannerlarını paylaşabilirler, yeterli katılımın ardından oylama için ayrı bir başlık açılacaktır.

sabian

arkadaşlar ben pek anlamıyorum gerçi bu işlerden ama bir deneme yapayım dedim.

ölçüler: 330*330
Format: png
Kullanılan araçlar: GiMP, İnkscape, gTumb

Gimp meşgulken pratik kesme işlerini gTumb ile hallettim. Ülke bayrakları görsel aramalarda bulundu, ancak hepsiyle tek tek uğraşıp son hallerini verdim.
Hepsini kesip, 46*33 boyutuna ufaltıp, Gimp'te "köşeleri yuvarla" efekti uyguladım.
Yine Gimp kullanarak ışık efektleri uyguladım.

sadece bir deneme olarak algılanırsa sevinirim, gerek ebatlar konusunda gerekse beklentileri karşılama konusunda uygun olmayabilir.  Amacım, acemisi, uzmanı ile forum kullanıcılarının birşeyler üretme konusunda ısrarlı olduğunu göstermekti. Ama İlk defa Gimp ve diğer araçlarla bu denli uzun süre uğraştım ve ortaya bir şey çıkarttım diyebilirim.
Tüm arkadaşlara başarılar.

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Rbbt

öncellikle bu bannerlar nerede kullanıcılak diye sormak isterim ?
bir forumda kullanılacaksa forum içeriği nedir?
çeviriden kastınız sadece Türkçe-İngilizce mi yoksa genel anlamda bütün dillerden Türkçeye çeviri mi?

What happens when I become main source of a pain!!!

BayboraKaan

Ceviriden kast edilen Türkiye Ceviri Tayfasi görevi Ubuntu'yu Türkcelestirmek banner'i ise Ceviri tayfasinin logosu gibi bir sey olacak.

ubuntuki lilith

Logo için daha önce bir yarışma düzenlenmişti, wikideki bölümümüzde de kullandık hatta. Bu biraz reklam amaçlı olacak, bloglarda ve başka diğer alanlarda olabildiğince kullanılmasını amaçlıyoruz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2011 - 00:16:29

Başlığa eklemeyi unutmuşum, buradan belirteyim ki göze çarpsın. Banner içerisinde bir slogan da yer alabilir, hatta alsa daha güzel olur, şöyle insanı çeviri yapmaya yönelten, akılda kalıcı ve özgün bir slogan. Biz bunu da banner düzenleyene bırakalım diye düşünmüştük ama banner tasarlamayı düşünen arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına, forum üyelerimiz de sloganlarını burada paylaşabilirler.

empax

Alıntı YapTasarımların özgür yazılım araçlarıyla yapılması gerekiyor.
Bu kisitlamaya pek anlam veremedim... Calismalar PS ile yapilmistir. (psd dosyasi)

480x122 png

480x122 gif

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

sabian

Kısıtlamada amaç Özgür Yazılım araçlarının kullanımını özendirmek ve bu işler için Özgür Yazılım araçlarının yeterli olduğunu ispatlamak olsa gerek. Bu sebeple buna kısıtlamadan ziyade "teşvik etme" diyebiliriz.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

empax

Alıntı yapılan: sabian - 20 Haziran 2011 - 10:27:48
Kısıtlamada amaç Özgür Yazılım araçlarının kullanımını özendirmek ve bu işler için Özgür Yazılım araçlarının yeterli olduğunu ispatlamak olsa gerek. Bu sebeple buna kısıtlamadan ziyade "teşvik etme" diyebiliriz.

O zaman bir arkadasimiz calismayi gimp'e aktarirsa amaca daha uygun olur. Psd dosyasini da paylastim. Tabi ki calisma begenilirse.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

sabian

üzerime düşermiydi bilmiyorum ama ben bi el attım :)
GIMP kullanılarak düzenlenmiş hali. Değişiklik yapmadan olduğu gibi çevirdim yalnızca gecikme süresi 100 ms idi onu 200 ms yaptım.. Bir de iki katman vardı, onları silmeyince görüntü en sonunda siyah beyaz oluyordu, sildim o katmanları.
Bir de bu çalışma GiMP ile çevrilmiş olsa dahi beklentileri karşılar mı bilmem, PS kullanılarak oluşturulmuş olduğu için söylüyorum.

elinize sağlık.

dosya adresi, http://www.mediafire.com/myfiles.php#0,2

Debian Sosyal Sözleşme

empax

Eline saglik @sabian ancak uzerinde biraz calismasi gerekiyor.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

sabian

Alıntı yapılan: empax - 20 Haziran 2011 - 10:57:43
Eline saglik @sabian ancak uzerinde biraz calismasi gerekiyor.  :)

Dediğim gibi üzerinde fazla oynama yapmadım, ama PS-GiMP dönüşümünden kaynaklanan sorunlar var sanırım :)
seninkinde yazı soldan sağa açılırken bende sağdan sola :D
Yavaş yavaş öğreniyorum, sanırım denemelerimi kendime saklasam iyi olacak :))

Debian Sosyal Sözleşme

furkankalkan

Bu da benden :D @empax arkadasımınki kadar olmasa da bende gimpte biseyler yapabiliyorum:
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

empax

Estagfurullah @dewilman.  :) Musadenizle biraz farklisini yaptim, ama fikriniz hos gercekten.

بسم الله الرحمن الرحيم

furkankalkan

Alıntı yapılan: empax - 20 Haziran 2011 - 20:34:50
Estagfurullah @dewilman.  :) Musadenizle biraz farklisini yaptim, ama fikriniz hos gercekten.

kıskandım valla güzel olmus :D
Lover

BayboraKaan

IKiside bir birinden harika olmus ellerinize saglik.

amon-ra

Slogan yavaş yavaş netleşiyor "Her dilde Ubuntu".
Adaylar çoğalsın anket açıp oylamayı da yaparız.

sudusleri

Biraz zaman.. ben de katılacağım buna :)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

sem

Çalışmalar çok güzel olmuş... Elinize sağlık...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ScaryMan

Çalışmalar harika. Örnekler biraz daha çoğalınca anket yapalım en iyisi. Tebrikler bütün arkadaşlara.

empax

Arka plan saydamlastirildi ve biraz duzenlemeyle son halini aldi.  :)

بسم الله الرحمن الرحيم

ubuntuki lilith

Çok güzel işler çıkıyor gerçekten, yeterli katılım olursa pazartesi günü de anketimizi açar ve birincimizi belirleriz. Bu vesileyle, bir kez daha İngilizce'si olan arkadaşlarımızı ubuntu çevirilerine destek vermeye çağırıyorum.

enes

Çalışmalar güzel gerçekten. Katılımda bulunanların ellerine sağlık. Fakat bu başlığı daha canlı görmek isterdim. Nerede tasarımcılar? =))
Özgür kalabildiğimiz sürece...

ersinkandemir

Bütün katılımcıların ellerine sağlık, hepsi birbirinden güzel :) GIMP'e alışamıyorum, ben de bir şeyler denerdim ama zaten bu kadar güzel olmaz  ::)
Where there's a shell, there's a way.

furkankalkan

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 24 Haziran 2011 - 14:51:28
Bütün katılımcıların ellerine sağlık, hepsi birbirinden güzel :) GIMP'e alışamıyorum, ben de bir şeyler denerdim ama zaten bu kadar güzel olmaz  ::)
önemli olan güzel olup olmaması değil aslında emek vermek :D bende bi ara photoshopa alısamamıstım bir türlü :D
Lover

enes

Belki birilerine fikir verebilir çalışmanız. Belli olmaz geliştirip çok güzel bir şey ortaya çıkarabilirsiniz.
Denemekten zarar gelmez =)

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 24 Haziran 2011 - 14:51:28
Özgür kalabildiğimiz sürece...