Beyaz renkli Ubuntu masaüstü

Başlatan graindor, 18 Aralık 2008 - 11:22:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

graindor

Ubuntu 8.10 masaüstü açılıyor açılırken sesi duyuorum ancak ekran beyaz oluyor hiç bir şeyi göremiyorum.Fare işareti var ve hareket edebiliyor.Login ekranı düzgün
geliyor daha öncesi hep.Bunlar bir kere "ekranı kilitle" dedikten sonra oldu.Yapabildiğim sadece  Ctrl+Alt+Backspace ile yeniden login ekrana dönüp(login ekrana dönerken masaüstünü bir an düzgün gösteriyor duvar kağıdı her şey yerinde :) ) sol alt köşede
yer alan "Seçenekler"ile Oturum açma seçeneğini değiştirip "Kurtarma Uçbirim ile" oturum açabliyorum.Orange renkli ekran oluyor sağ altta Uçbirim açılıyor sadece.
Uçbirimden xorg.conf dosyasını sade hale getirdim yine beyaz açılıyor..
Grub menu den recovery modunda açmaya çalışınca yine beyaz ekran ile açılıyor.Bir donma olayı olmuyor hiç.
Copiz kullanmıyorum çünkü VGA sürücüleri düzgün yukleyemiyorum * ya da desteklemiyor.Kartım Riva TNT2 model.Bu kartın sürücü ne envyng ile
nede ubuntu temiz kurulumdan sonra düzgün yukleniyor.Hardwire Driver tarama yapınca bir şey göstermiyor zaten. glx71 sürücüsü bu kart için uygun diyorlar(hem enyyng hem nvidia) ama uğraşmama rağmen olmadı.
Bende üzerinde durmayıp uzun süredir vesa driver ile 2d olarak kullanıyordum hep.
Öcelik sorunum masaüstünün eskisi gibi düzgün görünmemesi.Sürücü sorunu çözülmese de olur.

ebubekirs

Xorg.conf'un, son getirdiğiniz sade halini buraya koyabilir misiniz ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

graindor

[codeSection "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
Screen "Default Screen"
EndSection

Belki faydası olur bilgi açısından.Sistem açık tabi beyaz ekranlı olarak.Hiç bir şey yapılmayınca bir muddet sonra elektrkten  tasaruf için monitor kapanıyor ya.Fareyi hareket ettirince monitor tekrar açılma esnasında masaüstü bir an düzgün görünüyor hemen gene beyaza boyanıyor.

heartsmagic

Çare olur mu bilmem ancak:

rm -rf ~/.gnome2 denenebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

graindor

Usta komutu verdim hiç çıktı vermeden hemen yeni komut satırına geçti.Yine beyaz ekranlı açıldı.
apt-get upgrade komutu verdim.Firefox u güncelledi galiba birde "xulrunner-1.9-gnome-support" adlı paketi yukleyip kurdu.Reboot dedim sonuç yine beyaz ekran.Bir şey farkettim.Ctrl+Alt+Backspace ile login ekrana dönerken  masasüsütü bir an görünüyor dedim ya ,alt ve üst paneller görünüyor birde duvar kağıdım ama hiç bir icon görünmüyor.Bu tema kurulumu ile ilgili olmasın?

ebubekirs

Tema kurulumu ile ilgili olsaydı, @heartsmagic'in verdiği komut ile çözülmesi lazımdı. Biraz araştıralım
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Farklı bir kullancı eklenip denenebilir.

graindor

Xfce masaüstü kurdum.Xfce ile oturum açtım.Bir sorun yok(ses dışında).Gnome ile oturum açtığımda beyaz ekran geliyor.
heatsmagic'in dediği gibi yeni kullanıcı ekledim.O kullanıcı ile Gnome ile oturum açtım beyaz kaplama çıkmadı bu sefer.Tekrar kendimi seçip açtığımda yine beyaz kaplama geliyor.

Not:Ses düzeldi

MeBuNtU

masaüstü yok demen.nautilus komutunu versenize

graindor

@MeBuNtU bişey anlamadım."demen"? Komutu nerde vereceğim Xfce altında mı??İkinci eklediğim kullanıcı ile Gnome altında mı?

graindor

Şimdi bişeyler oldu.Mebuntunuun dediğini yaptım.
Xfce altında terminalden:
can@can-desktop:~$ nautilus
Initializing nautilus-share extension
seahorse nautilus module initialized

** (nautilus:8117): WARNING **: Unable to add monitor: Desteklenmiyor
Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: 'net usershare' returned error 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error No such file or directory
Please ask your system administrator to enable user sharing.

Ve benim eski duvar kağıdım geldi masaüstüne.Ve esskisi gibi sudo dergisi diğer iconlar geldi.

MeBuNtU

Komutu gnome altında verirsen masaüstün gelecektir.Xfce de verirsen xfce masaüstü kaybolup nautilus un sağladığı masaüstü gelecektir.

graindor

Anladım ama ben Gnome altında oturum açtığımda hiçbir yeri göremiyorum ki?Başlığı o yüzden açtım.Heryer beyaz.

MeBuNtU

graindor

Yani çalışıyor galiba.Ama görünmüyor.Açıldığını farenin imlecinde anlıyorum. İmleci hareket ettirip dikey yanıp sönen çizgi olduğunda  komut kutusuna geldiğimi tahmin edip nautilus yazıyorum ve enter tuşuna basıyorum.İmleç "bekle" stiline giriyor sonra düzeliyor ama masaüstü gelmiyor.
Ben makinayı kapatıyorum artık yarın bakablieceğim.İlgilendiğiniz için sağolun.

heartsmagic

Sistem açılınca Ctlr+Alt+f1 ile konsola düş ve şu komutu dene bakalım

gconftool-2 --type bool --set /apps/nautilus/preferences/show_desktop true

Ardından Alt+F7 ile dönmeyi dene. Garanti olsun diye de bir kere Gnome'dan çık ve yeniden gir.

graindor

Selamlar Komutu verdikten sonra değişen birşey olmadı.
Herkese iyi çalışmalar diliyorum

bytan

Recovery Mode içerisinde ya da root hakkı olan diğer kullanıcını adınızla sistemden gnome-screensaver ı kaldırıp dener misiniz?

sudo apt-get remove gnome-screensaver
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

graindor

Bytan teşekkürler.Bu da olmadı maalesef.Hala Gnome masaüstü beyaz kaplama.
Bu arada bu sorun sayesinde bugün Xfce nin yanında Lxde ve Fluxbox ile de tanışmış oldum.
Xfce den çok Lxde ve Fluxblox daha çok beğendim.Bunlar bu makina için daha uygun duruyor ve hızlılar.Uygulamaları çalıştırıken belli oluyor.Zira 256 Mb bellek var.Lxde veya Flux dayken swap alanına müracaat bile etmiyor.Sistem gözlemcisine göre söylüyorum tabi.Diğerler masasütlerindeyken sürekli hem bellekten hem swaptan sistem boştayken en az 150 şer Mb harcıyor.
Merak ettiğim:Şimdi Ubuntu 8.10 üstünde Fluxbox masaüstülü sistem ile Fluxbuntu Cd den kurulmuş sistem (benim makinamda) arasında hız bakımından(açılış ,temel uygulamları çalıştırma v.s) bir fark olur mu?

bytan

Bu beyaz ekran sorununu araştırırken çeşitli varyasyonlarını gördüm nette. Onlardan seninkine çok benzeyen --CTRL+ALT+BACKSPACE anında 1 sn ilk görünmesi gibi-- bazılarında gnome-sreensaver kaldırmak * ya da çalışmasını engellemek yeterli olmuş. Ama sende başarılı olamadık.

Herneyse, lxde kullanan biri olarak çok rahat ve hafif bir yönetici olduğunu söyleyebilirim. Sende farketmişsin ne kadar az sistem kaynağı tükettiğini zaten. Soruna gelirsek, bunu başka bir başlık altında tartışmanın daha fazla faydası olur. Bence bu ikisi arasında nız bakımından bir fark olacağını sanmıyorum. Ubuntu kurulu sistem üzerine lxde kurdum, gnome uygulamalarını çalıştırdığım anlar oluyor. Örneğin gedit gibi. Onlar bile hızlı şekilde çalışıyorlar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

graindor

Lxde masaüstü ile mutlu mutlu geçiniyoruz. :)
Hepinize teşekkür ediyorum.

3mr3

Ben bunun ram tipi olan DDR dan farkettim. Mesela benim Normal ram ddr dı. Ekran ram tipi DDR2 idi. Sonra elimde fazla olan DDR tipini destekleyen ekran kartını kullanınca kayboldu.

Bu benimkinde olan sorundu istersen onuda bir kontrol edebilirsin. Beya çok araştırma yapmıştım. Teşekkürler.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...