[Çözüldü] Terminal'den program yükleme ve Ubuntu yazılım merkezi sorunu

Başlatan profirth, 25 Mart 2011 - 02:35:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

profirth

Herkese merhaba.. Forumda ilk konum olacak bu o yüzden saygıda kusur edersem affola.

Ubuntu 10.10 a 3 gün önce geçtim windows OS ler yeterince canımı sıktı geç bile kaldım diye düşünüyorum. Kurcaladıkça bir şeyleri galiba bir sürü hataya neden oldum. Ya da çok basit hatalar ben çözemiyorum acemilikten :)

İlk sorunuma gelirsek. Terminalden bir kaç program yüklemeye çalıştım VLC player, Foxit reader gibi. Forumda yükleme kodlarını girdim. Kolayına kaçmaktansa öğrenmek daha cazip geldi. Program yükleniyor kanımca fakat en son resimdeki gibi bir durumla karşılaşıyorum.

Buna tamam diyemiyorum terminalden hangi tuşa bassam olmadı :)... Terminalden çıkmak isteyince de programın sürdüğünü söylüyor bana. Çıkınca da programı kurulu olarak bulamıyorum. Doğal olarak bir program kuramadım :)

Bunlar olmayınca Ubuntu yazılım merkezinden denedim ordan kurmaya çalışınca da en son şöyle bir hatayla karşılaşıyorum.

---------------------------------
Yazılım kurmanızı/kaldırmanızı sağlayan ve diğer paket yönetim görevlerini gerçekleştiren aptdaemon yazılımında bir programlama hatası var gibi görünüyor. Lütfen bu hatayı http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug bağlantısında bildirin ve yeniden deneyin

ayrıntılar:
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/aptdaemon/worker.py", line 779, in simulate
    return self._simulate_helper(trans, status_path)
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/aptdaemon/worker.py", line 958, in _simulate_helper
    return depends, status, self._cache.required_download, \
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/apt/cache.py", line 218, in required_download
    pm.get_archives(fetcher, self._list, self._records)
SystemError: E:I wasn't able to locate file for the ttf-mscorefonts-installer package. This might mean you need to manually fix this package
---------------------------------

Forumda yarım saatlik bir araştırma yaptım fakat bir şey bulamadım ya da buldum yeni olduğum için anlayamadım.
Bunları çözmemde yardımcı olabilirseniz  ve nerede hata yaptığımı öğrenirsem sevinirim.

heartsmagic

Uçbirimden tekrar kuruluma geç, verdiğin resimdeki ekran karşına gelince TAB tuşu ile ilgili yere geçip Tamam de, ardından kurulumu tamamla. Kuruluma geçemezen:

sudo dpkg --configure -a komutu ile denersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

profirth

Teşekkür ederim bu kadar kolaymış meğer  :). Yazılım merkezindeki sıkıntı devam ediyor ama terminali kullanmaya devam edeceğim o yüzden çok sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum.

heartsmagic

Yazılım merkezindeki sorun bu paketten sonra düzelmiş olmalı. Hâlâ aynı hatayı mı veriyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

profirth