Ana Menü

Dual Boot

Başlatan Serkan Mz, 26 Ekim 2022 - 10:14:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serkan Mz

Merhaba,
HP bilgisayarımı  çift işletim sistemi yapmaya çalıştım hafızası 250 gb ve 27 gb ayırabildim ve ubuntu kurulumunu yaptum içinde aktif olarak ubuntu ve windows kurulu fakat kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarda ne ubuntuya ne de windowsa girebiliyorum ekranda boot device not found  hard disk (3F0) hatası karşıma çıkıyor. Çözümleri genel olarak denedim fakat bir çözüm olmadı flash ile sadece deneme modunda açtığımda disk görebiliyorum. her şey normal gibi gözüküyor sadece tek bir bellek bölümleri yüzünden olabilir mi? Disk bölümleri     (1 tane hdd var) 
HDD:
1. kısım : Sağlam(Kurtarma Bölümü)
2. kısım: Windowsun depolama kısmı
3. kısım: Ubuntu depolama kısmı
4. kısım: Windows boot
5. kısım: Ayrılmamış alan

Burda windows ve boot arasına ubuntu girdiği için olabilir mi ya da en sonda ayrılmaış bir alan olmaıdğı için mi çalışmıyor?
Alta bulunan şekil gibi disk alanı

turkerataturk

ön yükleyiciyi 250 gb hdd kurduğunuzdan emin olun
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

grayloop

Merhaba,
Eklediğiniz resimdeki gibiyse diski 5 parçaya bölmüşsünüz. Benim bildiğim MBR diskler en fazla 4 parçaya bölünebiliyor. Ancak bunlardan birini uzatılmış bellek olarak ayırıp onun içinde tekrar bölümleme yapabilirsiniz. Ubuntu canlı DVD ile başlatıp Ubuntu ile ilgili kısımları silip dediğim şekilde yüklerseniz sorununuz ortadan kalkabilir.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Serkan Mz

Alıntı yapılan: turkerataturk - 28 Ekim 2022 - 14:25:33
ön yükleyiciyi 250 gb hdd kurduğunuzdan emin olun
disk boyutundan eminim ama çalışmadı bütün yolları denedim ama olmadı bende format attım tekrardan linux kurdum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2022 - 17:41:22

Alıntı yapılan: grayloop - 29 Ekim 2022 - 00:05:50
Merhaba,
Eklediğiniz resimdeki gibiyse diski 5 parçaya bölmüşsünüz. Benim bildiğim MBR diskler en fazla 4 parçaya bölünebiliyor. Ancak bunlardan birini uzatılmış bellek olarak ayırıp onun içinde tekrar bölümleme yapabilirsiniz. Ubuntu canlı DVD ile başlatıp Ubuntu ile ilgili kısımları silip dediğim şekilde yüklerseniz sorununuz ortadan kalkabilir.
Evet bu çözümü denemiştim bir flash bellekle  ubuntuyu açıp linux ve boş olan kısımları sildim fakat yinede windows erişemedim bende mecburen format atmak zorunda kaldım yardımlarınız için teşekürler.