Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pindepir

Öncelikle ortak akıl ile güzel bir çalışma yaptığınız için teşekkür ederim.

Benim sorum şu olacak; ben de Ubuntu'ya geçmek istiyorum ama kararsız kalıyorum çünkü çok farklı sayıda seçenek sunuyor. (Ubuntu - Kubuntu- Xubuntu....  CD / DVD .... tek cd lik Ubuntu'da var 1 DVD'lik Ubuntu'da ) bunların hangisi ihtiyaçlarıma daha uygun bilmiyorum.

Yapmak istediklerim; alıştığımız ve verim gördüğümüz bazı Windows programlarını ( alternatif Linux programları bulana kadar ) ve oyunları rahatça açacak ve görselliği olan bir işletim sistemi istiyorum.
Desteğinizi bekliyorum. 27.09.2012'de çıkacak beta 2 sürümü ile bende ailenize katılmak istiyorum.

Saygılarımla.

serkanburda

Hoşgeldiniz :)

Umarım kısa zamanda siz de ubuntu ailesine katılırsınız. Sorularınızla ilgili olarak ise, ubuntu, xubuntu, kubuntu ve lubuntu (yakında çıkacak olan gnobuntu da dahil olmak üzere) temelde ubuntu üzerine kuruludur. Farklı isimlerdirmelerin sebebi kullandıkları farklı masaüstü ortamlarından kaynaklanıyor. Mesela ubuntu temelde gnome olmak üzere unity kabuğunu kullanırken kubuntu kde masaüstünü, xubuntu xfce masaüstünü, lubuntu ise lxde masaüstünü kullanır. Bunun tercihi kişinin zevkine ve sahip olduğu bilgisayar donanımına göre değişir. Bununla ilgili şu başlığa göz atabilirsiniz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=313.300

Tek cd ya da dvd ayrımı ise dvd'nin beraberinde daha çok program getirmesi, cd'nin ise sadece gerekli olanlarla gelmesindendir. Şahsen hiçbir zaman dvd kalıbını indirmedim, çünkü işime yaramayacak onlarca şeyi indirmektense cd'den kurulum yapıp gereksinim duyduklarımı sonradan kurmak daha mantıklı geliyor. Ancak bu sizi yanıltmasın, cd kalıbı da bir kullanıcı için gerekli hemen her programı beraberinde getiriyor.

Windows programlarını çalıştırmak yerine, en başta bile olsa, muadillerini öğrenmek ve kullanmak faydanıza olacaktır. Bununla ilgili şu başlığa göz atabilirsiniz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10.150

Beta sürümle ubuntu'ya merhaba demenizi ise tavsiye etmem. Beta ve alfa sürümler doğası gereği sorunlu sistemler oluyorlar ve tecrübeli kullanıcıların hata bildirimleri için önceden sunuluyorlar. Size tavsiyem 12.10 betayı beklemeden 12.04 lts(uzun dönem destekli) sürümü kurmanız ve daha kararlı bir ortamda sadece alışmakla ilgili sorunların üstesinden gelmeye çalışmanız olur. Beta kurarsanız hem yabancısı olduğunuz bir sistem hem de siz acemi, sistemden soğumanız da bir olasılık haline gelir.

Umarım bu bilgiler işinize yarar. Bence siz bir miktar da forumun acemiler için olan kısmına göz atın, faydasını görürsünüz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0

Son olarak, çok da önemli değil belki ama ubuntu'ya ubantu demeniz dikkatimi çekti. Doğrusu (telaffuz olarak da) ubuntu'dur. Bilerek yapmıyorsanız düzeltmek, bilerek yapıyorsanız da sebebini öğrenmek isterim. :)

Tekrardan hoşgeldiniz, forumda iyi vakit geçirmenizi dilerim.

umutubuntu

@pindepir mesajınız düzenlenmiştir. Foruma ubuntu-tr.net adresine girerken ve üye olurken gördüğünüz üzere Ubuntu diye yazılmaktadır.
Mesajlarınızı yazarken kurallara göre hareket edeceğinizi umuyoruz.

Hoşgeldiniz, forumda iyi vakit geçirmeniz dileğimizle.

pindepir

hem yorumlarınız hem de sehven hatalı yazdığım kelimeleri de düzelttiğiniz için teşekkür ederim.
saygılarımla,

arpia

Zaten bir cevap varken cevap vermenin bir anlamı yok normalde, ama verilen cevabı görünce bende cevap yazmak zorunda kaldım ki bu cevabım @serkanburda arkadaşımıza. Çok güzel, detaylı, doğru bir yazı yazmışsınız, tebrik/teşekkür etmek istedim :)

@pindepir, hoş geldiniz, yeni şeyler öğrenmenin keyfi ile güzel vakit geçirmenizi dilerim...

bilonemsi

Verilen doğru bir cevabın üstüne cevap vermek pek doğru değil ama genede vereyim dedim. :)

Ustalararım yanında ben solda sıfır kalırım ama meraklı ve kurcalamayı seviyorsanız eğer, tabi bolca da vaktiniz varsa ise hepsini deneyim KDE'de karar kıla bilirsiniz çok ince ayar var istediğin gibi görselleştirme yapa bilirsin. forumda oldukça geniş anlatımlar mevcut. Bu arada Linux dünyasına hoş geldin.
uzak durun bağımlılık yapıyor...

http://www.qutuphane.com/

nasilolcekbuisler

görsellik olarak ubuntu windows dan ileride.windows programlarını sorunsuz çalıştırmak tam olarak doğru olmasa da wine sayesinde mümkün.kubuntu'yu denemeni tavsiye ederim.forumdaki kde bölümünde ilk kullanıcının bilmesi gereken çoğu şey var.

heartsmagic

Alıntı yapılan: arpia - 22 Eylül 2012 - 10:11:24
Zaten bir cevap varken cevap vermenin bir anlamı yok normalde, ama verilen cevabı görünce bende cevap yazmak zorunda kaldım ki bu cevabım @serkanburda arkadaşımıza. Çok güzel, detaylı, doğru bir yazı yazmışsınız, tebrik/teşekkür etmek istedim :)

@pindepir, hoş geldiniz, yeni şeyler öğrenmenin keyfi ile güzel vakit geçirmenizi dilerim...

Güzel verilen bir cevabın da üzerine verilen cevabın üzerine cevap olur mu? :) @serkanburada cidden güzel bir ve isabetli bir cevap vermiş. Onun üzerine cevap yazmayayım fakat cevabın güzel olduğunu söyleyeyim diyecektim ki o cevap da verilmiş.

Daha fazla bu başlığı baltalamayalım en iyisi :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serkanburda

@arpia, @heartsmagic güzel sözleriniz için teşekkür ederim.
Yaptığım sadece burada öğrendiklerimi paylaşmaktı, tıpkı sizlerin hergün yaptığı gibi :)

Ozgurluk

Linux MINT çok ama çok güzel bir dağıtım..! Ubuntu temelli olanını kullanıyorum ben, Linux MINT masaüstüne bir harika. Önüme gelene geçene MINT tavsiye etmeye başladım. Son zamanlarda gerçekten çok çok iyi!

MrQrkan

Merhaba Arkadaşlar ben yeniyim ilk defa linux deneyeceğim konu açma yeri burası mı bilmiyorum ama pear linux 5 i indirdim usb den yükleyemedim mevcut şu an win xp kullanıyorum eski bilgisayarımda. Bilgisayarıma bu versiyonu nasıl kurabilirim? Yaklaşık 10 yıllık bilgisayar p4 işlemcili bir türlü usb den kuramadım sistem gereksinimi yeterli değil mi anlamadım. Yardımcı olur musunuz acaba ubuntuyu indirip kurduktan sonra mı pear linux 5 sürümünü kurabilirim?

Düzenleme notu: lütfen imla kurallarına uyunuz.

umutubuntu

Eski bir bilgisayar olduğu için muhtemelen USB ile boot özelliği mevcut değildir.
İndirdiğiniz  Pear Linux .iso dosyasını Nero ya da benzeri bir programda kalıp yazdırma seçeneği ile CD veya DVD'ye yazdırarak deneyin.

MrQrkan

xp yi usbden format atabiliyorum ama ayrıca pear ayrı bir dağıtımmı yoksa ubuntuya mı ait son olarak xp yi tamamen kaldırıp pear ı mı kursam yoksa ubuntunun son sürümünümü ve linux kurarken d de ki bilgilerim silinir mi??

matrax_41

Xp için usb ön yükleme yapabiliyorsan linux dağıtımlarında da usb ön yükleme yapabilirsin. Diğer soruna gelince Pear Linux Ubuntu'ya ait değil. Sadece Ubuntu'yu taban alıyor.

MrQrkan

peki benim linux hakkında hiçbir fikrim yok sizce hangisi kurmam daha mantıklı ?? ayrıca windows xp den linux a geçince yerel disk d de ki bilgileri silmeden linux kurulumu gerçekleşebilir mi??

odyssey

Pear Linux Gnome Shell kullanıyor
Bilgisayarınız eskiyse kaldırmayabilir
Tavsiyem Voyager Linux yönünde
Ayrıca bir başlık altında beş altı soru birden sorarsanız hepsine cevap alamayabilirsiniz
Muhtemelen sorularınızın cevapları daha önce yanıtlanmış olabilir
Forum anasayfasından arama yaparak çıkan sonuçları inceleyebilirsiniz
Bu arada Linux a geçmek için acele etmeyin yavaş yavaş geçin
Sonra geldiğinizden daha hızlı yoldan windosa dönebilirsiniz :D

Bilmeniz gereken en önemli şey Windows ve Linux taamen farklı işletim sistemleridir
Bu yüzden windowsda kullandığınız bir uygulamanın aynısı yoksa muadillerini kullanmanızı tavsiye ederim
Bazı vatandaşlar alelacele Linux  a geçiyor sonra kullandığı bir programı bulamayınca linüx dandikmiş hadi bana bay bay diyorlar

Önemli olan Linux u kullanmak değil
Önemli olan Linux u anlamaktır

Ninoslayer

Benim sana önerim ubuntu 12.04'ün türevi olan lubuntu yüklemen. LXDE masaüstü oramı kullanıyor. Eski bilgisayarlarda da rahatça çalışabilir ve ubuntu popüler bir dağıtım olduğu için sorunlarına daha çabuk çözüm bulabilirsin ve aradığın programı daha kolay yükliyebilirsin. Eğer bilgisayarın çok'ta eski değilse "Kubuntu" yu da önerebilirim. KDE masa üstü ortamı kullanıyor. Window'sun masa üstü ortamına bir hayli benzer. Daha fazla sistem gereksinimi var. Ubuntu'yu veya türevlerinden herhangi birini kuduğunda diğer masaüstü ortamlarınıda kurup geçiş yapabilirsin. O yüzden çok düşünmene gerek yok ancak bilgisayarın eskiyse Lubuntu kur, sonra KDE'yi bir denersin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ekim 2012 - 22:07:11

2. soruna yanıt olarakta anladığım kadarı ile bilgisayarınının harddiski ikiye bölünmüş durumda. Bunlardan sadece "C:" yi silerek kurulum yapabilmen mümkün. Bunun nasıl yapılacağını forumda araştırarak bulabilirsin.

decent

Pear Linux 5 hakkında!! konusu dağıtım tavsiyesi yönünde ilerlediği için sabit konu ile birleştirildi.

Barış Can

Selamlar,

Benim küçük kardeşlerimin ısrarı üzerine üzülerek söylüyorum ki üç aylık emeğim olan ubuntuyu silip atmak zorunda kaldım. HDD'nin tüm bölümünü ubuntuya harcadığım için ek olarak kuramadım windowsu, mecburen ubuntuyu silerek kurmak zorunda kaldım...

Neyse efendim,
Ubuntu dağıtımına aşinayım yeterince, yeni bir şeyler keşfetmek istiyorum. Görselliğe ve performansa önem veren biriyim. Var mıdır önerileriniz, dinlemek isterim?
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

libre-x

Netrunner  ve bodhi denemeni önerebilirim :)

Barış Can

Alıntı yapılan: libre-x - 06 Ekim 2012 - 21:17:18

Baktım, performans açısından uygun fakat, görünüm açısından pek karşılamaz beni. İlginize teşekkür ederim.
Cidden, dağıtımsız kaldım çıktım iyi mi. :P
» kişisel blog.

libre-x

Alıntı yapılan: Ryuzaki - 06 Ekim 2012 - 21:49:07
Alıntı yapılan: libre-x - 06 Ekim 2012 - 21:17:18

Baktım, performans açısından uygun fakat, görünüm açısından pek karşılamaz beni. İlginize teşekkür ederim.
Cidden, dağıtımsız kaldım çıktım iyi mi. :P
Hangisi?

Barış Can

İkisi de öyle. Biraz anlatım bozukluğu yaratmışım orada, mazur görün. :)
» kişisel blog.

monthy_python

@Ryuzaki Pinguy os öneririm. Kurulumunda biraz sorun yaşadım ama şu anda "esas" işletim sistemi olarak onu kullanıyorum, çok memnunum.