Linux Mint Yeni Ubuntu !

Başlatan decent, 08 Kasım 2011 - 11:55:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Clement Lefebvre, Linux Mint projesinin babası, GNOME 3 masaüstü ortamı üstüne yapılandırılan
yeni bir masaüstü arabirimine sahip Linux Mint 12 işletim sistemini kendi blogunda duyurdu.

Linux Mint 12 (Lisa), GNOME 3 masaüstü ortamı ile gelen ilk Linux Mint dağıtımı olacak. Fakat
normal bir masaüstü gibi görünen ve MGSE (Mint Gnome Shell Uzantıları) olarak adlandırılan
yeni bir kullanıcı arayüzü yer alacak.

Linux Mint 12 yeni kullanıcı arayüzünde, bir alt panel, bir uygulama başlatıcısı, o anda çalışan
uygulamalar ile bir pencere listesi, bir görev-odaklı masaüstü (yani, pencereler, uygulamalar
arasında geçiş) ve görünür sistem tepsisi simgeleri yer alacak.

Bu, tüm Linux kullanıcılarının bir masaüstü ortamından ve günümüzdeki Linux dağıtımlarından
beklentisidir; rahatlıkla Linux Mint yeni Ubuntu olacaktır diyebiliriz..

Lisa kod adıyla duyurulan Linux Mint 12 sürümü, Kasım ayının sonlarında (20 Kasım olabilir)
kullanıcı ile buluşacak.

softpedia.com

Çeviri hataları olabilir, hoşgörmeniz dileğiyle..

alquirel

Alıntı yapılan: decent - 08 Kasım 2011 - 11:55:33
...
rahatlıkla Linux Mint yeni Ubuntu olacaktır diyebiliriz..
...

Bence Ubuntu geliştiricileri Gnome Shell desteğini kesmedikleri sürece (ki keseceklerini hiç zannetmiyorum) yeni Ubuntu olacak gibi ifadeler lafta kalır.
Sonuçta MGSE denilen şeyler Mint'e özel değil.

Bunula birlikte tabii ki ilk elden Shell ile gelen bir sistem, özellikle Shell kullanmak isteyenlerce daha fazla tercih edilecektir.

experotux

Bu durumda Mint üzerinde artık compiz kullanımı hayal olacak zira gnome shell ile compiz kullanılamıyor
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

XRumer

Çeviride hata mı var? Linux Mint'in yeni sürümü duyurulmadı, sadece nasıl bir şey olacağı duyuruldu. Linux Mint 12 henüz yayınlanmadı. Sadece bir önizleme yayınlandı.

alquirel

Alıntı yapılan: XRumer - 08 Kasım 2011 - 14:36:19
Çeviride hata mı var? Linux Mint'in yeni sürümü duyurulmadı, sadece nasıl bir şey olacağı duyuruldu. Linux Mint 12 henüz yayınlanmadı. Sadece bir önizleme yayınlandı.

Alıntı Yap
Clement Lefebvre, father of the Linux Mint project, proudly announced on his blog that the upcoming Linux Mint 12 operating system will feature a new desktop interface built on top of the GNOME 3 desktop environment.

Duyurulan şey Mint'in yeni sürümünde Gnome Shell kullanılacağı.
Gerçi @decent'in çevirisinde de yayınlandığı manası çıkmıyor aslında, sadece vurgu yanlış yere yapılmış ;)

hatalar205

İlgili yazıda son 1 ay içinde LinuxMint kullanım oranının %41 arttığını söylüyor. Bu yüzde 41'lik fazladan kullanıcı nereden geldi acaba?

speakerXXL

Açık kaynağın güzellği burada işte. Her zevke uygun bir dağıtım üretmek bu sayede mümkün olabiliyor.
Ben halihazırda Gnome 3'ü beğenemediğim için Mate (Gnome 2 çatallaması) tabanlı dağıtımı bekliyorum açıkcası.
Eğer Linux Mint , Ubuntu 12.04 tabanlı bir Mate dağıtımı da hazırlarsa 5 yıl rahat edecek kafam.

eribol

Mare forklamasina fazla umut baglamayin bence. Birkaç archlinux fanatiği ise girişmişti ama uzun vadede ayakta durabilmesi zor. Ustelik ayağa kalktığı da söylenemez.

experotux

Ben hala emin olamadım
Compiz olacakmı olmayacakmı
Eğer olmazsa kullanıcı kazanmak yerine kaybeder
Çünkü Ubuntunun başına gelenleri biliyoruz
İnsanlar artık compiz rahatlığı ve görsellğine alışmışken bıraktırmak hiç kolay değildir
Hele ki beni ;D
İnsanlar ikiye ayrılır

travego0403

Başka bir başlıkta da benzer bir cevap vermiştim. Burada da görünce yazmadan geçemedim. :)

Ben bu compiz olayını şuna benzetiyorum. Windows ortamında kurulu bir düzenimizi değiştiriyoruz ve çok farklı bir ortama(Linux) geçiyoruz. Bu geçişte bir çok sıkıntı yaşıyoruz, kimisi buna alışamayıp geri dönüyor, kimisi de alışıp burada daha rahat olduğunu söylüyor. Ama bu alışıp daha rahat olduğunu söyleyenler ilk geçişte bir çok yaygara yapmış olabiliyor, çok karışık, kullanıcı dostu değil gibi...
İşte şimdi de yeni bir Gnome Shell ve Unity geçişinde bir çok yaygara kopuyor. Yok compiz olmazsa olmaz, Unity kullanışsız gibi... Biraz zaman verin ve kullanın alışmazsanız eskiye dönersiniz sonuçta kimseye zorla bir şey kullandırtılmaz bu tarafta. Özgürlüğün bir manasıda bu değil mi?

Nasıl ki Linuxa  alıştıktan sonra geriye bakıp Windowsta şurası kötüymüş, şurası eksikmiş, şurası üstünmüş gibi düşünüyorsak yarın Compiz efektleri kalktığında ilk başta biraz zorlanacağız. Fakat eğer bu kaldırılması düşünülüyorsa yerine daha yeni bir teknoloji daha yeni bir sistem koyulması düşünüldüğü içindir bence. Kimbilir bu yeni sistemi kullandığımız zaman geriye dönüp baktığımızda "Compiz ne kadarda ilkel bir şeymiş" diyeceğiz.  ;)

Compiz ilk bakışta belki ilgi çekebilir fakat biraz kullandıktan sonra aslında bu efektlerin insanın bilgisayar başında çalışma hızını yavaşlattığını anlıyor. Şahsen ben ilk 2-3 ay efektleri kulladıktan sonra sıkıldım ve kapattım.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

yakusha

Alıntı yapılan: eribol - 08 Kasım 2011 - 22:19:09
Mare forklamasina fazla umut baglamayin bence. Birkaç archlinux fanatiği ise girişmişti ama uzun vadede ayakta durabilmesi zor. Ustelik ayağa kalktığı da söylenemez.

kde 3.5 serisi trinity adı altında hala yaşadığını varsayarsak...
songbird in ölmediğin göz önünde bulursak
clementine aslında neydi diye  düşünürsek

yok yok, gnome 2 ölmez :) öyle kolay kolay diyebiliyorum...

Artık bu forumu kullanmıyor.

experotux

Ama ben asla compiz den bıkmam
Çok alıştım çünkü
Pencerelerin zıplayarak dans edişi
Masaüstlerimin küp silindir hatta top gibi yuvarlak oluşu
Masaüstüme yağmur yağması ve sular altında kalması
Ekrana ateşle yazı yazma olayı
Kısacası böyle görselliğe alıştıktan sonra bırakması kolay olmuyor
Eşe dosta hava atması da hiç fena olmuyor hani ;D
İnsanlar ikiye ayrılır

alquirel

Alıntı yapılan: experotux - 08 Kasım 2011 - 23:13:14
Ama ben asla compiz den bıkmam
Çok alıştım çünkü
Pencerelerin zıplayarak dans edişi
Masaüstlerimin küp silindir hatta top gibi yuvarlak oluşu
Masaüstüme yağmur yağması ve sular altında kalması
Ekrana ateşle yazı yazma olayı
Kısacası böyle görselliğe alıştıktan sonra bırakması kolay olmuyor
Eşe dosta hava atması da hiç fena olmuyor hani ;D

Bilgisayar dünyasında genel kullanıcı deneyim seviyesi gitgide artıyor ve artık bir ürünü cazip kılmanın yolu görsellikten çok işlevsellikten geçiyor.
O yüzden Compiz bir zamanların göz boyamasıydı diyeceğimiz günler uzak değil.

Sizin de dediğiniz gibi yukarıda sayılanlar sadece hava atmaya yarıyor. Bunlar Ubuntu'yu birine gösterirken kullanılan en kısa yollar. Çünkü kullanım özelliklerini göstermek için kurup kullandırmak gerekiyor. Dar zamanda da bu efektler iş görüyor. Ama denildiği gibi sadece göz boyama. Çünkü mesela ben birine göstereceğim zaman tek tek gidip CCSM'den açıyordum efektleri önce, sonra gösteriyordum.

Yani Compiz bundan öncesinin bir nevi reklam kaynağıydı, Ubuntu yeterli bilinirliğe ulaştı ve Compiz vazifesini yerine getirmiş oldu.
Şimdi ise işlevsellik bayrağı eline aldı...

eribol

Yeni pencere yöneticisinin compizin efektlerini gelistirmeyecegini biliyor muyuz? Kwin compizden daha gelişmiş mesela mutterin olmayacağını da bilemeyiz.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: eribol - 09 Kasım 2011 - 00:04:32
Yeni pencere yöneticisinin compizin efektlerini gelistirmeyecegini biliyor muyuz? Kwin compizden daha gelişmiş mesela mutterin olmayacağını da bilemeyiz.

KDE sevilen bir masaüstü ortami ama kimse Compiz diye tuturmuyor. Ben de Compiz'i kullanmasini cok severdim, halen salanan pencere efekti acik ama diger efektler ile ugrasmiyorum, artik sıkıldığımı fark ettim ;)

Forum sayesinde her yeni sürümde Compiz ile ugrasiyorum ve ekran kartiniz Unity ve Compiz'i destekliyorsa sorunsuz calisiyor. Yani hatayi Ubuntu'da degil birazda ekran kartinizda arayin derim ;)

alquirel

Alıntı yapılan: eribol - 09 Kasım 2011 - 00:04:32

Mutter elbette gelişecektir, belki Compiz'den daha da gelişmiş olacaktır, ya da belki de bazıları için zaten Compiz'den daha da gelişmiş olabilir.
Ben Mutter'ın Compiz'le hayatımıza giren ve pencerelerin işlevselliğini arttıran temel özellikleri karşılayacağına inanıyorum ilerleyen süreçte.
Ama bence hiçbir zaman, Compiz'le özdeşleşen küp ve sallanan pencere gibi görselliğe aşırı kaçan şeyleri barındırmayacaktır kendinde.
Çünkü Mutter'ı Compiz'den ayıran en temel özelliği daha az sistem tüketmesi. İşlevselliğe bir katkısı olmayan bu efektleri sunmasını beklemiyorum bu yüzden.

(Şu küpü hâlâ anlayabilmiş değilim. Küp kullananlar bilgisayar karşısındaki vakitlerinin çoğunda çalışma alanı mı değiştiriyorlar, ve bu geçişlerde küpün dönmesini bekleyecek kadar çok vakitleri mi var, nedir bunu vazgeçilmez yapan?)

experotux

Önce merak
Sonra alışkanlık
Daha sonrada hava civa ;D
İnsanlar ikiye ayrılır

decent

Benzer haberler gelmeye devam ediyor.

Linux Mint Pulls Ahead of Ubuntu

Linux Mint 12 'Lisa' to Come with a Customized Gnome 3 Desktop

Alıntı yapılan: alquirel - 09 Kasım 2011 - 02:53:46
..
Çünkü Mutter'ı Compiz'den ayıran en temel özelliği daha az sistem tüketmesi. İşlevselliğe bir katkısı olmayan bu efektleri sunmasını beklemiyorum bu yüzden.
...

GNOME Shell Works Without GPU Driver Support

Deniliyor.

experotux

Bende diyorum bu fedora 15 gnome3 masaüstü nasıl oldu da ubuntu gnome3 de sorun çıkaran ati ekran kartımla sorunsuz olarak çalıştı
Meğer adamlar nelerde yapıyormuş
Aferin fedoraya
Aslında ubuntununda fedorayı örnek alması gerekir
Zaten bu ara gnome3 shell masaüstüne alışmaya başlamıştım
İnsanlar ikiye ayrılır

eribol

@alquirel, @bayborakaan; compizi sadece küp efektinden ibaret ele almayın lütfen. Kaldı ki o küp olayını kwin iki fare hareketiyle hallediyor. Yani işi sadece görsel efekt boyutunda değerlendirmek yanlış olur. Ancak görsel efektin olması olmamasından iyidir.

alquirel

Alıntı yapılan: eribol - 10 Kasım 2011 - 19:43:59
@alquirel, @bayborakaan; compizi sadece küp efektinden ibaret ele almayın lütfen. Kaldı ki o küp olayını kwin iki fare hareketiyle hallediyor. Yani işi sadece görsel efekt boyutunda değerlendirmek yanlış olur. Ancak görsel efektin olması olmamasından iyidir.

Compiz'i sadece küp efektinden ibaret ele almak değil de, şimdiye kadarki genel havada hep küpün eksikliği ön plana getirilmiş olduğu için öyle söylemiş olabilirim.
Compiz ve görsel efekt denildiğinde aklıma ilk gelenler şunlar
- Pencere geçişlerindeki efektler (arka arkaya sıralanma, çember oluşturma falan)
- Pencere saydamlığıyla oynamalar (benim yaptığım Alt + Fare tekerleği kısayolu çok işime yarıyordu)
- Ekranın kenarlarına köşelerine kısayollar ekleyebilme (yine benim yaptığım ekranın sağ kenarı + fare tekerleği kısayolunu da çok kullanırdım)
- Sallanan pencere

Mutter (Clutter sayesinde) OpenGL desteği olan bir yapı. Bu noktadan hareketle pencere geçiş efektleri ve sallanan pencereler gibi önemli efektleri de Mutter'da görebileceğimize inanıyorum.

Hatta canlı canlı bir örnek vermek gerekirse : http://www.webupd8.org/2011/10/gnome-shell-focus-effects-extension.html
Ekran görüntüsü de şu şekilde :
GNOME Shell focus effects extension

Compiz'in diğer geri kalan, görsellikten ziyade işlevselliğe yönelik olan (ekran kenarlarına kısayol gibi) bileşenlerinin önünde de Mutter için herhangi bir engelin olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

Umarım konunun dışına çıkmamışızdır ;)

Ubuntgy

Gnome shell Linux dünyasına verilmiş bir armağandır arkadaşlar. Bunu ancak bir kaç yıl sonra anlayacaksınız. Bu tartışmaları görüyorum, gerçekten bazı kullanıcılar çok altı boş tartışma yaratıyor. Yanlış anlaşılmasın bu söylediklerim.

Linux, bir standart yakalamaya çalışıyor, Ubuntu burada başrol oynamak derdinde. Sadece kendi standartlarını oturtmak isteyen ubuntu ile, buna karşı cıkan, direnen kullanıcı - geliştirici kitlesi var.

Gnome 3 'ü özelleştirip sunan henüz bir dağıtım yok, yarın bir gün bunlar olunca, buradaki yorumların çoğunu insanlar hatırlmayacak bile. Bunu bekleyin derim.

eribol

Ben de öyle düşünüyorum ama bu kadar kesin bir dille dile getirilmesi şahsen beni bile rahatsız ediyor.

alquirel

Alıntı yapılan: Ubuntgy - 10 Kasım 2011 - 22:50:56
Gnome shell Linux dünyasına verilmiş bir armağandır arkadaşlar. Bunu ancak bir kaç yıl sonra anlayacaksınız. Bu tartışmaları görüyorum, gerçekten bazı kullanıcılar çok altı boş tartışma yaratıyor. Yanlış anlaşılmasın bu söylediklerim.

Linux, bir standart yakalamaya çalışıyor, Ubuntu burda başrol oynamak derdinde. Sadece kendi standartlarını oturtmak isteyen ubuntu ile, buna karşı cıkan, direnen kullanıcı - geliştirici kitlesi var.

Gnome 3 'ü özelleştirip sunan henüz bir dağıtım yok, yarın bir gün bunlar olunca, buradaki yorumların çoğunu insanlar hatırlmayacak bile. Bunu bekleyin derim.

Düşünmesine ben de öyle düşünüyorum ama benim bu iletide altını zihnimde bir türlü dolduramadığım yerler var.

- Gnome 2 arayüzü nasıl bir zamanlar bu dünya için büyük bir hediye olmuşsa aynı adamların yaptığı yeni şeyin de hediye olduğunu söylemek zor bir şey değil.
- Ubuntudan ve ona karşı çıkanlardan oluşan iki grubu bu başlıktaki altı boş dediğiniz tartışmayla nasıl alakalandırdınız?
- Gnome 3'ü özelleştiren bir dağıtım yok da Unity uzaydan mı indi?

Ubuntgy

Alıntı yapılan: alquirel - 10 Kasım 2011 - 23:05:07
Alıntı yapılan: Ubuntgy - 10 Kasım 2011 - 22:50:56

Linux, bir standart yakalamaya çalışıyor, Ubuntu burda başrol oynamak derdinde. Sadece kendi standartlarını oturtmak isteyen ubuntu ile, buna karşı cıkan, direnen kullanıcı - geliştirici kitlesi var.

Düşünmesine ben de öyle düşünüyorum ama benim bu iletide altını zihnimde bir türlü dolduramadığım yerler var.

- Gnome 2 arayüzü nasıl bir zamanlar bu dünya için büyük bir hediye olmuşsa aynı adamların yaptığı yeni şeyin de hediye olduğunu söylemek zor bir şey değil.
- Ubuntudan ve ona karşı çıkanlardan oluşan iki grubu bu başlıktaki altı boş dediğiniz tartışmayla nasıl alakalandırdınız?
- Gnome 3'ü özelleştiren bir dağıtım yok da Unity uzaydan mı indi?

1. Ubuntu'ya karşı çıkanları demiyorum dostum, Gnome Shell'e karşı çıkanları diyorum.
2. Gnome 3 'Ü özelleştiren dağıtımla Unity gnome 3 'mu ? Farklı şeylerden bahsediyoruz.
3. Altı boş çünkü orada yok düğme şurada, yok şu burada tartışması dışında bana ne gösterebilirsin ?
4. Halen bir gnome 3 dağıtımı yok. Yeterince özelleştirilmiş, kullanıcıya görsel anlamda hitap edebilen bir dağıtımın olmadığı kanısındayım.

Konuyu lütfen farklı yerlere çekmeyin. Olay nettir, burada yazdıklarınıza en fazla 1 -2 yıl sonra güleceksiniz.

Ben hala wayland'in derdindeyim, o ayrı bir olay.