[Nasıl] Simple Screen Recoder

Başlatan Ozmo, 20 Ağustos 2014 - 03:15:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozmo

steam sayesinde linux ortamında oyun oynıya biliyoruz bununla paralel oyun videosu çekme isteyen olabilir bende bugün Simple screen recoder programını tanıtacağım hemen başlıyoruz.

sudo add-apt-repository ppa:maarten-baert/simplescreenrecorder depoyu ekliyoruz
sudo apt-get update  sisteme güncel depo verilerini çekiyoruz
sudo apt-get install simplescreenrecorder 32 bit için kurulum yapıyoruz
sudo apt-get install simplescreenrecorder-lib:i386 simplesceenrecorder  64 bit için kurulum yapıyoruz

bu şekilde kurulum yapılırsa sadece kendi sesimizi videoya ekler ama biz oyun sesi ve arkadaşlarımız ile konuşuyorsak ve onların sesini de video eklemek istiyorsak jack programınıda kuracağız sisteme

sudo apt-get install jackd qjackctl pulseaudio-module-jack

başlıyoruz ben jack ile anlatacağım

jack programını acıyoruz

benim ayarlarım böyle ama siz kendinize güzel ayarlar bula bilirsiniz.
setup yazan düğmeye tıklıyoruz.

eğer sisteminizde biden fazla ses çıkışı varsa hdmi usb ses kartı vs ses almak istediğimiz aygıtı seçiyoruz.

resimde görülğü gibi bende nvidia ekran kartı g430 oyuncu kulaklığı ve ana kart üzerindeki ses kartı var ben g430 seçtim sizde istediğiniz aygıtı seçebilirsiniz. jack ile ayarlarımız bitti şimdi start'a basa biliriz.

sonra ses ayarlarından jack sink ve jack source seçiyoruz.

ses ile ayarlarımız bitti.

hemen ssr açıyoruz.

contiune/devam basıp bir sonraki adıma gidiyoruz.

1: Profil ismi belirliyoruz.
2:Tüm ekranı çekiyor.
3:Ekranın belirli bir noktasını çekiyor.
4:Fare nereye gidiyorsa orayı çekiyor.
5:Opengl uygulamasını çekiyor hiç denemedim.
6:Saniyede kaç kare çekeceğimizi belirliyoruz 30 ideal bence siz kendinize göre seçebilirsiniz. http://goo.gl/GlCOAq
7:Video içerisinde fare imleci olacak ise tıklıyoruz.
8:Videoda ses olacak ise işaretliyoruz.
9:Ses sunucusu seçiyoruz 10 ve 11 sadece jack da görünür
10:Microfondan ses almak için tıklıyoruz.
11:Sistemden ses almak için tıklıyoruz.

continue/devam basıp bir sonraki adıma gidiyoruz.

buradan kendimize en uygun kodek yapılandırması seçiyoruz ben mkv seçtim kaliteli olsun diye ama çok fazla alan kaplıyor siz ogg yada webm seçebilirsiniz.

continue/devam basıp bir sonraki adıma gidiyoruz.

buradan kendimize en uygun tuş kombinasyonu belirleyerek oyun içerisinde kayıta başlıya biliriz.
işimiz bittiğinde save recording tıklıyoruz bu kadar.

burk

@Ozmo öncelikle anlatım için teşekkürler ancak anlatımındaki tüm görseller uçmuş durumda, haberin olsun.

plazma

Yazılım kısmına mı alsak başlığı daha sağlıkl olur ekran görüntüsü kaydetme sadece oyunlarda kullanılmıyor aslında daha genel gibi geldi bana :) eline sağlık.

burk

Esasında benim de gözüme takıldı ancak çoklu oyun kısmında, diğer oyuncuyla ilgili de işlemler olduğu için burada kalmasını uygun gördüm. Görseller düzenlendikten sonra konuyu tekrar inceleme kararı almıştım.

Ozmo

Alıntı yapılan: burk@Ozmo öncelikle anlatım için teşekkürler ancak anlatımındaki tüm görseller uçmuş durumda, haberin olsun.
dropbox'dan çekiyor resimleri düzeltirim ama kalite düşer rica ederim

Ozmo

görselleri düzelttim ancak elim deydi tekrardan kusura bakmayın.

burk

Düzeltme için teşekkürler, şu hakiyle konuyu yazılım sunumlarına taşımak daha mantıklı geldi.

YöneticiBey

1080p video çekmek istiyorum. Ortalama yarım saat olacak şekilde. Frame rate değerini 30 yapsam yeterli midir? Ekran çözünürlüğüm 1366x768 buradaki ayarlardan değişiklik yapmam gereken yer olur mu?

Ozmo

Alıntı yapılan: Yalpagan1080p video çekmek istiyorum. Ortalama yarım saat olacak şekilde. Frame rate değerini 30 yapsam yeterli midir? Ekran çözünürlüğüm 1366x768 buradaki ayarlardan değişiklik yapmam gereken yer olur mu?
o ekran çözünürlüğü ile 1080p çekemezsin ayrıca 30 yeter ama youtube 60 frame rateyi destekliyor sistemin dayanırsa 60 ile çekmen daha iyi olur 

YöneticiBey

En azından 780p çekebilir miyim?

Ozmo

Alıntı yapılan: YalpaganEn azından 780p çekebilir miyim?
hayır 768p çekersin çünkü ekranın o kadar