[Çözüldü] Yazılım Kurulumları Çalışmıyor

Başlatan slamy, 28 Mayıs 2008 - 14:59:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

slamy

Hepinize merhabalar arkadaşlar. Ubuntuda ne olduysa oldu güncelleme yöneticisini açtığım zaman güncellemeleri buluyor fakat yükle dediğimde kalakalıyor. Hiç bir hata veya uyarı vermiyor sadece bekliyor. Aynı sorun Sistem Yönetim Araçlarının tümü için geçerli. Acaba sorunu nasıl halledebilirim yardım ederseniz sevinirim...

ufuk_k

Sistem--donatılar--Uçbirim programını aç ve aşağıdaki komutları aynen yaz ve Enter tuşuna basarak ver. Daha sonra hata çıktısını buraya yapıştırabilirsin:

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

slamy

bu şekilde updateleri yapabiliyorum herhangi hatada almıyorum. Ancak diğer türlü açmak istediğimde menüde tıkanıp kalıyor. Synactip Paket yönetici ne tıklıyorum bekliyor bekliyor açılmıyor. Hardware drivers aynı şekilde açılmıyor... Şuanda güncelleme yöneticisi 30 dk yı geçkin altta bekliyor herhangibir gelişme yok sadece bekliyor...

ufuk_k

Bir paket yöneticisi çalışırken aynı anda bir tane daha çalışamaz. Eğer synapticte hata olmuşsa şu komutlarla kaldır ve tekrar yükle:

sudo apt-get --purge remove synaptic
sudo aptitude install synaptic

heartsmagic

Tekrar yüklemeden önce bir konsoldan çalıştırıp hata var mı yok mu bakıver.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

slamy

kaldırdım denedim ne hata verdi ne uyarı sonra yükledim denedim aynı tas aynı hamam bi değişlik yok yine takıldı kaldı. Sistemde çok yavaş çalışmaya başladı. firefox bile geç açılıyor. konsola tıkladığımda 40 sn sonra görüntü geliyor. sanırım sistem ayarlarında bazı bozukluklar var en iyisi yeniden kurmak galiba tabi başka önerisi olan yoksa...

heartsmagic

Terminali aç:

synaptic

komutunu ver, hata veriyor mu bir bak.
Aynı şekilde

komutunu ver sistemi ne kasıyormuş ona da bir bak. Orada işlemciyi ve belleği zorlayan uygulamayı görürsün.

slamy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Mayıs 2008 - 16:09:49
Terminali aç:

synaptic

komutunu ver, hata veriyor mu bir bak.
Aynı şekilde

komutunu ver sistemi ne kasıyormuş ona da bir bak. Orada işlemciyi ve belleği zorlayan uygulamayı görürsün.

Aşağıdaki hatayı veriyor...

(synaptic:6019): Gtk-CRITICAL **: gtk_tree_view_unref_tree_helper: assertion `node != NULL' failed

ufuk_k

Ben de heartsmagic'in söylediklerine şunları eklemek istiyorum:

Belli ki yeni bir kullanıcısın ve foruma da ilk defa giriyorsun. O halde direk bir sorundan başlama yerine kurulum öncesi ve sonrası, program yükleme ve kaldırma gibi bölümleri inceleyip, temel yapılması gerekenleri yaptıktan sonra sorun çıkıyorsa buraya yazman daha faydalı olur. Biz senin nasıl bir kurulum yaptığını, gerekli sürücülerin kurup kurmadığını, gerekli paketleri yükleyip yüklemediğini bilmiyoruz. Önce forumda anlatılan temel şeyleri uygularsan, hem sorun yaşama olasılığını azalır, hem de bilgi sahibi olursun.

heartsmagic

Bu hatalar ya da çakılmalar neden sonra başladı?

erginemr

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=126316
başlığında soruna çözüm olarak, "Yapılandırma Düzenleyici" çalıştırılarak:
Alt+F2 -> gconf-editor
"/desktop/gnome/interface/accessibility" anahtarı etkinse kapatılması önerilmiş.

Aynı şey olabilir, bambaşka bir şey de olabilir. Ama ilginç olan bu böceğin / hatanın Dapper Drake'de ortaya çıkmış olması. Acaba diyorum, @slamy Hardy yerine yanlışlıkla Dapper'ı (6.06) mı kurdu?

Bunu nu anlamak için, @slamy konsoldan;
cat /etc/lsb-release
komutunu deneyebilir misiniz?

slamy

Yanlışlıkla Dapper nasıl kuracağımı bilmiyorum  :D ama versiyon Hardy 8.04
Hata sistemin otomatik olarak yüklediği güncellemelerden sonra başlıyor. Temiz bir sistem kurdum şimdi kontrollü bir şekilde yeniden yapacağım updateleri hangisi sorun yapıyo bakalım...
slamy@slamy:~$ cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=8.04
DISTRIB_CODENAME=hardy
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 8.04"

heartsmagic

Tekrar çıkana kadar başlığı etiketleyip kapatıyorum.
Tekrar kurulum: Ekşi çözüm.