Android için Ubuntu

Başlatan Monarch, 24 Şubat 2012 - 12:23:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Monarch

Canonical, Ubuntu Linux işletim sistemi için yeni hedef olarak Android'i seçti. Geçtiğimiz günlerde Ubuntu for Android'i tanıtan Canonical, bu iş için önemli bir adımı atmış oldu.

Çok çekirdekli ceplerde Android ile yan yana çalışmak üzere tasarlanan yeni Ubuntu, cihazınızı bir klavyeye bağladığınızda otomatik olarak devreye giriyor. Diğer zamanlarda ise cihazınız, Android olarak çalışıyor. Tüm veri ve hizmetler Android ile Ubuntu arasında paylaşılıyor, dolayısıyla kişiler, telefon, SMS gibi uygulamalara Ubuntu arayüzünden ulaşılabiliyor.

Android'de çalışan Ubuntu'nun bir uygulama olmadığına dikkat çekilirken, masaüstü uygulamalarından araçlara tam bir Ubuntu deneyimi sağlandığı bilgisini veriliyor. Canonical CEO'su Jane Silber, bu sayede bir cep telefonunda tam bir masaüstünü taşıyabileceğimizi ve yanımızda laptop taşımaya gerek kalmayacağını söylüyor.

Canonical, önümüzdeki hafta başlayacak Mobil Dünya Kongresi'nde Ubuntu 11.10 tabanlı Ubuntu for Android'i gösterecek. Ubuntu for Android, ceplerle yüklü gelecek ancak Canonical, hangi üreticilerle ortaklık kurduklarını şimdilik söylemiyor ve belirli bir tarih vermiyor.

*
Haber: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/19989563.asp

Contempt

Haber harika. Tamda Tabletler merak sardığım bu günlerde çok iyi olucak...
Herşeye Rağmen...

MURATSPLAT

Fikir güzel bence. Böyle bir şeye ihtiyaç var.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

yakusha

android yüklü samsun. 10.x tabletler için gelirse çok sevineceğim, çünkü haftaya almayı düşünüyorum ve cep telefonumun duvar kağıdını ubuntu seçecek kadar seviyorum ubuntu'yu.
Artık bu forumu kullanmıyor.

Turkbaytar

amon-ra

Canonical çok fazla bölünmeye başladı. Umarım girdiği alanlarda başarılı olur. Bana çok hızlı hareket ediyorlar gibi geliyor.

zeusmaster

Alıntı yapılan: yakusha - 25 Şubat 2012 - 00:47:19
cep telefonumun duvar kağıdını ubuntu seçecek kadar seviyorum ubuntu'yu.

Kız arkadaşım mı,ubuntu mu?
Ubuntu tabi :)
Up and Running...

bytan

Alıntı yapılan: bahdem - 28 Şubat 2012 - 00:04:00
Kız arkadaşım mı,ubuntu mu?
Ubuntu tabi :)

Hehe :)

Bu yazdığından haberi var mı? :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ebubekirs

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

zeusmaster

Alıntı yapılan: bytan - 28 Şubat 2012 - 08:50:01
Hehe :)

Bu yazdığından haberi var mı? :)

4 senelik ilişkim bitti haberi olmuştur :P Çok fazla vaktimi bilgisayara (ubuntuya) ayırıyormuşum :)Gene ayıracağım ,gene ayıracağım :) Bilgisayarımla mutluyum ben :)
Up and Running...

travego0403

Bazen kendime soruyorum. Acaba bende yabancıların deyimiyle 'Geek', 'Nerd' mertebesine doğru mu gidiyorum diye? :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

heartsmagic

Alıntı yapılan: amon-ra - 27 Şubat 2012 - 17:47:03
Canonical çok fazla bölünmeye başladı. Umarım girdiği alanlarda başarılı olur. Bana çok hızlı hareket ediyorlar gibi geliyor.

MS, telefonlarda bile bulunmuyor mu? Aynı zamanda oyun konsolu yok mu? :)

Linux'un şu an masaüstlerinde çok ama çok az bulunuyor olmasının nedeni, bir firmanın çıkıp da "saldırgan" bir şekilde piyasada hükmetme arzusunun olmamasından dolayıdır. Şu an masaüstleri kenara itiliyor gibi, tüm dünya mobile doğru kaymakta. Şu saatten sonra masaüstü pazarı için proje geliştirilse de geliştirilmese de geç kalınmış durumda. Canonical bunun farkında, aslında Mark farkında (gayet akıllı bir adam kendisi). İşbu sebepten ötürü bu gibi konulara kayması, yani bölünmesi bence doğru karar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Ben bu defa bodoslama dalmamak için sorayım. Ubuntu android sistemin yerine değil yanına kurulacak. Doğru mu? Doğru ise bir android sisteme ubuntu kurmak sistemi kasmaz mı? Zira hali hazırdaki android sistemlerin hem sd bellek hem de ram olarak böyle bir şeyi kaldırabileceğini sanmıyorum. Videolarda da özelleştirilmiş bir şey göremedim pek.

Şahsım adına mobilden ziyade tv pazarında çok şanslı olabilir kanaatindeyim.

heartsmagic

Aslında eklenen fazlaca bir şey yok gibi. Gerçi teknik alt yapıyı bilmiyorum fakat kasacağını sanmıyorum, tam anlamıyla iki işletim sistemi yan yana kurulu mu onu bile bilmiyorum. Bildiğim tek şey olayın güzel olduğu. Telefonu monitöre taktığında ortaya güzel bir Unity arayüzü geliyor sadece. Haliyle aynı anda iki işletim sistemi çalışıyor mu çalışmıyor mu bunu bilmiyorum. Ancak iki işletim sisteminin de ortak şeyleri kullanabiliyor olması çok hoş.

Bu mesele üzerine ciddi anlamda eğiliyorlar. İleride sağda solda Android kurulu Canonical telefonları görürsek şaşırmam. Kendileri yapmayabilirler belki, birileriyle anlaşarak da piyasaya girebilirler. Tabi bu kurulu Android'lerde şu an konuştuğumuz destek de olacak. Bu destek TV'ler için de geçerli. Telefon TV'ye takıldığında da ortaya Ubuntu TV çıkıyor.

yakusha

laptopumuz daima yanımızda ve uygulamalar cloud olduğunu düşündüğümüzde artık mozilla konsepti gibi bir şey veya monitör yerine gözlük ve gözlük üstüne kurulmuş sanal klavye falan...

heralde elimdeki 8gb ram yüklü, ix işlemcili makineye 10 yıl sonra bizim kardeşler takoz falan diyecekler :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

bahadirhtp

boşverin haberleri kız arkadasş sohbeti iyiydi :p
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

KemalALKIN

www.tckemal.ist

bahadirhtp

adamlar nelerle uğraşıyor benimse bırak tableti telefonum bile yok.... ):
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

altintasi

Aynı çekirdeği kullanmaları nedeniyle çok da sorunlu bir sistem olmayacak gibi. Cep telefonuna çılgın rakamlar vermemeye yemin ettiğim için  ve bu cihazlar da nereden baksan 600$'dan ucuz olmayacağı için benim eriş(e)meyeceğim bir teknoloji olacak kısa vadede.

Ama şunu söylemeliyim. Böyle bir cihaz alıp dizüstü bilgisayarımı da cebimde taşımak isterdim. Canonical çok doğru hamlelerle çok iyi işler çıkarıyor.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Raven

İyi güzelde ne zaman çıkıyor?

heartsmagic

Ha deyince olacak bir şey değil tabi. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan videolardan biri:
http://www.youtube.com/watch?v=AyeFcldavTk

furkankalkan

Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Raven

Bir gönüllü şu yazıyı Türkçe'ye çevirip buraya koyabilirse harika olur, çok detaylı anlatılmış.

http://www.ubuntu.com/devices/android

Sanırım bu sene içinde çıkacak. Müthiş bir uygulama android telefonlar canavar gibi olacak :)

Raven

Mark yeni bir açıklama yapmadı mı? Şubat ayında duyuruldu, artık hazırdır diye düşünüyorum. Google play'e koysalarda kullansak artık.