calisan sisteme testdisk kullanirken dikkatli olun

Başlatan ibokozan, 28 Aralık 2009 - 07:20:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kozanibo

kullanici tavsiyesi

bi sekilde calisan sisteminize\ testdisk programinin bolumlendirme tablosu bozulmus harddiskleri kurtarmak icin kullandigi yontem olan `yeni bolum olustur secenegini` kullanmayin.

bir yanlislik oldugunu dusunuyorsaniz baska yontemler arayin  :) aksi taktirde grub bozulabilir ve ubuntu yuklu hdd geri gelmeyecek sekilde gidebilir. format kacinilmaz  :)

aslında bugün farkettim de format kaçınılmaz değil. açıklamasını eve net gelince yapacağım.

raspacı

Testdiskle ilgili bir yazı hazırlıyorum sudoya. Silinmiş 4-5 bölümü hem canlı cd de hem çalışan sistem de geri kazandım. Bunu da yazıya döktüm.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kozanibo

??? benim söylediğim kullanıcı tavsiyesini biraz daha açarsam belki yazınıza yardımcı olurum.

laptoptaki hddye, 7 yi kaldırıp xp kurdum
grub bozuldu, grub 2 yi yeniden yükledim.
bu defa xp açılmadı ama ubuntu açılıyordu.
bi baktım gparted da benim hdd tek parça ve bölümlenmemiş alan olarak görünüyordu.
test disk ile önceki bölümü geri getirmek istedim. write a new partition seçeneğini seçtim. yeniden başlattığımda grub bozulmuştu

rescue grub diye konsol geliyordu. çalışan cd ile ubuntunun bölümü asla açılmadı. format atmak zorunda kaldım...

bu özelliğin sistemin kurulu olduğu hdd ye uygulanmaması lazım. usb başlangıç diski oluştur programının format atarken bozduğu taşınabilir hdd mi bu yöntemle hiçbirşey yapmaya gerek kalmadan geri getirdim. mucizevi :)

raspacı

Sistemin kurulu olduğu harddiske sistem içinden zaten uygulamayız. Sağlamdır orası. Ama sistemin olduğu harddisk içinden tüm diğer diskleri geri kazanabiliriz.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Başlık sanki biraz yarım kalmış gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.